Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odbudować zniszczone włosy? Profesjonalne zabiegi i domowe sposoby na odbudowanie włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odbudować zniszczone włosy? Profesjonalne zabiegi i domowe sposoby na odbudowanie włosów

Ada Summer/getty images

Odbudowa zniszczonych włosów wymaga cierpliwości i systematyczności. Niekiedy konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, które przyspieszają regenerację. Do najbardziej znanych i polecanych metod należą: diamentowa i keratynowa odbudowa włosów i sauna parowa. Niezwykle ważna jest także domowa pielęgnacja.

Zdrowe i zadbane włosy mają ogromne znaczenie i wpływ na wizerunek. Niestety nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, suszenie, prostowanie, farbowanie i rozjaśnianie znacznie osłabiają ich strukturę, pogarszają ogólny wygląd i powodują nadmierne wypadanie. Receptą na ich regenerację są zabiegi odbudowujące włosy oferowane przez salony fryzjerskie oraz domowe i naturalne sposoby.

Czy zniszczone włosy da się odbudować?

Każdy włos zbudowany jest z wystającej ponad skórę głowy łodygi i umieszczonego w mieszku włosowym korzenia zakończonego cebulką. Podstawowym składnikiem budulcowym włosów jest keratyna – białko fibrylarne o strukturze włókienkowej wytwarzane przez keranocyty znajdujące się w naskórku. Za ich kolor natomiast odpowiada melanina. Średnio na głowie człowieka znajduje się do 150 tysięcy włosów.

Struktura włosa może zostać poważnie naruszona lub uszkodzona przez różnego rodzaju zabiegi – prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie, a także promienie słoneczne i nieodpowiednie kosmetyki. Wówczas stają się one łamliwe, suche, cienkie i pozbawione blasku. Odbudowa włosów u fryzjera lub w domowych warunkach jest jedynym sposobem na poprawę ich kondycji i wyglądu.

W zależności od stopnia zniszczenia oraz wykonanych zabiegów odbudowa włosów może dać różny efekt. Niemniej jednak ich regeneracja jest możliwa, a nawet wskazana. Należy jednak liczyć się z tym, że wymaga ona czasu, cierpliwości, systematyczności, a niekiedy także nakładów finansowych.

Keratynowa odbudowa włosów

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów regeneracyjnych jest odbudowa keratynowa. Polega on na uzupełnieniu niedoborów naturalnej keratyny w strukturze włosów. Dzięki temu stają się one gładkie, miękkie, nawilżone i intensywnie odżywione. Nie puszą się, są błyszczące i podatne na układanie. Nie tylko wyglądają zdrowo, ale przez pewien czas są chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wysokimi temperaturami i twardą wodą. Keratynowa odbudowa włosów jest zabiegiem polecanym szczególnie dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, zabiegami chemicznymi i codziennym prostowaniem. Chętnie wykonują go także kobiety, które mają problem z ich ułożeniem.

Odbudowa keratynowa odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów, które poza keratyną zawierają substancje odżywcze, antyoksydanty, witaminy i naturalne wyciągi z roślin. Nie obciążają one włosów, a efekty, które można dzięki nim osiągnąć, utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.

Zabieg odbudowy włosów przy pomocy keratyny trwa od 2 do 3 godzin (w zależności od grubości i długości włosów). Należy umyć je specjalnym szamponem, nałożyć preparat z keratyną, wysuszyć i wyprostować ceramiczną prostownicą ustawioną na temperaturę 220℃. Przez 2 dni po zabiegu nie wolno moczyć ani związywać włosów.

Diamentowa odbudowa włosów

Diamentowa odbudowa włosów jest zabiegiem, który polega na ich oczyszczeniu i nałożeniu specjalnej mieszanki zawierającej kwas hialuronowy, witaminy A i PP, aminokwasy, kawior i glicerynowe ekstrakty z granatu. Składniki te pobudzają produkcję keratyny i kolagenu, a tym samym regenerację włosa.

Diamentowa odbudowa włosów powoduje, że stają się one lśniące, miękkie, głęboko odżywione, mocniejsze, gładkie i wyraźnie zdrowsze. Znika także problem z ich układaniem. Efekt regenerujący widoczny jest już po pierwszym zabiegu, jednak dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie 3–4 zabiegów w odstępach 15 dni.

Jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami?

Przy regeneracji zniszczonych włosów duże znaczenie ma ich codzienna pielęgnacja. Warto zrezygnować z domowych zabiegów takich jak: samodzielne farbowanie i rozjaśnianie, suszenie przy pomocy wysokiej temperatury i prostowanie. Ważne są także odpowiednie kosmetyki do odbudowy włosów – szampony, odżywki i maski, które zawierają naturalne składniki i witaminy, natomiast pozbawione są alkoholu i silikonów. Dobrze jest zdecydować się na produkty apteczne, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Domowe sposoby na odbudowę zniszczonych włosów to także:

Bibliografia:

1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.

2. A. Bochenek, M. Raicher, Anatomia człowieka, t. V, PZWL, Warszawa 2007.

Zobacz film: Oto domowe sposoby na piękne i zadbane włosy

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
5
Polecamy
Botoks na włosy.
Sposób na zniszczone włosy
Botoks na włosy. Sposób na zniszczone włosy Dzień Dobry TVN
Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie
Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie TVN zdrowie
Zabieg keratynowy na włosy.
Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?
Zabieg keratynowy na włosy. Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów? Dzień Dobry TVN
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty?
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?