Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pielęgnować krocze po porodzie? Pęknięte a nacięte krocze
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pielęgnować krocze po porodzie? Pęknięte a nacięte krocze

Dziecko, które płacze

Fot: kuppa_rock / gettyimages.com

To, jak goi się krocze po porodzie, zależy od rodzaju obrażeń. Rany krocza po porodzie to rana cięta po nacięciu krocza lub pęknięcie krocza. Pielęgnacja krocza obejmuje przede wszystkim mycie i osuszanie, by zapobiec zakażeniu i rozejściu się rany.

Poród siłami natury wiąże się z różnymi obrażeniami okolic intymnych, czyli krocza. To, jak wygląda krocze po porodzie i jak długo boli, jest indywidualną sprawą. Wszystko zależy od tego, czy przy porodzie nacięto krocze, czy nie uległo ono żadnym istotnym obrażeniom, czy może doszło do pęknięcia i uszkodzenia głębszych warstw krocza.

Jak wygląda krocze po porodzie naturalnym?

Podczas porodu siłami natury może dojść do różnego rodzaju obrażeń krocza. Mogą pojawić się pęknięcia niewielkiego stopnia, które obejmują skórę i błonę śluzową pochwy, nie uszkadzają mięśni. Wtedy też najczęściej nie ma potrzeby szycia krocza bądź jedynie zakłada się pojedyncze szwy, które mogą przyczynić się do szybszego gojenia rany. Taka rana nie jest też bardzo bolesna, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Po porodzie jednak może dojść do pęknięcia głębszych warstw krocza, w wyniku których dochodzi do pęknięcia obejmującego nawet zewnętrzny i wewnętrzny zwieracz odbytu. Takie uszkodzenie krocza wiąże się z długotrwałym leczeniem i jest powikłane znacznym zniekształceniem krocza, zaburzeniami wypróżniania czy nietrzymaniem moczu.

Zobacz film i dowiedz się jak obliczyć datę porodu:

Zobacz film: Jak obliczyć datę porodu? Źródło: 36,6.

We współczesnej praktyce położniczej stosuje się najczęściej nacięcie krocza, które wykonuje się celem zmniejszenia oporu na tkanki krocza przy przechodzeniu główki przez ten fragment kanału rodnego. To właśnie napór główki może doprowadzić do tymczasowego zaburzenia ukrwienia krocza i jego uszkodzenia, wobec czego zdecydowanie korzystniejsze jest w takiej sytuacji nacięcie krocza, by je ochronić przed pęknięciem. Rana po pęknięciu goi się gorzej niż rana po nacięciu krocza. Ranę po nacięciu szyje się, ma ona gładkie brzegi, tkanki wokół niej nie są uszkodzone, do tego występuje intensywne krwawienie oczyszczające ranę. W pęknięciu dochodzi do uszkodzenia tkanek w różnym stopniu.

To, jak wygląda kroczę po nacięciu krocza, zależy od tego, jak zostało ono zszyte. Szycie krocza obejmuje szycie mięśni i tkanek głębokich krocza, błony śluzowej pochwy, szycie skóry. Szycie krocza wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu nici rozpuszczalnych.

Ile goi się krocze po porodzie?

Krocze po porodzie goi się w zależności od rozległości uszkodzeń, rodzaju powstałej rany i pielęgnacji krocza po porodzie. Czynniki, które mają wpływ na przyspieszenie procesu gojenia się krocza, to:

  • unikanie niedokrwienia tkanek krocza,
  • prawidłowa pielęgnacja rany,
  • unikanie zakażeń,
  • prawidłowo przeprowadzone nacięcie i właściwe szycie.

Szwy, które zakładane są na skórę krocza, odpadają po około tygodniu. W tym miejscu powinna pozostać niewielka blizna. Szwy, które znajdują się w głębszych warstwach tkanek, zanikają trochę dłużej. W zależności od tego, jak rozległe są uszkodzenia, tak długo kobieta może odczuwać ból. Zazwyczaj jednak kobiety szybciej usprawniają się niż po cięciu cesarskim. Aby złagodzić ból bezpośrednio po porodzie, można stosować leki przeciwbólowe, jak paracetamol, a także okłady z lodu, by zmniejszyć obrzęk.

Jak przebiega poród naturalny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Jak myć krocze po porodzie?

Podstawą właściwego gojenia się tkanek krocza jest jego odpowiednia higiena. Kiedy kobieta odzyska siły po porodzie, konieczna jest kąpiel. Delikatnie należy obchodzić się w przypadku świeżej rany, jednak nie oznacza to, że krocze może być w jakikolwiek sposób pomijane. Wręcz przeciwnie. Krwawienie, które utrzymuje się do 6. tygodni po porodzie, to doskonała pożywka dla bakterii. Dlatego też konieczna jest właściwa higiena krocza, nawet kilka razy dziennie. Należy myć je wodą z mydłem, a następnie dokładnie osuszyć. Ważne, by przy wycieraniu krocza ręcznikiem czy podcieraniu się po skorzystaniu z toalety zachować zasadę „od przodu do tyłu”, by nie przenieść bakterii z okolic odbytu do pochwy. Nieprawidłowe osuszenie rany i zbyt duża wilgoć w okolicy krocza nie tylko sprzyjają zakażeniom, ale również mogą przyczynić się do szybszego rozpuszczania się szwów i tym samym do rozejścia się rany.

Krocze można przemywać po porodzie naparami z rumianku czy nagietka. Bielizna musi być bawełniana, przewiewna, konieczne jest częste zmienianie wkładek higienicznych. W pierwszych dniach po porodzie ważne jest też wietrzenie krocza, czyli leżenie bez bielizny z lekko odwiedzionymi na boki nogami. Ponadto w pierwszych dobach należy starać się siadać ostrożnie, bez nadmiernego obciążania strony, po której znajduje się rana krocza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
261
24
Polecamy
Pęknięcie krocza podczas porodu i stosunku.
Stopnie pęknięcia krocza w czasie porodu
Pęknięcie krocza podczas porodu i stosunku. Stopnie pęknięcia krocza w czasie porodu TVN zdrowie
Czy nacinanie krocza przy porodzie jest wskazane?
Czy nacinanie krocza przy porodzie jest wskazane? Dzień Dobry TVN
Nacięcie krocza przy porodzie:
wady, zalety, możliwe powikłania.
Czy nacięcie krocza boli?
Nacięcie krocza przy porodzie: wady, zalety, możliwe powikłania. Czy nacięcie krocza boli? TVN zdrowie
Nacięcie krocza przy porodzie.
Czy zawsze jest konieczne?
"Jeśli pacjentka współpracuje z położną i wszystko przebiega prawidłowo, można tego uniknąć"
Nacięcie krocza przy porodzie. Czy zawsze jest konieczne? "Jeśli pacjentka współpracuje z położną i wszystko przebiega prawidłowo, można tego uniknąć" Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Baśka
Ja po porodzie miałam problemy nie tylko z naciętym kroczem, ale również zwężeniem pochwy. Ból podczas stosunku był bardzo duży i nie pomagała delikatność męża i różne zalecenia lekarza. Kiedyś w necie natknęłam się na sklep naturalnaplodnosc. Tam znalazłam przyrząd vagiwell, który służył do umiejętnego, powolnego i regularnego rozszerzania pochwy. Dziś po roku regularnych ćwiczeń nie mam przykrych dolegliwości. Oczywiście używanie tego typu przedmiotu skonsultowałam z lekarzem.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty