Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy? Porady, sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy? Porady, sposoby

niemowlę

Fot. Annie Engel / Getty Images

Okres niemowlęctwa to nie jest moment na oduczanie dziecka jedzenia w nocy. Jeśli niemowlę budzi się w nocy, należy sprawdzić, czy głód rzeczywiście jest jedyną przyczyną płaczu, ponieważ mogą powodować go inne stany i nie zawsze karmienie w nocy jest konieczne.

Nocne karmienie dzieci to problem większości rodziców. Należy jednak zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy dokarmianiem dziecka rocznego a niemowlęcia. W późniejszym okresie zdecydowanie warto zapoznać się z pewnymi metodami pozwalającymi na przespanie nocy.

Kiedy odzwyczaić niemowlę od jedzenia w nocy?

Niemowlęta, szczególnie te karmione piersią, w pierwszych miesiącach są karmione „na żądanie”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że dziecko budzi się w nocy. W pierwszym miesiącu życia wręcz wskazane jest, by przez całą dobę było karmione co 3 godziny. Również w kolejnych miesiącach nie wolno wymagać, by niemowlę przesypiało całe noce bez karmienia. Kiedy karmi się piersią, można mieć wrażenie, że niemowlę po prostu traktuje pierś jak smoczek. Budzi się, ponieważ potrzebuje bliskości mamy. Po podaniu piersi często nie pije dużo i szybko zasypia. Nie jest to oczywiście regułą, należy mieć na uwadze, że pokarm kobiecy zmienia się zależnie od wielu czynników. Nie ma więc pewności, czy wieczorny posiłek wystarczył maluchowi na kilka godzin. Karmiąc butelką, łatwiej ocenić, ile dziecko zjadło wieczorem, jednak ma ono prawo zgłodnieć szybciej niż dopiero nad ranem.

Częste karmienie niemowlęcia w nocy jest po prostu normą. Nie wolno lekceważyć żadnego nocnego płaczu. Kiedy wiadomo, że budzenie w nocy nie jest spowodowane głodem, dziecko skończyło już przynajmniej 1,5 roku, można starać się zupełnie odzwyczaić dziecko od nocnego jedzenia. Najlepiej jednak zrobić to w momencie, kiedy jest ono w stanie powiedzieć, dlaczego się obudziło. Niezależnie od tego, kiedy podejmiemy się oduczania dziecka karmienia w nocy, podstawą jest wytrwałość i konsekwencja.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy na jedzenie?

Nocne jedzenie to problem wszystkich rodziców. Zanim zacznie się dokładać wszelkich starań do oduczania nocnego jedzenia, należy zawsze wykluczyć inne przyczyny, dla których dziecko budzi się w nocy. Niemowlęta i starsze dzieci mogą się budzić, jeśli mają w pokoju suche powietrze. Potrzebują więc nie tyle zjeść, co się napić. W okresie niemowlęcym dość istotnym problemem jest ząbkowanie. Bolesne, może generować chęć nocnego jedzenia u dzieci. Nie wolno też każdego płaczu przypisywać głodowi. Należy rozróżnić, czy dziecko się budzi ze względu na głód, czy też np. w wyniku bólu brzucha, trudności z oddaniem stolca czy np. ze względu na ciemność, zimno lub inne czynniki powodujące jego dyskomfort okazywany płaczem.

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Nawet jeśli wiąże się to z płaczem dziecka przez kilka nocy z rzędu (nie chodzi o niemowlęta), to nie można po kilku nocach wrócić do nocnego karmienia, ulegając dziecku. Konieczna więc jest konsekwencja w działaniu. Oduczanie dziecka jedzenia w nocy to zwykle żmudna i długotrwała praca. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby przed położeniem zmienić dziecku pieluszkę i porządnie je nakarmić. U małych dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie ma wytycznych dotyczących odstępu pomiędzy porządnym posiłkiem a pójściem spać. Jeśli dziecko ma skłonność do częstego ulewania, należy je układać w odpowiedniej pozycji. Dziecku budzącemu się w nocy należy spróbować podać butelkę z wodą. Może się bowiem okazać, że chciało mu się jedynie pić.

Jak oduczyć dziecko karmione piersią jedzenia w nocy?

Karmienie piersią często trwa do końca 2. roku życia dziecka. Jest to zresztą zalecany czas karmienia przez Światową Organizację Zdrowia. Dziecko często domaga się karmienia również w nocy, by zaspokoić potrzebę matczynej bliskości. Oduczanie karmienia w nocy powinno się odbywać równocześnie z odstawieniem dziecka od piersi.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
47
Polecamy
„Mamo, nie mogę zasnąć”, czyli jak poradzić sobie z niespokojnym snem dziecka
„Mamo, nie mogę zasnąć”, czyli jak poradzić sobie z niespokojnym snem dziecka Dzień Dobry TVN
Ulewanie u niemowlaka – co warto o nim wiedzieć?
Ulewanie u niemowlaka – co warto o nim wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka TVN zdrowie
Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm?
Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?