Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak poprawić jakość snu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak poprawić jakość snu?

sen

Fot.: B2M Productions / Getty Images

Sen jest bardzo ważny – powinniśmy przeznaczać na niego 8 godzin w ciągu doby. Ważne, żeby spać w odpowiednich warunkach. Jednak nie zawsze można o te warunki zadbać. Smog czy różnego rodzaju hałasy mogą zaburzyć zdrowy sen. Jak sobie z nimi poradzić?

Zacznijmy od roztoczy, które są problemem całorocznym. Te mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem pajęczaki żerują w miejscach ciemnych, ciepłych i wilgotnych. Najczęściej zamieszkują tkaniny, materace, poduszki. Roztocza same w sobie nie uczulają – alergię powodują ich odchody. Dlatego osoby, u których powodują reakcję alergiczną powinny często zmieniać pościel, wietrzyć, utrzymywać odpowiednią temperaturę w sypialni oraz nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Warto także pamiętać o regularnym odkurzaniu materaca.

Dzięki temu ilość roztoczy można zmniejszyć, chociaż wcale nie pozbędziemy się ich całkowicie. Pamiętajmy o tym, że alergia na roztocza wpływa negatywnie na sen. Podobnie jak pyły PM2.5 oraz PM10 będącymi składnikami smogu. Oczywiście tylko między innymi – smog składa się z wielu toksycznych substancji, w tym benzoapirenu, ftalanów czy substancji smolistych. Te związki nie tylko pogarszają jakość snu, ale mogą powodować zmiany nowotworowe.

Smog i szkodliwe pyły w nim zawarte zaostrzają alergie, podobnie jak odchody roztoczy. Do najczęstszych objawów uczulenia zaliczamy katar sienny, duszący kaszel, zaostrzenie objawów astmy, a także wystąpienie bezdechu sennego. Bezdech senny powoduje, że nasz mózg jest niedotleniony, a przez to my nie jesteśmy wypoczęci. Właśnie z powodu bezdechu sennego wielu z nas jest rozkojarzonych i dużo łatwiej o wypadek. Udowodniono, że osoby cierpiące na bezdech senny są o wiele mniej efektywne w ciągu dnia, mają problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem.

Jedno jest pewne - objawy alergii utrudniają zasypianie – w sypialni nie panują bowiem przyjazne dla nas warunki. Często temperatura jest zbyt wysoka, powietrze za suche, nie możemy przewietrzyć mieszkania z powodu smogu, a do tego dochodzą objawy alergii. Jak sobie pomóc?

Oczyszczacz powietrza może rozwiązać wiele problemów. Zwłaszcza taki, który wyeliminuje z powietrza nie tylko pyły będące składową smogu, ale i roztocza, a także nawilży powietrze. Pamiętajmy, że dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w odpowiednie filtry gwarantujące jego skuteczne działanie. Jakie to filtry? Wstępny, nawilżacza, filtry HEPA oraz filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym. 

Szczególnie polecanymi oczyszczaczami powietrza są te marki Sharp. W przypadku oczyszczaczy Sharp dodano do nich nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane. Jednak to, co wyróżnia oczyszczacze Sharp na rynku jest zastosowanie w nich technologii Plasmacluster. Co to takiego? Mówiąc w skrócie to technologia, która wykorzystuje jony powietrza, które naturalnie występują w przyrodzie. Technologia pozwala usunąć z powietrza aż 99,7 proc. drobnoustrojów oraz alergenów (zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych).

Dodatkowo oczyszczacze marki Sharp redukują aż 98 proc. toluenu, 70 proc. pentanonu oraz 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Jak działają jony Plasmacluster? Kiedy natrafiają na unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje, otaczają je i niszczą. 

Kilka słów o modelu na każdą kieszeń

Oczyszczacze Sharp z serii KC-A wyposażone są w regulację jasności wyświetlacza, blokadę rodzicielską i niezwykle czuły czujnik pyłów, dzięki któremu urządzenie obrazuje aktualny poziom zanieczyszczeń w otoczeniu. Urządzenie korzysta z filtra HEPA H13, posiadającego zdolność wychwytu co najmniej 99 proc. zanieczyszczeń stałych, w tym szalenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5, wchodzących w skład smogu. W tej serii oczyszczaczy zastosowano impregnowany filtr węglowy, odporny na działanie wody, dzięki czemu w ramach czyszczenia wystarczy go umyć pod wodą, czym przywracana jest jego pierwotna skuteczność i może służyć dalej przez wiele lat.

Ten model doskonale sprawdzi się w sypialni. Marka Sharp dołożyła wszelkich starań, żeby jej oczyszczacze były ciche i tanie w utrzymaniu. Na szczególną uwagę zasługuje model KC-A50EUW, który pobiera jedynie 4,3 W prądu w trybie niskim, co sprawia, że koszty jego utrzymania są niemal nieodczuwalne dla domowego budżetu. Jego wielką zaletą jest przede wszystkim bardzo cicha praca. Na najniższych obrotach jego głośność to jedynie 16 dB, co można porównać do szelestu liści na delikatnym wietrze. Dodatkowo urządzenie posiada największy zbiornik na wodę, a sygnał dźwiękowy sygnalizuje konieczność jego uzupełnienia.

O zakupie takiego właśnie oczyszcza powinny pomyśleć nie tylko te osoby, które dbają o jakość i komfort snu. Urządzenie doskonale sprawdzi się w sypialni każdego alergika, astmatyka czy osoby, która zmaga się z bezdechem sennym. 

KC-A60EUW

Fot:Sharp

Idealne warunki w sypialni

 • temperatura 18 stopni Celsjusza;
 • przewietrzone pomieszczenie;
 • czysta pościel;
 • brak alergenów (także w postaci pyłków traw czy sierści zwierząt);
 • brak źródeł światła, które mogłyby rozpraszać;
 • dobrze zasłonięte okna;
 • ciche pomieszczenie (bez tykania zegara, głośnych szumów);
 • twardy materac;
 • wygodna poduszka do spania, która nie będzie jednak zbyt wysoka.
  Sharp - nowa belka
  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  13
  4
  Polecamy
  Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
  Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
  Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
  Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
  Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
  Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić Dzień Dobry TVN
  Co zrobić, żeby się wyspać?
Sposoby, które ułatwiają zaśnięcie
  Co zrobić, żeby się wyspać? Sposoby, które ułatwiają zaśnięcie Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
  Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
  Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
  Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
  Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
  Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
  Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
  Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
  Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
  Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
  Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
  Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?