Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać

Mężczyzna podczas rehabilitacji

Fot: Yellow Dog Productions / gettyimages.com

Łóżko do rehabilitacji jest urządzeniem bezpośrednio wpływającym na poprawę komfortu psychofizycznego pacjenta, który w wyniku urazu lub choroby jest zmuszony do przebywania w pozycji leżącej. Ma nieoceniony wpływ również na ergonomię pracy zespołu opiekuńczo-medycznego, zajmującego się osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną, przebywającą w tego typu łóżku.

Łóżko dla chorego leżącego, aby spełniało swoją funkcjonalność, powinno spełniać określone parametry techniczne obejmujące m.in.: wymiary, wytrzymałość, mechanizmy do regulacji ułożenia i dodatkowe wyposażenie, które można dopasować indywidualnie do potrzeb korzystającej z niego osoby i jej opiekunów. Tego typu łóżko pielęgnacyjne musi być maksymalnie praktyczne, a przy tym estetycznie wyglądające w pokoju mieszkalnym, sali szpitalnej czy gabinecie medycznym.

Łóżko dla niepełnosprawnych

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej lub obłożnie chorej to podstawowe wyposażenie sal wszelkich placówek medycznych i domów opieki. Coraz częściej łóżko dla obłożnie chorego pacjenta stanowi również element wyposażenia prywatnych domostw, pozwalając na stały kontakt z rodziną. Aby łóżka dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych były w pełni funkcjonalne, muszą być wyposażone w odpowiednie mechanizmy, zabezpieczenia i dodatkowe akcesoria ułatwiające proces usprawniania. Odpowiednio dobrane łóżko ortopedyczne sprzyja zachowaniu samodzielności pacjenta, gdy chory jest na tyle wydajny psychofizycznie, aby z niego korzystać, wzmacnia też poczucie zaradności i niezależności, więc poprawia nie tylko komfort leżenia, ale i kondycję psychiczną. Specjalistyczne łóżka dla chorych mają również znaczenie dla ergonomii pracy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego i medycznego, usprawniając program leczenia, a nawet poszerzając jego zakres.

Czym się kierować wybierając łóżko do rehabilitacji?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkownika oraz opiekunów należy przede wszystkim scharakteryzować potrzeby psychofizyczne pacjenta, czyli ustalić, kto będzie ze sprzętu korzystał. Łóżko dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych ruchowo pod względem wielofunkcyjności może różnić się od łóżka dla pacjenta w znacznym stopniu samodzielnego, np. umiejącego wykonać własną toaletę poranną. Z kolei łóżko rehabilitacyjne dla dzieci konstrukcyjnie nie musi być na tyle wytrzymałe i duże, co łóżko dla osoby dorosłej. Do podstawowej grupy kryteriów w wyborze zalicza się również jednostka chorobowa obciążająca pacjenta, np. w przypadku pacjenta nieprzytomnego lub całkowicie niesamodzielnego łóżko rehabilitacyjne powinno mieć możliwie dużo funkcji regulacji poziomu i kątów nachylenia. Natomiast pacjentom ortopedycznym przydadzą się dodatkowe akcesoria, np. systemy do wyciągów kończyn, stolik czy przybory ułatwiające wstawanie i zmianę pozycji, takie jak poręcze czy chwytaki.

Zobacz film i dowiedz się na zwrócić uwagę przy zakupie materaca:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego?

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwracać uwagę m.in. na:

  • system elektrycznego sterowania mechanizmami łóżka przy pomocy pilota, pedałów lub konsoli, z czego najważniejszą funkcją jest regulacja poziomu legowiska oraz wezgłowia. Łóżko rehabilitacyjne na pilota pozwala na większą niezależność chorego. Warto zwrócić uwagę, czy łóżko elektryczne dla chorych ma opcje:
  1. segmentowego ustawienia, tzw. łóżko łamane, najlepiej z możliwością regulacji sekcji kończyn;
  2. nachylenia, głównie do pozycji trendelenburga i antytrendelenburga;
  3. autokontur, czyli jednoczesne uniesienie części podparcia pleców i nóg;
  • wytrzymałość konstrukcji w stosunku do wagi pacjenta oraz względy bezpieczeństwa; specjalistyczne łóżka dla chorych powinny mieć:
  1. wysokiej jakości siłowniki, które nawet przy intensywnej eksploatacji nie ulegną awarii;
  2. metalowy lub drewniany stelaż odporny na wysokie obciążenia (standardowe łóżka pielęgnacyjne zwykle posiadają obciążenie robocze do 200 kg);
  3. barierki i poręcze zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem z łóżka;
  • mobilność łóżka rehabilitacyjnego, czyli koła z blokadami ułatwiające transport i zabezpieczające przed niekontrolowanym przesuwaniem.

W co wyposażyć łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej?

Jednym najważniejszych dodatków do łóżka medycznego dla osoby obłożnie chorej lub tymczasowo unieruchomionej jest materac. Łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowym to nierozłączny duet w profilaktyce odleżynowej, ponieważ pacjenci z ograniczoną aktywności ruchową narażeni są na powstanie postępujących otwartych ran. Łóżko rehabilitacyjne z materacem tego typu zapewnia regularne odciążenia odpowiednich obszarów ciała w określonym czasie oraz masaż za pomocą zmiennociśnieniowego systemu wypełniania komór i wypustowej powierzchni produktu. Elektryczne łóżko rehabilitacyjne warto doposażyć również w szafkę i stolik przyłóżkowy, ułatwiający spożywanie posiłków i segregację artykułów medycznych czy pielęgnacyjnych oraz inne udogodnienia w zależności od stanu pacjenta, np. rehabilitacyjne łóżko szpitalne, dodatkowo posiada uchwyty na cewniki, baseny, miednice oraz wieszak na kroplówkę.

Czytaj takżeMaterac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka Dzień Dobry TVN
Jak kupować łóżko  z materacem - podwójne sypialniane i jednoosobowe
Jak kupować łóżko z materacem - podwójne sypialniane i jednoosobowe Dzień Dobry TVN
Jakie wybrać kule ortopedyczne?
Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie
Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie TVN zdrowie
Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona?
Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie