Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak prać ręczniki i pościel - dobre rady i wskazówki
menu
Polub nas na Facebooku

Jak prać ręczniki i pościel - dobre rady i wskazówki

pranie

Fot. BernardaSv / Getty Images

Pościel i ręczniki powinny być prane osobno, w wysokiej temperaturze. Dlaczego? Jak powinno się prać, aby zniszczyć roztocza i bakterie, a jednocześnie zachować jakość tkanin? Sprawdź!

Sypialnia to prawdziwy raj dla roztoczy i drobnoustrojów żerujących na martwym naskórku człowieka. Ciepłe i wilgotne miejsce, przeważnie zacienione to idealne warunki do rozwoju roztoczy, które bytują głównie w tkaninach, ale także na materacu, czy w zasłonach. Problem z nimi mają alergicy, którzy często reagują uczuleniem na ich odchody. Jak zatem dbać o pościel i poniekąd o naszą sypialnię?

Przede wszystkim częsta wymiana pościeli! Teoretycznie powinno się ją zmieniać raz na dwa tygodnie (a przy okazji wietrzyć pomieszczenie i odkurzać materac), a alergicy - nawet raz na tydzień! W naszych domach króluje pościel bawełniana, która dobrze przepuszcza powietrze. Jej dodatkowym atutem jest odporność na wysoką temperaturę podczas prania. Właśnie - pościel powinno się prać w temperaturze 60 stopni, a po upraniu i wysuszeniu - maglować lub prasować. W ten sposób pozbędziemy się roztoczy, które giną w wysokich temperaturach. 

Każda kupowana przez nas pościel ma etykietę, na której producent zalecił, jak powinna być prana. Przeważnie optymalną temperaturą jest 40 stopni Celsjusza, co jednak nie sprawi, że roztocza znikną! Zalecenia obejmują pościel z kory, flanelową oraz z włókien syntetycznych. Często możemy znaleźć także takie zalecenia na pościeli bawełnianej. Co więcej pościeli jedwabnej nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Co robić? Można zdecydować się na pościel lnianą (którą jeśli nie jest barwiona można prać nawet w temperaturze 90 stopni). Można także zakupić pralkę ze specjalnym programem dla alergików, który usuwa bakterie i roztocza nie niszcząc tkanin. Warto także zrezygnować z wirowania pościeli – wydłużymy w ten sposób jej trwałość. Co jeszcze możemy zrobić, aby nasza pościel była czysta i zarazem wolna od drobnoustrojów, a także świeża i pachnąca przez długi czas? Dobrze jest zrezygnować ze stosowania wybielacza, a do prania dodawać proszku lub płynu zmiękczającego. Długotrwałe stosowanie wybielaczy może sprawić, że pościel z czasem będzie blaknąć.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Nie tylko w pościeli mogą zagnieździć się drobnoustroje i bakterie, również ręczniki są świetnym środowiskiem do ich rozwoju. W wilgotnej łazience, gdzie nie mają czasu porządnie wyschnąć, powinny być wymieniane nawet co trzy dni. Jak je prać, aby były puszyste i miękkie? Przede wszystkim - osobno, w temperaturze 60 stopni. Dlaczego osobno? Podczas ich prania dochodzi do tzw. pylenia (to proces naturalny) i drobinki włókien mogą osadzać się na innych tkaninach. Jeśli po praniu są nadal szorstkie można uciec się do domowego sposobu, jakim jest wypranie ich w sodzie oczyszczonej i occie. Szklankę sody należy wsypać do przegródki na proszek, a ocet wlać do miejsca na płyn do płukania. Warto dodać także odrobinę olejku eterycznego, aby ręczniki miały przyjemny zapach. 

Wiele problemów związanych z praniem rozwiąże dobra pralka. Jaką wybrać? Szczególnie polecane są modele Sharp, które zostały wyposażone w specjalny program dla alergików. W pralkach Sharp znajdziemy specjalny program dla osób zmagających się z alergiami zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) - usuwa on z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która poza programem przyjaznym dla alergików, została wyposażona w funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
123
14
Polecamy
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie? TVN zdrowie
Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci?
Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci? TVN zdrowie
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?