Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?

dziecko

Fot.: Stanislav Komogorov / stock.adobe.com

Dzieci są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia – czy to te w powietrzu, czy pochodzące z niezdrowej żywności. Ich organizmy są w trakcie rozwoju i aby był on prawidłowy należy zapewnić maluchom odpowiednie warunki. Tylko jak to zrobić? Każdej zimy problem smogu w Polsce powraca, nie odnotowano jednak znaczącej poprawy jakości powietrza.

Na szkodliwe działanie pyłów PM2,5 oraz PM10, które składają się na smog, najbardziej narażone są dzieci. Już na etapie rozwoju prenatalnego szkodliwe substancje mogą przenikać przez łożysko do płodu i powodować różne wady rozwojowe, a najczęściej – przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka. W późniejszym etapie długotrwałe wdychanie toksycznych związków powoduje częste infekcje układu oddechowego, astmę, zaostrza alergie (np. zapalenie spojówek, katar sienny), a nagromadzenie substancji w organizmie może przyczynić się do przewlekłych chorób płuc, chorób serca oraz rozwoju nowotworów. Wdychanie pyłów PM2,5, które przenikają z płuc do krwi przez pęcherzyki płucne, skutkuje skróceniem średniej długości życia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że w samej Warszawie z powodu smogu umiera około 3 tys. osób (Zobacz Źródło 1).

Co robić, aby nie narażać dzieci na szkodliwe oddziaływanie toksyn? Jak pomóc naszym maluchom? Jest kilka sposobów, żeby ograniczyć ich kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jakość powietrza

W sezonie grzewczym każdego dnia sprawdzaj, jaki jest stan powietrza na zewnątrz. Jeśli dopuszczalne normy są przekroczone, to lepiej pozostaw dziecko w domu. Toksyny przedostają się do wnętrza, ale w mniejszej ilości. Jeśli masz w domu oczyszczacz powietrza, dziecko będzie bezpieczne.

Oczyszczanie – co wybrać?

Właśnie – jeśli masz w domu oczyszczacz powietrza, dziecko nie będzie narażone na oddziaływanie różnych szkodliwych substancji, nie tylko pyłów zawieszonych wchodzących w skład smogu. Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w sześć czujników i monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy. W ten sposób urządzenie samoczynnie przełączy się w tryb cichy lub eko w momencie, gdy w pomieszczeniu nikt nie będzie przebywał. Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot wyposażone są także w opatentowaną technologię Plasmacluster, która oczyszcza powietrze z pyłów zalegających na meblach lub zasłonach. Dzięki inteligentnemu oczyszczaniu powietrza nasze dziecko może swobodnie oddychać! Oczyszczacze powietrza Sharp polecane są także dla osób z alergiami.

Pamiętajmy, że nie tylko zimą grozi nam zanieczyszczone powietrze. Latem także – w końcu wiatr podnosi pyły, które osiadły na ulicach podczas zimy i smogu. Oczyszczacze powietrza to urządzenia całoroczne, których latem można używać także jako klimatyzerów. Mariusz Kościelniak ekspert marki SHARP mówi:

Zanieczyszczenia powietrza są dla człowieka zwykle niewyczuwalne, dlatego inteligentne oczyszczacze Sharp monitorują stan powietrza w pomieszczeniu — reagują np., gdy otworzymy okno, wejdzie ktoś, kto właśnie wypalił papierosa, albo przebiegnie pies — i same dobierają intensywność pracy do potrzeb. Automatycznie dostosowują też wilgotność powietrza do temperatury, tak aby zawsze była optymalna. Dzięki technologii Plasmacluster nie tylko filtrują powietrze, lecz także aktywnie je oczyszczają, emitując tzw. ciężkie aerojony, które neutralizują alergeny i szkodliwe drobnoustroje.

Co jeszcze zrobić, aby pomóc dziecku?

Dziecko powinno oddychać nosem podczas przebywania poza domem. Nos jest naturalnym filtrem, w który wyposażyła nas natura. Warto także uczyć dziecko, by dużo piło. Część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła zamiast trafić do płuc. Dieta malca powinna zawierać dużo produktów bogatych w witaminy A, C i E oraz selen pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników.

Warto także często zabierać dziecko na wycieczki poza miasto, do groty solnej (lub kopalni soli), gdzie powietrze jest bardzo czyste i idealne wręcz dla osób z problemami układu oddechowego. W kopalni soli w Wieliczce organizowane są zajęcia dla dzieci, dzięki którym maluchy mogą odetchnąć pełną piersią.

Co jeszcze można zrobić? Pozostałe rady są oczywiste: unikać godzin szczytu, spacerów obok ruchliwych ulic, podczas stania w korku zamykać okna w samochodzie i ustawiać wentylację na obieg zamknięty, hodować rośliny w domu, nie wietrzyć mieszkania podczas znacznie przekroczonych norm zanieczyszczeń powietrza, nosić maskę antysmogową. 

Źródła

1. http://www.sharpdirect.pl/artykuly/czym-jest-smog-jaki-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie-poznaj-kluczowe-fakty-skuteczne-sposoby-oczyszczania-powietrza/index.html


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
2
Polecamy
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych.
Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko? TVN zdrowie
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania