Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak powinna wyglądać dieta przy trądziku różowatym?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak powinna wyglądać dieta przy trądziku różowatym?

trądzik

Fot. PeopleImages / Getty Images

Dieta na trądzik różowaty powinna zostać opracowana przez wykwalifikowanego dietetyka. Jej elementem charakterystycznym jest wysoka podaż substancji o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak witaminy oraz makro‑i mikroelementy.

Bardzo ważnym czynnikiem determinującym stan skóry jest sposób odżywiania. Osoby zmagające się z trądzikiem nie powinny zapominać o przestrzeganiu odpowiednich zasad. Dieta przy trądziku różowatym powinna być uboga w tłuszcze i węglowodany. Niestety nie zlikwiduje ona problemów ze skórą, ale może skutecznie wspomóc ich leczenie. W przypadku trądziku różowatego konieczne jest skorzystanie z porad dermatologa.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik różowaty – znaczenie diety w terapii

Trądzik różowaty stanowi duży problem medyczny i społeczny. Konieczne jest skorzystanie z porad dermatologa i zażywanie przepisanych środków farmakologicznych. Ogromne znaczenie w leczeniu i profilaktyce trądziku różowatego przypisuje się także diecie, która w ostatnim czasie zaczęła odgrywać coraz większą rolę w terapii chorób skóry i nie tylko.

Optymalna dieta dla chorych na trądzik różowaty powinna być uboga w tłuszcze i węglowodany. Dodatkowo musi ona uwzględniać wzmożoną podaż witamin oraz makro‑ i mikroelementów, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przez co mają łagodzący wpływ na objawy trądziku i poprawiają wygląd skóry.

Produkty zabronione w diecie przy trądziku różowatym

Trądzik różowaty a dieta to bardzo silna zależność, gdyż spożywanie pewnego rodzaju pokarmów w znaczący sposób może nasilić problemy skórne. Dlatego warto unikać niektórych produktów i potraw, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów trądziku. W jadłospisie osób z trądzikiem różowatym nie powinny się znaleźć produkty, takie jak: alkohol, kawa, czarna herbata, kakao, sól, ostre przyprawy (tabasco, papryka, pieprz cayenne, cynamon, sosy winegret, pomidorowy, sojowy, ocet spirytusowy), słodkie gazowane napoje, słone przekąski, słodycze (zwłaszcza czekolada) i produkty wysoko przetworzone, które zawierają konserwanty i sztuczne barwniki. Na zakazanej liście znajdują się tłuste i gorące potrawy oraz dania typu fast food. Chorzy powinni ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Istotne wydaje się również unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG).

Produkty wskazane na diecie przy trądziku różowatym

Jak powinna wyglądać dieta przy trądziku różowatym? Chorzy powinni zapoznać się z listą produktów, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry, łagodzą stan zapalny, zaczerwienienie i działają kojąco. Wśród nich należy wymienić produkty bogate w błonnik, takie jak brązowy ryż, jagody, maliny, groch, seler, fasola czosnek i płatki owsiane. Dieta przeciwtrądzikowa powinna przede wszystkim zawierać dużo warzyw.

Doskonałym środkiem walki z trądzikiem różowatym są zioła. Chorzy powinni nie tylko stosować je do przygotowywania naparów do przemywania skóry, ale także je spożywać. Szczególne znaczenie ma zielona herbata, lukrecja, lawenda, fiołek trójbarwny, skrzyp polny, mięta, dziurawiec zwyczajny, jałowiec pospolity, krwawnik pospolity, nostrzyk żółty, ogórecznik lekarski, rumianek pospolity i szałwia lekarska. Dodatkowo pozytywne działanie ma ocet jabłkowy, kurkuma, siemię lniane i miód, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne, silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Stwierdzono korzystny wpływ spożywania pokarmów bogatych w kwasy omega-3 na stan skóry chorych na trądzik różowaty, co związane jest z fotoprotekcyjnym działaniem tych związków. Ważnym elementem w całodziennej diecie jest woda. Optymalną ilością, która zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry jest 2 l niegazowanej wody dziennie.

