Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?

alergia

Fot. Yuri_Arcurs / Getty Images

Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej! Początkowe objawy, takie jak kaszel, nieżyt nosa, duszności nazywane są astmą sezonową. Jednak z czasem może dojść do rozwoju dychawicy oskrzelowej. 

Alergia na pyłki może być związana z objawami z dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli. Nieleczona może spowodować astmę. Dr Izabela Kupryś-Lipińska podczas czatu tak mówiła o tej zależności:

Wtedy mówimy o astmie sezonowej, jednak choroba ta powracając co roku może przejść w postać przewlekłą. Astma częściej występuje w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny zwierzęce, bo te alergeny są tak drobne, że od razu dostają się do oskrzeli. Pyłki zazwyczaj zatrzymują się na śluzówce nosa i spojówkach oczu, dlatego nieżyt nosa i zapalenie spojówek są pierwszym objawami pyłkowicy.

Aby nie dopuścić do rozwoju astmy u osób cierpiących na alergie należy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim należy wykonać testy alergiczne, które wykażą na co jesteśmy uczuleni. Pomoże to unikać nam alergenów, które zaostrzają objawy alergii i astmy sezonowej lub ją powodują. I alergia, i astma powinny być leczone farmakologicznie, ale bardzo skuteczne w łagodzeniu przebiegu chorób są oczyszczacze powietrza. Dodatkowo lekarz doradzi nam, czy i kiedy poddać się odczulaniu. Jest to jedyna skuteczna metoda "leczenia" alergii. Warto tu wspomnieć, że choroba wprowadzana jest w remisję, co nie daje gwarancji, że w przyszłości nie pojawią się u nas nowe uczulenia.

Co zrobić, żeby złagodzić objawy alergii i uchronić się przed astmą?

Każdy alergik i astmatyk powinni mieć w domu dobry (wyposażony w filtry HEPA oraz funkcję nawilżania) oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Dr Izabela Kupryś-Lipińska radzi:

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. 

Oczyszczacze powietrza marki Sharp spełniają wszystkie funkcje - nawilżają powietrze, są wyposażone w filtry HEPA oraz węglowe, a także w unikalną technologię Plasmacluster. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Dodatkowo dzięki Plasmacluster pozbędziemy się z domu przykrych zapachów.

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

 Alergicy powinni także przestrzegać jednej ważne zasady - częstego sprzątania w mieszkaniu. Najwięcej reakcji alergicznych powodują bowiem roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w mieszkaniu. Aby się ich pozbyć należy często wietrzyć mieszkanie (nie w okresie pylenia roślin, na które mamy uczulenie), odsłaniać okna, a także prać, prasować, zmieniać pościel. Raz na dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień, należy zmienić pościel, wyprać ją w temperaturze 60 stopni, a także wyprasować lub wymaglować. Przy okazji wymiany należy odkurzyć materac i przewietrzyć pokój. Prać powinno się także poduszki, koce i kołdry, w których również żerują roztocza. 

Częste sprzątanie powinno obejmować także pranie zasłon, trzepanie dywanów, odkurzanie kanap oraz ścieranie kurzy. Dr Kupryś-Lipińska przypomina:

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją, i mieszkanie. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA.

Polecamy: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć.
Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu TVN zdrowie
Krótki poradnik dla chorych na astmę
Krótki poradnik dla chorych na astmę TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Marjola
W domu alergika podstawowym urządzeniem powinien być porządny oczyszczacz powietrza. W domu przebywamy zdecydowanie dłużej na dobę , dlatego warto mieć czyste powietrze pomieszczeniach.
Czytaj całość
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?