Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji?

Kobieta na wakacjach

Fot :Peter Cade / gettyimages.com

Mimo że o końcu pandemii jeszcze nie można mówić, to cześć z nas i tak zdecyduje się wyjechać na wakacje. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wypoczynek w kraju czy poza jego granicami, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jak nie złapać koronawiriusa na urlopie i nie popsuć sobie wypoczynku?

Fakt, że część obostrzeń została zniesiona nie oznacza, że pandemia się skończyła i możemy się czuć bezpiecznie. Nic bardziej mylnego! Koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął i cały czas jest bardzo niebezpieczny. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w wakacje.

Jak uniknąć zarażenia na wakacjach?

Wakacje to czas kiedy zapominamy o troskach i skupiamy się na odpoczynku oraz przyjemnościach. Niestety tegoroczne wakacje będą się bardzo różniły od tych, z poprzednich lat. Pandemia spowodowała, że niektóre zagraniczne wyjazdy będą musiały poczekać i większość z nas zdecyduje się postać w kraju. Ale zmieni się nie tylko kierunek wyjazdów. Zmieni się także nasze zachowanie. Dlatego, aby urlop nie przemienił się w kwarantannę należy przestrzegać kilku zasad.

  • Po pierwsze dystans społeczny

To najlepszy sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Wybierając kierunek na wakacje warto wybrać mniej popularne miejsce. W tłumie turystów utrzymanie bezpiecznej odległości (od osób, których nie znamy i z którymi nie mieszkamy na co dzień powinno nas dzielić ok. 2 metrów) może być bardzo trudne.

  • Po drugie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. To szczególnie ważne w miejscach takich jak transport publiczny, sklepy, atrakcje turystyczne, muzea, galerie. Dbajmy o regularne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie płynem na bazie alkoholu. Unikajmy dotykania powierzchni stykowych – klamek, poręczy, ogrodzeń. Warto wyposażyć się w podręczny płyn do dezynfekcji jak również w jednorazowe rękawiczki i stosować je w razie potrzeby – radzi lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, Medicover Polska.

Ale na tym nie koniec. Podczas wakacji bezpieczniej jest korzystać z kart płatniczych, jeśli nie jest to możliwe, przed wybraniem gotówki z bankomatu, dobrze jest zdezynfekować klawiaturę. Zamiast jeździć windą zaleca się korzystać ze schodów. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości do naciśnięcia guzików w windzie można użyć wykałaczek.

  • Po trzecie sprawdzenie, czy nocleg jest bezpieczny

Przed rezerwacją miejsca noclegowego należy się upewnić, czy jest ono właściwie dezynfekowane i sprzątane, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa są przestrzegane. Nawet jeśli właściciele przestrzegają wszystkich zaleceń, to po przyjeździe należy wywietrzyć pokój, a przed sięgnięciem po sztuce - trzeba je dokładnie umyć.

  • Po czwarte konsultacja z lekarzem

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka przed wyjazdem na wakacje powinny skonsultować się z lekarzem. Specjalista powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i zezwoli na wyjazd lub zaleci pozostanie w domu.

  • Po piąte sprawdź, gdzie uzyskać pomoc

Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie na wypadek zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zgłosić się po pomoc. Do oddziału zakaźnego można dotrzeć własnym samochodem lub wezwaną wcześniej karetką. Jeśli osoba z podejrzeniem COVID-19 przebywa w kompleksie hotelowym, powinna zostać jak najszybciej odizolowana. Pracownicy powinni także powiadomić najbliższą stację sanepidu o tym, że jeden z gości może mieć koronawirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Wirus wywołuje chorobę, którą lekarze nazwali COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które czasem zmienia się w niewydolność oddechową. W początkowej fazie rozwoju COVID-19 bardzo przypomina grypę. Osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, są osłabieni. U części chorych pojawiają się także zaburzenia węchu i smaku.

Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Jak powstał pierwszy polski test na koronawirusa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powstał pierwszy polski test na koronawirusa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
5
Polecamy
Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią? 
Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią?  TVN zdrowie
Koronawirus.
Czy i jak można rozpoznać bezobjawowe zakażenie?
Koronawirus. Czy i jak można rozpoznać bezobjawowe zakażenie? TVN zdrowie
Pozytywny test na koronawirusa za granicą.
Adwokat:
"Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie"
Pozytywny test na koronawirusa za granicą. Adwokat: "Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie" Dzień Dobry TVN
Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę?
O rady spytaliśmy Michała Cessanisa
Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Ola
Karolina zgadzam się, bardzo dobrze jest mieć ubezpieczenie medyczne i dużo się badać. Daję mi to poczucie bezpieczeństwa.
Czytaj całość
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie