Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

katar

Fot. mheim3011 / Getty Images

Największy odsetek alergików boryka się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Czy częste sprzątanie pomoże pozbyć się problemu? Jak walczyć z alergią i roztoczami? Na szczęście są sposoby na złagodzenie dotkliwych objawów alergii.

Alergie wziewne (czyli np. na pyłki lub roztocza kurzu domowego) to coraz częstszy problem - zanieczyszczenia środowiska, smog, zmienne okresy pylenia roślin przyczyniają się do nieprawidłowych reakcji naszego układu immunologicznego. 

Alergia może pojawić się na każdym etapie życia, także u osób bez uczuleń. Zwykle alergie dają o sobie znać przed 5. rokiem życia, ale mogą także wystąpić u osób starszych, nawet po 60. 

Alergia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak nie same geny decydują o pojawieniu się choroby. Muszą wystąpić czynniki środowiskowe (tzw. zachodni tryb życia: mieszkanie w dużych miastach, wysoka higiena, antybiotyki, żywność wysoko przetworzona, mało ruchu, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego a w szczególności narażenie na spaliny samochodowe, infekcje), które te alergie aktywują. Dlatego częściej chorują osoby, w których rodzinach ktoś ma chorobę alergiczną w szczególności jeśli są to rodzice lub rodzeństwo, ale choroby alergiczne zdarzają się również u osób, w których rodzinach do tej pory nikt nie chorował.

Najczęściej występującą alergią jest ta na roztocza kurzu domowego. Niestety, ale z roztoczami ciężko jest walczyć - są obecne wszędzie, a żywią się martwym naskórkiem. Głównie bytują w sypialni, gdzie jest ciepło i mają pożywienie. 

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Te mikroskopijne pajęczaki potrafią utrudnić życie alergikom. Częste sprzątanie, wymiana pościeli, pranie w wysokich temperaturach... Jak mówi dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska:

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją i mieszkanie, można stosować oczyszczacze powietrza, to zmniejsza stężenie aerozolu alergenu w powietrzu. Są też środki chemiczne, które niszczą roztocza, ale je trzeba stosować ciągle, bo roztocza się namnażają. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA i często sprzątać mieszkanie.

Niestety, ale raz uruchomiony mechanizm alergii trwa całe życie, a sprzątnie często nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się roztoczy. Jedyne, co medycyna może zrobić, to za pomocą odczulania wprowadzić alergię w remisję. Nie oznacza to, że alergia nie powróci już nigdy, ani, że nie pojawią się nowe alergeny, na które pacjent będzie reagował.

W przypadku alergii wziewnych polecane są specjalne maseczki, które powinno się nosić w okresie pylenia roślin oraz oczyszczacze powietrza. Dr n. med. Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, zwraca uwagę o czym należy pamiętać przy zakupie oczyszczacza powietrza: 

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Więcej znajdziecie na: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii

Warto dodać, że oczyszczaczem powietrza spełniającym wszystkie wyżej wymienione wymagania, są oczyszczacze Sharp, wyposażone w Plasmacluster. Jest to technologia, dzięki której nie trzeba trzepać dywanów, zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka. Nowoczesne oczyszczacze pełnią także funkcję nawilżaczy powietrza, potrafią pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów. W ten sposób można łatwo pozbyć się odchodów roztoczy z domu, co jest wyjątkowo ważne dla alergików. 

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć.
Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu TVN zdrowie
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika? TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania