Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

katar

Fot. mheim3011 / Getty Images

Największy odsetek alergików boryka się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Czy częste sprzątanie pomoże pozbyć się problemu? Jak walczyć z alergią i roztoczami? Na szczęście są sposoby na złagodzenie dotkliwych objawów alergii.

Alergie wziewne (czyli np. na pyłki lub roztocza kurzu domowego) to coraz częstszy problem - zanieczyszczenia środowiska, smog, zmienne okresy pylenia roślin przyczyniają się do nieprawidłowych reakcji naszego układu immunologicznego. 

Alergia może pojawić się na każdym etapie życia, także u osób bez uczuleń. Zwykle alergie dają o sobie znać przed 5. rokiem życia, ale mogą także wystąpić u osób starszych, nawet po 60. 

Alergia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak nie same geny decydują o pojawieniu się choroby. Muszą wystąpić czynniki środowiskowe (tzw. zachodni tryb życia: mieszkanie w dużych miastach, wysoka higiena, antybiotyki, żywność wysoko przetworzona, mało ruchu, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego a w szczególności narażenie na spaliny samochodowe, infekcje), które te alergie aktywują. Dlatego częściej chorują osoby, w których rodzinach ktoś ma chorobę alergiczną w szczególności jeśli są to rodzice lub rodzeństwo, ale choroby alergiczne zdarzają się również u osób, w których rodzinach do tej pory nikt nie chorował.

Najczęściej występującą alergią jest ta na roztocza kurzu domowego. Niestety, ale z roztoczami ciężko jest walczyć - są obecne wszędzie, a żywią się martwym naskórkiem. Głównie bytują w sypialni, gdzie jest ciepło i mają pożywienie. 

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Te mikroskopijne pajęczaki potrafią utrudnić życie alergikom. Częste sprzątanie, wymiana pościeli, pranie w wysokich temperaturach... Jak mówi dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska:

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją i mieszkanie, można stosować oczyszczacze powietrza, to zmniejsza stężenie aerozolu alergenu w powietrzu. Są też środki chemiczne, które niszczą roztocza, ale je trzeba stosować ciągle, bo roztocza się namnażają. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA i często sprzątać mieszkanie.

Niestety, ale raz uruchomiony mechanizm alergii trwa całe życie, a sprzątnie często nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się roztoczy. Jedyne, co medycyna może zrobić, to za pomocą odczulania wprowadzić alergię w remisję. Nie oznacza to, że alergia nie powróci już nigdy, ani, że nie pojawią się nowe alergeny, na które pacjent będzie reagował.

W przypadku alergii wziewnych polecane są specjalne maseczki, które powinno się nosić w okresie pylenia roślin oraz oczyszczacze powietrza. Dr n. med. Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, zwraca uwagę o czym należy pamiętać przy zakupie oczyszczacza powietrza: 

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Więcej znajdziecie na: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii

Warto dodać, że oczyszczaczem powietrza spełniającym wszystkie wyżej wymienione wymagania, są oczyszczacze Sharp, wyposażone w Plasmacluster. Jest to technologia, dzięki której nie trzeba trzepać dywanów, zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka. Nowoczesne oczyszczacze pełnią także funkcję nawilżaczy powietrza, potrafią pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów. W ten sposób można łatwo pozbyć się odchodów roztoczy z domu, co jest wyjątkowo ważne dla alergików. 

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć.
Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu TVN zdrowie
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika? TVN zdrowie
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?