Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?

alergia

Fot. Yuri_Arcurs / Getty Images

Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej! Początkowe objawy, takie jak kaszel, nieżyt nosa, duszności nazywane są astmą sezonową. Jednak z czasem może dojść do rozwoju dychawicy oskrzelowej. 

Alergia na pyłki może być związana z objawami z dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli. Nieleczona może spowodować astmę. Dr Izabela Kupryś-Lipińska podczas czatu tak mówiła o tej zależności:

Wtedy mówimy o astmie sezonowej, jednak choroba ta powracając co roku może przejść w postać przewlekłą. Astma częściej występuje w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny zwierzęce, bo te alergeny są tak drobne, że od razu dostają się do oskrzeli. Pyłki zazwyczaj zatrzymują się na śluzówce nosa i spojówkach oczu, dlatego nieżyt nosa i zapalenie spojówek są pierwszym objawami pyłkowicy.

Aby nie dopuścić do rozwoju astmy u osób cierpiących na alergie należy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim należy wykonać testy alergiczne, które wykażą na co jesteśmy uczuleni. Pomoże to unikać nam alergenów, które zaostrzają objawy alergii i astmy sezonowej lub ją powodują. I alergia, i astma powinny być leczone farmakologicznie, ale bardzo skuteczne w łagodzeniu przebiegu chorób są oczyszczacze powietrza. Dodatkowo lekarz doradzi nam, czy i kiedy poddać się odczulaniu. Jest to jedyna skuteczna metoda "leczenia" alergii. Warto tu wspomnieć, że choroba wprowadzana jest w remisję, co nie daje gwarancji, że w przyszłości nie pojawią się u nas nowe uczulenia.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Co zrobić, żeby złagodzić objawy alergii i uchronić się przed astmą?

Każdy alergik i astmatyk powinni mieć w domu dobry (wyposażony w filtry HEPA oraz funkcję nawilżania) oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Dr Izabela Kupryś-Lipińska radzi:

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. 

Oczyszczacze powietrza marki Sharp spełniają wszystkie funkcje - nawilżają powietrze, są wyposażone w filtry HEPA oraz węglowe, a także w unikalną technologię Plasmacluster. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Dodatkowo dzięki Plasmacluster pozbędziemy się z domu przykrych zapachów.

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

 Alergicy powinni także przestrzegać jednej ważne zasady - częstego sprzątania w mieszkaniu. Najwięcej reakcji alergicznych powodują bowiem roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w mieszkaniu. Aby się ich pozbyć należy często wietrzyć mieszkanie (nie w okresie pylenia roślin, na które mamy uczulenie), odsłaniać okna, a także prać, prasować, zmieniać pościel. Raz na dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień, należy zmienić pościel, wyprać ją w temperaturze 60 stopni, a także wyprasować lub wymaglować. Przy okazji wymiany należy odkurzyć materac i przewietrzyć pokój. Prać powinno się także poduszki, koce i kołdry, w których również żerują roztocza. 

Częste sprzątanie powinno obejmować także pranie zasłon, trzepanie dywanów, odkurzanie kanap oraz ścieranie kurzy. Dr Kupryś-Lipińska przypomina:

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją, i mieszkanie. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA.

Polecamy: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć.
Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu TVN zdrowie
Jak pomóc alergikom?
Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?
Jak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Marjola
W domu alergika podstawowym urządzeniem powinien być porządny oczyszczacz powietrza. W domu przebywamy zdecydowanie dłużej na dobę , dlatego warto mieć czyste powietrze pomieszczeniach.
Czytaj całość
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić