Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpieluchować dziecko? Ekspertka: "Do tego procesu musi być gotowa cała rodzina”
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpieluchować dziecko? Ekspertka: "Do tego procesu musi być gotowa cała rodzina”

Nocnik i dziecko

Tatyana Tomsickova Photography/getty images

W życiu każdego maluszka przychodzi moment, kiedy powinien zrezygnować z noszenia pieluszki, tak, by swoje fizjologiczne potrzeby załatwiało do nocnika. Kiedy dziecko jest gotowe na odpieluchowanie? I dlaczego wakacje nie są idealnym czasem, by podjąć to ważne wyzwanie? O odpieluchowaniu rozmawialiśmy z doradcą rodzicielskim Mariolą Kurczyńską.

Kiedy dziecko jest gotowe na odpieluchowanie?

Im wcześniej tym lepiej – zauważa doradca rodzicielski Mariola Kurczyńska. Idealny czas to okres między 12. a 18. miesiącem życia dziecka. Jeżeli do tego czasu nie uda nam się zażegnać pieluszki, później będzie nieco trudniej. Dlaczego? Kwestia charakteru dziecka, ale też jego większa świadomość. Dziecko zaczyna stawiać opór i się buntować.

Z mojego ponad 20-letniego doświadczenia mogę powiedzieć, że zaczynamy już w wieku 9 miesięcy. Wówczas zdejmujemy okresowo pieluchę i sadzamy dziecko na nocnik. Nie chodzi o efekt, ale o wyrobienie w nim nawyku. Maluch powinien przyzwyczaić się do tego, że pampers nie jest cały czas na pupie. Te dzieci, które nie mają ściąganej pieluchy okresowo, kiedy w końcu to następuje, mogą się bać, reagować lękiem

- tłumaczy ekspertka.

Sygnały świadczące o tym, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie

By odpieluchowanie skończyło się sukcesem, gotowa musi być cała rodzina. Nie tylko dziecko. Rodzice również muszą wykazać chęci, zainteresowanie ale i brak lęku, które dziecko i tak podświadomie od nas wyczuje.

Jedną z najskuteczniejszych metod na odpieluchowanie jest podążanie za dzieckiem, które samo może wysyłać nam sygnały świadczące o tym, że jest już gotowe na zrezygnowanie z pieluchy.

Jeżeli dziecko wysyła nam sygnał, to trzeba za tym pójść. Wtedy to jest łatwe i proste

- mówi Mariola Kurczyńska.

Niestety dzieci, które wysyłają sygnały jest mniej. Większość maluchów tego nie robi i oczekuje impulsu ze strony rodzica. Jeżeli taki otrzyma, pójdzie za nim.

Co więcej, są dzieci, które przy procesie odpieluchowania nie wymagają żadnego zaangażowania rodziców.

Jednak na podstawie ponad 20 lat doświadczenia mogę powiedzieć , że stanowią one niewielki odsetek - dodaje Pani Mariola.

Mariola Kurczyńska wskazała 12 wskazówek, które świadczą o tym, że rodzina jest gotowa do odpieluchowania.

  • Dziecko ma skończone 9 miesięcy.
  • Dziecko stabilnie siedzi.
  • Dziecko nie ma problemu z napięciem mięśniowym i nie jest rehabilitowane.
  • Dziecko jest w pełni zdrowie.
  • Rodzina nie powiększyła się w ostatnim czasie i nie nastąpi to w przeciągu kolejnych 2-3 miesięcy (powiększenie rodziny to dla dziecka bardzo duża zmiana w życiu).
  • Rodzina się nie przeprowadza.
  • Mama nie wraca do pracy w najbliższym czasie.
  • Rodzice nie są w trakcie rozwodu lub innej rodzinnej traumy np. śmierć bliskiej osoby.
  • Dziecko w najbliższym czasie nie idzie do żłobka lub przedszkola. - Kiedy jest deadline, rodzice wywierają świadomie lub nie presję na dziecku – mówi Mariola Kurczyńska.
  • W domu nie ma nowej niani.
  • Rodzina nie wyjeżdża w najbliższym czasie na wakacje
  • Odpieluchowanie to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Rodzice powinni poświęcić od 7 do 14 dni. - Najlepiej wziąć urlop i posiedzieć w domu – proponuje nasza ekspertka.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań możemy rozpocząć trening czystości, który dobrze przeprowadzony może trwać od 3 do 14 dni.

By mieć pewność, że dziecko nabyło już nowej umiejętności w sposób trwały, trzeba obserwować i pilnować oraz starannie planować wyjścia z domu i wyjazdy do 5 tygodni - zaznacza ekspertka.

Jak oswoić dziecko z nocnikiem?

Nocnik to nie jest zabawka. Rodzice nie powinni stawiać go w pokoju, gdzie maluch się bawi.

Nie na tym polega oswojenie dziecka z nocnikiem, że będzie się nim bawiło, nakładało na głowę, wrzucało do niego zabawki. W ten sposób maluch nigdy nie pojmie, że do nocnika robi się siusiu i kupę

- mówi Mariola Kurczyńska.