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Witaminy w diecie na trądzik różowaty

Specjaliści podkreślają, aby w diecie osób z trądzikiem nie zabrakło witamin. Korzystny efekt terapeutyczny przynoszą witamina A, C, E, B2, PP, B5, B7, które najlepiej dostarczać bezpośrednio razem z wybranymi produktami spożywczymi, bo wówczas są najlepiej przyswajane. Ich najbogatszymi naturalnymi źródłami są:

  • mięso, orzechy, ziarna zbóż witamina PP,
  • tran rybi, wątróbka i podroby, słodkie ziemniaki, marchew, jarmuż, szpinak, morele, wiśnie, dynia – witamina A,
  • acerola, owoce róży, pietruszka, czarna porzeczka, koper, brukselka, jarmuż, truskawki, czerwona papryka, pomarańcze, cytryna, brokuł – witamina C,
  • drożdże, wątróbka, otręby pszenne, ryby, mleko i jego przetwory, jaja, pomarańcze, banany, melony, brokuły, soja – witamina B5,
  • pełnoziarniste pieczywo, drożdże, mleko, migdały, grzyby, małże, fasola, groch – witamina B2,
  • orzechy włoskie, orzechy ziemne, grzyby, jaja, kalafior – witamina B7,
  • oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, orzechy, migdały – witamina E.

Makro‑ i mikroelementy w diecie na trądzik

Siarka, cynk, cyna, selen, żelazo i krzem to pierwiastki wzmacniające procesy regeneracyjne skóry. Dzięki złuszczaniu martwych komórek odblokowują pory i zapobiegają tworzeniu się wyprysków, oczyszczają mieszki włosowe. Ich naturalnym źródłem są:

  • warzywa liściaste, fasola, suszone owoce, ryby morskie – siarka,
  • przetwory mleczne, jajka, mięso – cyna,
  • mleko, drożdże, ryby, nasiona dyni i słonecznik, kiełki pszenicy, cebula, rośliny strączkowe, kasze, pieczywo razowe – cynk,
  • orzechy brazylijskie, groch, soczewica, wątroba drobiowa, skorupiaki – selen,
  • wołowina, wątroba, rośliny strączkowe, pestki dyni i słonecznika, otręby – żelazo,
  • otręby, cebula, kapusta, rzodkiewka, ogórek – krzem.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Nowicka D., Dermatologia, Wrocław, Wydawnictwo Medyczne, 2010.

2. Włodarek D., Dietetyka, Warszawa, Wydawnictwo Format-AB, 2005.

3. Placek W., Dieta w chorobach skóry, Lublin, Czelej, 2015.

4. Omeljaniuk W.J., Socha K., Markowska D., Sposób odżywiania studentek Wyższej Szkoły Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku w przypadku trądziku skóry, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2011, 44(3), s. 484–490.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
0
Polecamy
Dieta na trądzik.
Co jeść, a czego lepiej unikać?
Dieta na trądzik. Co jeść, a czego lepiej unikać? TVN zdrowie
Jakie witaminy działają na trądzik?
Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie? TVN zdrowie
Jak obniżyć cholesterol?
Dieta i produkty obniżające cholesterol
Jak obniżyć cholesterol? Dieta i produkty obniżające cholesterol Dzień Dobry TVN
Dieta ketonowa - wysokotłuszczowy model żywienia:
efekty i zasady
Dieta ketonowa - wysokotłuszczowy model żywienia: efekty i zasady Dzień Dobry TVN
Komentarze (5)
fenomen
kwas laktobionowy, olejek z mięty zielonej, proszek z liści aloesu? u mnie w kosmetyku cos takiego jest plus jeszcze jakaś alantoina ale tego to nie znam ale podobno tez jest dobre na tradzik różowaty.
Czytaj całość
gnarls
a co w sumie z takich skladnikow typowo do tradziku rozowatego sie poleca?
Czytaj całość
dorka
nie wiem jak to jest z tymi odzwierzęcymi, ale np. na pewno nic ostrego się jeść nie powinno przy różowatym. ja zrezygnowałam z pikantnych przypraw chociaz bardzo lubie i do tego wlaczylam pielegnacje (ja akutat uzywam akne rose bo u mnie sie sprawdza) i nie mam juz nawet w polowie takich problemów, jak miałam wcześniej
Czytaj całość
natuszka
ja też słyszałam ze sie nie powinno jest nabialu i ogolnie produktow odzwierzecych bo zakwaszaja organizm... ale w sumie nie wiem jak to jest bo ja i tak nie jem nic odzwierzecego wiec jedn problem z glowy . odnosie kosmetykow tez sie chetnie dowiem bo moj krem zostal niedawno wycofany i szukam czego potwierdzonego, na juz
Czytaj całość
Broica
Ja właśnie słyszałam, że z nabiału trzeba zrezygnować przy trądziku różowatym, ponieważ mleko jest silnie alergizujące. Mogę być w błędzie.
Ale nie o tym ... Chciałabym się zapytać o kremy, które Wam pomogły. Możecie mi coś zarekomendować?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty