Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak objawia się skolioza? Jak ją rozpoznać?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak objawia się skolioza? Jak ją rozpoznać?

ZEPHYR/getty images

Objawy skoliozy to różnego rodzaju deformacje kręgosłupa, wpływające nie tylko na wygląd sylwetki, ale również na obniżenie biomechaniki grzbietu i upośledzenie pracy narządów wewnętrznych klatki piersiowej. Skoliozę można rozpoznać nawet bez specjalistycznych badań obrazowych.

W zależności od wielkości zmian deformacyjnych układu ruchu, objawy skoliozy dzielone są na trzy grupy. Charakterystyka kliniczna skoliozy obejmuje przede wszystkim zespół zmian sylwetki wynikających bezpośrednio ze zniekształcenia kręgosłupa i żeber. Wczesna rehabilitacja sprzyja spowolnieniu postępu choroby i ogranicza ryzyko przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych układu ruchu.

Skolioza u dorosłych – objawy

Skolioza to rodzaj skrzywienia kręgosłupa o charakterze trójwymiarowym, obejmującym zaburzenia fizjologicznych krzywizn w płaszczyźnie strzałkowej, łukowate wygięcia w płaszczyźnie czołowej oraz rotację i torsję kręgów względem siebie w płaszczyźnie poprzecznej. Aby deformacja została uznana za skoliozę, kąt odchylenia kręgosłupa musi wynosić co najmniej 10° według klasyfikacji Cobba. Skrzywienia o mniejszych wartościach określane są jako postawa skoliotyczna. Objawem skoliozy jest przede wszystkim deformacja kręgosłupa na różnych jego poziomach, odznaczająca się zwykle bocznym łukiem z mocniej zaznaczonym obrotem kręgów w stronę wypukłości łuku skrzywienia, a także ich torsją w wyniku zmian wzrostowych. Dodatkowo na skutek skoliozy dochodzi do nasilonych zmian strukturalnych w obrębie samego skrzywienia oraz w odcinkach odległych od kręgosłupa. W zależności od stopnia wygięcia, deformacja może wpływać na jakość pracy narządów wewnętrznych klatki piersiowej.

Mogą pojawić się także objawy neurologiczne skoliozy, jak ból w okolicy szczytu wygięcia. Wada tego typu u dorosłych zwykle jest wynikiem wtórnych chorób, m.in. zmian zwyrodnieniowych i osteoporotycznych kręgosłupa. Skolioza często towarzyszy chorobom na tle neurologicznym, jak mózgowe porażenie dziecięce. Blisko 90% deformacji trójpłaszczyznowej ma charakter idiopatyczny (nieznany). Objawy skoliozy u dorosłych i dzieci są zbliżone do siebie, a wygląd sylwetki i jakość pracy motorycznej układu ruchu uzależniona jest od wysokości skoliozy, liczby łuków oraz siły skrzywienia kręgosłupa.

Skolioza – objawy kliniczne

W zależności od rozległości zniekształcenia układu ruchu, objawy skoliozy dzielone są na trzy grupy. Charakterystyka kliniczna schorzenia obejmuje:

  • zmianę sylwetki, wynikającą bezpośrednio z deformacji kręgosłupa – to przede wszystkim boczne wygięcie ze skręceniem kręgów kręgosłupa, przebiegające łukowatym skrzywieniem, ze szczytem skierowanym w prawą lub lewą stronę. Tego typu odkształcenie to najbardziej widoczny i charakterystyczny dla skoliozy objaw nasilający się podczas swobodnego skłonu w przód, najczęściej obserwowany w odcinku piersiowym. Skrzywiony obraz linii wyrostków kolczystych kręgów, przypominający kształtem literę „S”, to tzw. esowaty kręgosłup. W przypadku kiedy skrzywienie przeważa na jedną stronę ciała, deformacja nazywana jest lewo- lub prawostronną skoliozą;
  • deformacje szkieletu przylegającego do kręgosłupa, w postaci: garbu żebrowego tylnego po stronie wypukłej, najwyższego na szczycie skrzywienia; wysunięcia do tyłu przeciwległej strony klatki piersiowej w stosunku do skrzywienia; ostrego lub tępego grzebienia w okolicy kątów żeber w zależności od stopnia skoliozy; przesunięcia klatki piersiowej w stronę wypukłą; torsji i nachylenia klatki piersiowej; optycznego pomniejszenia jednej piersi u kobiety ze względu na cofniętą stronę klatki; nierówną linię bioder;
  • zmiany odległe od kręgosłupa, m.in. asymetria trójkątów taliowych; uniesienie i odstawanie łopatki po stronie wypukłej; niesymetryczność linii kątów dolnych łopatek; asymetria barków; wał lędźwiowy; ograniczenie ruchomości grzbietu.

Zaawansowana skolioza manifestuje szereg dokuczliwych dolegliwości odczuwanych w okolicach skrzywienia, a nawet promieniujących do kończyn. Przykładowo objawy skoliozy kręgosłupa piersiowego to: uczucie mrowienia rąk, osłabienie mięśni oraz ból w okolicy szczytu wygięcia. Z kolei objawy skoliozy lędźwiowej to głównie parestezje nóg i ból dolnej części pleców, nasilający się podczas chodzenia.

Jak rozpoznać skoliozę?

Na podstawie badań przedmiotowych oceniana jest sylwetka. Szczególną uwagę zwraca się na linię ramion i miednicy, symetrię łopatek, kształt i ruchomość kręgosłupa oraz długość kończyn. Niezbędnym uzupełnieniem diagnostyki schorzenia są badania obrazowe, takie jak radiografia, tomografia komputerowa czy jądrowy rezonans magnetyczny, pozwalające potwierdzić zaburzenia w anatomii kręgosłupa oraz ocenić ich skalę. W rozpoznawaniu skoliozy najczęściej doszukuje się:

  • obniżenia wysokości trzonu części tylnej lub przedniej w stosunku do strony przeciwnej;
  • zniekształcenia w obrębie krążków międzykręgowych w postaci spłaszczenia po stronie wklęsłości wygięcia;
  • sklinowacenia kręgów;
  • wydłużenia trzonu kręgu w stronę wklęsłości.

Zaawansowane objawy skoliozy to wyrośla kostne, tzw. dzioby, na krawędziach kręgów; mosty i bloki kostne, powodujące całkowite unieruchomienie danego odcinka kręgosłupa.

Zobacz film: Skolioza

źródło:x-news


Bibliografia:

1. Krasuski M., „Schorzenia i urazy kręgosłupa”, PZWL, Warszawa 2001;

2. Nowakowski A., „Skolioza. Skrzywienie kręgosłupa można leczyć”, Bonami, Poznań 1995;

3. Wilczyński J., „Boczne skrzywienia kręgosłupa. Rozpoznanie i korekcja”, Kielce, Wszechnica Świętokrzyska 2000.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
9
Polecamy
Skolioza – przyczyny trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa 
Skolioza – przyczyny trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa  TVN zdrowie
Rotacja kręgosłupa to poważne schorzenie.
Skolioza z rotacją kręgów, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa i towarzysząca mu rotacja trzonów kręgowych
Rotacja kręgosłupa to poważne schorzenie. Skolioza z rotacją kręgów, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa i towarzysząca mu rotacja trzonów kręgowych TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Lipoedema, czyli choroba grubych nóg.
"Jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia, jest nam to lepiej zwalczać"  
Lipoedema, czyli choroba grubych nóg. "Jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia, jest nam to lepiej zwalczać"   Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty