Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

Zainteresował Cię ten artykuł?
katar

Fot. mheim3011 / Getty Images

Największy odsetek alergików boryka się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Czy częste sprzątanie pomoże pozbyć się problemu? Jak walczyć z alergią i roztoczami? Na szczęście są sposoby na złagodzenie dotkliwych objawów alergii.

Alergie wziewne (czyli np. na pyłki lub roztocza kurzu domowego) to coraz częstszy problem - zanieczyszczenia środowiska, smog, zmienne okresy pylenia roślin przyczyniają się do nieprawidłowych reakcji naszego układu immunologicznego. 

Alergia może pojawić się na każdym etapie życia, także u osób bez uczuleń. Zwykle alergie dają o sobie znać przed 5. rokiem życia, ale mogą także wystąpić u osób starszych, nawet po 60. 

Alergia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak nie same geny decydują o pojawieniu się choroby. Muszą wystąpić czynniki środowiskowe (tzw. zachodni tryb życia: mieszkanie w dużych miastach, wysoka higiena, antybiotyki, żywność wysoko przetworzona, mało ruchu, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego a w szczególności narażenie na spaliny samochodowe, infekcje), które te alergie aktywują. Dlatego częściej chorują osoby, w których rodzinach ktoś ma chorobę alergiczną w szczególności jeśli są to rodzice lub rodzeństwo, ale choroby alergiczne zdarzają się również u osób, w których rodzinach do tej pory nikt nie chorował.

Najczęściej występującą alergią jest ta na roztocza kurzu domowego. Niestety, ale z roztoczami ciężko jest walczyć - są obecne wszędzie, a żywią się martwym naskórkiem. Głównie bytują w sypialni, gdzie jest ciepło i mają pożywienie. 

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Te mikroskopijne pajęczaki potrafią utrudnić życie alergikom. Częste sprzątanie, wymiana pościeli, pranie w wysokich temperaturach... Jak mówi dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska:

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją i mieszkanie, można stosować oczyszczacze powietrza, to zmniejsza stężenie aerozolu alergenu w powietrzu. Są też środki chemiczne, które niszczą roztocza, ale je trzeba stosować ciągle, bo roztocza się namnażają. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA i często sprzątać mieszkanie.

Niestety, ale raz uruchomiony mechanizm alergii trwa całe życie, a sprzątnie często nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się roztoczy. Jedyne, co medycyna może zrobić, to za pomocą odczulania wprowadzić alergię w remisję. Nie oznacza to, że alergia nie powróci już nigdy, ani, że nie pojawią się nowe alergeny, na które pacjent będzie reagował.

W przypadku alergii wziewnych polecane są specjalne maseczki, które powinno się nosić w okresie pylenia roślin oraz oczyszczacze powietrza. Dr n. med. Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, zwraca uwagę o czym należy pamiętać przy zakupie oczyszczacza powietrza: 

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Więcej znajdziecie na: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii

Warto dodać, że oczyszczaczem powietrza spełniającym wszystkie wyżej wymienione wymagania, są oczyszczacze Sharp, wyposażone w Plasmacluster. Jest to technologia, dzięki której nie trzeba trzepać dywanów, zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka. Nowoczesne oczyszczacze pełnią także funkcję nawilżaczy powietrza, potrafią pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów. W ten sposób można łatwo pozbyć się odchodów roztoczy z domu, co jest wyjątkowo ważne dla alergików. 

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
1
Więcej na temat
Kaszel alergiczny – objawy. Domowe i specjalistyczne leczenie kaszlu alergicznego
Kaszel alergiczny – objawy. Domowe i specjalistyczne leczenie kaszlu alergicznego
Wiosna nie taka urocza dla alergików. Co pyli na wiosnę?
Wiosna nie taka urocza dla alergików. Co pyli na wiosnę?
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 
Cierpisz na sezonową alergię? Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D 
Cierpisz na sezonową alergię? Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D 
Komentarze (0)
Nie przegap
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka!
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka!
Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym
Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym
Choroba Mondora a zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych
Choroba Mondora a zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?