Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Jakie środki farmakologiczne działają najszybciej?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Jakie środki farmakologiczne działają najszybciej?

stetoskop leży na wynikach badań

Fot. GIPhotoStock / Getty Images

Zaganienie poświęcone temu, jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, jest bardzo szerokie. Obejmuje naturalne, domowe sposoby, modyfikację stylu życia, picie ziół, jak melisa, lipa, skrzyp polny czy hibiskus. Wysokie ciśnienie krwi, np. w naczyniach w głowie, może skutkować udarem, dlatego tak ważne jest szybkie obniżenie go.

Nadciśnienie tętnicze, podobnie jak wiele chorób cywilizacyjnych typu otyłość czy cukrzyca, określane jest mianem cichego zabójcy. Nie dając bowiem uciążliwych objawów zmuszających chorego do leczenia, powoduje szereg powikłań. Jest to bardzo podstępna choroba, predysponująca do chorób serca czy udaru mózgu. Nie zawsze, by obniżyć ciśnienie, konieczne jest wdrożenie leczenia. Należy jednak pamiętać, że naturalne metody obniżające ciśnienie wymagają czasu. Nie wolno również pominąć modyfikacji stylu życia.

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków?

Niekiedy, zanim rozwinie się nadciśnienie tętnicze, zdarzają się pojedyncze incydenty wzrostu ciśnienia tętniczego, którym mogą towarzyszyć nerwowość, bóle w klatce piersiowej, ból głowy. Nie są to wzrosty związane z wysiłkiem fizycznym, w czasie którego byłoby to naturalnym zjawiskiem. Jest to istotny znak ostrzegawczy, zanim dojdzie do utrwalonego nadciśnienia tętniczego i rozwoju powikłań.

O tym, jak obniżyć ciśnienie, decyduje lekarz. Najczęściej stosuje się połączenie metod niefarmakologicznych i farmakologicznych. Czasami leki przyjmowane są wyłącznie w czasie incydentów wysokiego ciśnienia rozkurczowego czy skurczowego, a poza nimi stosuje się wyłącznie naturalne metody regulowania poziomu ciśnienia krwi.

Najistotniejszym krokiem w walce z nadciśnieniem tętniczym krwi jest podjęcie aktywności fizycznej. Wysiłek należy wdrażać stopniowo, by uniknąć złego samopoczucia. Nie wolno zaczynać od bardzo forsownego treningu. Aktywność fizyczna powinna być uprawiana regularnie. Tak naprawdę już kilkunastominutowy spacer każdego dnia i wykonywanie podstawowych czynności w domu, czyli zapobieganie zaleganiu w łóżku, predysponują do normalizacji ciśnienia tętniczego.

Kolejnym elementem normalizacji ciśnienia tętniczego jest walka z otyłością. Okazuje się, że otyłość, a wręcz już nawet nadwaga, predysponują do pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Konieczne jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety, z ograniczoną zawartością kalorii. Wartość kaloryczna powinna być jednak dostosowana indywidualnie. Ponadto konieczne jest takie zbilansowanie diety, by wszystkie niezbędne składniki odżywcze zostały z nią dostarczone. Ważnym elementem diety na nadciśnienie tętnicze jest ograniczenie spożycia sodu.

Istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia tętniczego jest palenie papierosów, a także picie alkoholu. Zarówno wysokoprocentowa wódka, jak i lekkie piwo powodują wzrost ciśnienia tętniczego. Palenie papierosów znacznie obkurcza naczynia krwionośne, przyczyniając się tym samym do znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego. Wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego ma również silny stres. Jego również należy wyeliminować.

Jak działa układ krążenia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Jak obniżyć ciśnienie krwi – leki bez recepty

Doraźne obniżenie ciśnienia tętniczego często nie jest możliwe bez właściwego leczenia farmakologicznego. Można jednak zastosować preparaty z magnezem. Pierwiastek ten działa rozkurczowo na naczynia krwionośne i inne mięśnie gładkie. Przeciwdziała więc najczęstszym przyczynom nadciśnienia tętniczego. Im bardziej obkurczone są naczynia krwionośne, tym bardziej obciążone jest serce. Czynnikami wpływającymi na istotne obkurczenie się naczyń krwionośnych są papierosy, alkohol i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Magnez powoduje rozkurczenie naczyń krwionośnych, co odciąża serce. Warto więc przy nadciśnieniu nie tylko wzbogacić codzienną dietę w suplementy z magnezem, ale także spożywać produkty bogate w ten pierwiastek. Magnez może stanowić profilaktykę pierwotnego nadciśnienia tętniczego, ale powinien być stosowany również jako suplement terapii wtórnego nadciśnienia tętniczego.

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi można szybko obniżyć jedynie poprzez zastosowanie odpowiednich leków. Obniżenie ciśnienia domowymi sposobami, ziołami czy poprzez modyfikację stylu życia jest procesem wymagającym czasu. Tymczasem nagłe wzrosty ciśnienia tętniczego powinny być leczone doraźnie farmakologicznie, by nie wywołać istotnych powikłań narządowych. Do leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego zaliczają się: beta- lub alfa-blokery, leki moczopędne, sartany, antagoniści wapnia, inhibitory konwertazy angiotensyny. Leczenie nadciśnienia tętniczego często opiera się na łączeniu różnych grup leków. Żadne z nich nie są jednak wydawane bez recepty. Terapia często jest długa i może trwać nawet do końca życia. Lekiem najczęściej stosowanym, by natychmiast obniżyć ciśnienie krwi, jest captopril, a często również furosemid.

Poza przyjmowaniem leków konieczne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
24
Polecamy
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?
Domowe sposoby
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak leczyć nerwicę?
Jak długo leczy się nerwicę?
Jak leczyć nerwicę? Jak długo leczy się nerwicę? Dzień Dobry TVN
Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym i co zrobić, aby nie zachorować?
Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym i co zrobić, aby nie zachorować? TVN zdrowie
Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 
Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?