Nocnik powinien mieć jedno miejsce. Dobrze jest postawić go w toalecie lub innym ustronnym miejscu, gdzie dziecko będzie miało poczucie intymności.

Dzieci często nie lubią jak rodzice patrzą, maluchy też odczuwają wstyd, siusiu czy kupa to są czynności intymne

- wyjaśnia ekspertka.

Błędy rodziców

Jednym z największych błędów jest zakładanie dziecku pampersa „na wszelki wypadek”, bo idziemy do lekarza, na plac zabaw, zakupy czy do restauracji.

Kiedy zaczynamy trenować czystość, dziecko uczy się trzymania moczu. Zakładając mu pieluchę, maluch traci orientację, proces odpieluchowania się przeciąga.

Jeżeli zaczynamy odpieluchowanie nie ma powrotu do pieluch. Najlepiej, kiedy odpieluchujemy jednocześnie pieluchy dzienne i nocne, wówczas otrzymamy najlepszy efekt. Oczywiście można to rozdzielić, że najpierw dzienne pieluchy potem nocne. Nie zmieniając naszego stylu życia na krótki czas nie odpieluchujemy dziecka skutecznie

-zaznacza wyraźnie Mariola Kurczyńska.

Kolejnym błędem jest zbyt długie przetrzymywanie dziecka na nocniku aż do efektu. A to nie o to chodzi. Liczy się wypracowanie nawyku.

Sadzamy na krótko, dziecko w pewnym momencie załapie. Zbyt długie przetrzymywanie dziecka na nocniku może spowodować, że dziewczynki mogą mieć problemy z mięśniami dna miednicy

- tłumaczy ekspertka.

Błędem jest również dawanie dziecku tableta. Robiąc to oddalamy się od efektu. Wówczas mózg nie łapie kontaktu z ciałem, że jest potrzeba fizjologiczna. Jest zbyt zajęty bodźcującym go ekranem.

Ucząc dziecka załatwiania się na nocnik nie stosujemy również nagród.

Nie pytamy też za często dziecka, czy chce mu się siku.

Wystarczy, że posadzimy dziecko 7 razy dziennie, 20 min po każdym posiłku, przed snem i po wstaniu

-wyjaśnia Mariola Kurczyńska.

Wakacje idealny czas na odpieluchowanie?

Tak może się wydawać wielu rodzicom. Słońce i wysokie temperatury powietrza mogą dać złudne poczucie, że lato to dobry czas na odpieluchowanie dziecka, bo nawet jak się zamoczy nic mu nie będzie – tłumaczą sobie. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Na odpieluchowanie nie ma wpływu pora roku.

Przez pierwsze dni odpieluchowania i tak nie wychodzi się z domu w ogóle, więc możemy to zrobić również zimą. Później spacery są krótkie, aż dziecko wytrenuje trzymanie moczu. Wyjazd na wakacje nie jest dobrym pomysłem. Nowa sytuacja, nowe miejsce może spowodować u dziecka regres

- podsumowuje nasza ekspertka.

Zobacz film: Czas na odpieluchowanie dziecka. Jak to zrobić?

źródło: Dzień dobry TVN

Mariola Kurczyńska -ekspert od wychowania i edukacji. Doradca rodzicielski, terapeuta pedagogiczny, neuroterapeuta, nauczyciel a także dyrektor Niepublicznej Poradni Specjalistycznej Psychologiczno-Pedagogicznej. Mama Oli. Od ponad 20 lat pomaga rodzicom i ich dzieciom w pokonywaniu trudności wychowawczo-szkolnych. Współautorka projektu "Dobry Start Przedszkolaka", który został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz uzyskał nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego jako najlepsza inwestycja w człowieka w 2008 roku. Autorka bestsellera "Obudź w dziecku olbrzyma" oraz kursów online „Odpieluchowanie krok po kroku” i ‘Kupa Stop’.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
12
Polecamy
Trudna sztuka sikania do nocnika
Trudna sztuka sikania do nocnika TVN zdrowie
Moje dziecko nie odstępuje mnie na krok!
Co robić?
Ekspert:
"Zmiany wprowadzajmy sukcesywnie”
Moje dziecko nie odstępuje mnie na krok! Co robić? Ekspert: "Zmiany wprowadzajmy sukcesywnie” TVN zdrowie
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców Dzień Dobry TVN
Jak wspierać rozwój dziecka?
"Już 5-latki są diagnozowane z depresją, ponieważ mają tak dużo obowiązków" 
Jak wspierać rozwój dziecka? "Już 5-latki są diagnozowane z depresją, ponieważ mają tak dużo obowiązków"  Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Niewierzecoczytam
12 miesięcy? Mam nadzieję, że rodzice przy zdrowych zmysłach nie biorą tego na poważnie. Można wyrządzić tym dużo krzywdy.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty