Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak naklejać plastry kinesiotaping? Kinesiotaping barku, kolana, nadgarstka
menu
Polub nas na Facebooku

Jak naklejać plastry kinesiotaping? Kinesiotaping barku, kolana, nadgarstka

NAN

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Kinesiotaping to nowoczesna, naturalna metoda łagodząca ból i zapobiegająca kontuzjom. Specjalne plastry kinesiotaping są naklejane w odpowiednich miejscach, np. na kolanie, barku, nadgarstku czy innych częściach ciała.

Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping, to naturalna metoda fizjoterapeutyczna znana w Polsce od 20 lat. Polega na oklejaniu ciała specjalnymi taśmami kinezjologicznymi w ściśle określony sposób. Wynalazcą tej metody terapeutycznej jest chiropraktyk dr Kenzo Kase z Japonii. Taśmy kinesio skutecznie zmniejszają ból i zapobiegają kontuzjom, dlatego są często stosowane przez sportowców. Są wodoodporne i mogą utrzymywać się na skórze nawet przez kilka dni.

Taśma kinezjologiczna – co to jest?

Oryginalne taśmy do kinesiotapingu, nazywane również tejpami, wykonane są z wysokoplastycznej bawełny, przypominającej strukturą i grubością ludzką skórę. Nie zawierają one lateksu. Tworzywo to jest tak elastyczne, że nie krępuje ruchów. Specjalna metoda tkania plastrów do kinesiotapingu sprawia, że przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra pod nimi nie poci się, co zapobiega powstawaniu odparzeń.

Taśma do kinesiotapingu może utrzymać się na skórze kilka dni, a nawet kilka tygodni. Jest całkowicie wodoodporna, a jej spodnią warstwę stanowi hipoalergiczny klej akrylowy. Rzadko powoduje on podrażnienia skóry, choć osoby cierpiące na alergie powinny ostrożnie stosować tą metodę i sprawdzać, czy nie towarzyszy jej wysypka lub nieprzyjemny świąd.

Taśmy kinezjologiczne – działanie

Plastry do kinesiotapingu regulują napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji. W ten sposób zwiększa się siła i zakres ruchu mięśni. Naklejone plastry delikatnie naciągają skórę, co zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a błoną osłaniającą mięśnie, czyli powięzią. W efekcie dochodzi do usprawnienia pracy układu limfatycznego:

  • zwiększa się ilość i prędkość przepływu limfy,
  • usuwane są zastoiny,
  • zmniejszają się stany zapalne,
  • krwiaki podskórne ulegają redukcji.

Zobacz także: Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Dzięki poprawie mikrokrążenia usprawnione są wszystkie procesy chemiczne, biologiczne i fizyczne zachodzące w skórze.

Największą zaletą stosowania kinesiotapingu jest zredukowanie, a nawet całkowite zlikwidowanie bólu. Taśmy aktywują naturalne procesy znieczulania endogennego, oddziałując na tzw. zakończenia Ruffiniego, czyli receptory bólu i czucia głębokiego. Plastry kinesiotaping mają doskonałe opinie, ponieważ zapobiegają niewłaściwym pozycjom stawów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko kontuzji.

Kinesiotaping nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań – wyjątkiem są osoby uczulone na składniki zawarte w kleju, ale zdarza się to naprawdę rzadko, a także na łuszczycę, cukrzycę insulinozależną czy trudno gojące się rany. Metoda ta ma mnóstwo zalet i może być stosowana zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu kontuzjom.

Zobaczcie, kiedy powinno się skonsultować z ortopedą:

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Plastry kinesiotaping – jak naklejać?

Taping kolana, kinesiotaping barku czy innej części ciała jest skuteczny tylko wtedy, gdy plastry są naklejone w odpowiedni sposób. Wiedząc, jak naklejać taśmę do kinesiotapingu, można to z powodzeniem zrobić samodzielnie. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie skóry – nie może na niej być żadnych płynów, olejków, kremów czy maści. Najlepiej przemyć skórę czystą wodą z mydłem, po czym przetrzeć gazą nasączoną alkoholem. Obszary mocno owłosione należy dokładnie ogolić.

Kinesiotaping kolana, barku lub jakiejkolwiek innej części ciała rozpoczyna się od zmierzenia okolicy, która będzie oklejana. Następnie trzeba odmierzyć odpowiednią ilość taśmy i przyciąć ją za pomocą specjalnych nożyczek, które nie postrzępią plastra. Krawędzie taśmy kinesio należy zaokrąglić, co zapobiega przedwczesnemu odklejaniu się rogów. Po przygotowaniu plastra należy usunąć z jednego końca spód i stopniowo przyklejać taśmę do skóry. Nie wolno usuwać zbyt dużo spodu, ponieważ taśma może się skleić. Trzeba unikać dotykania kleju, ponieważ zmniejsza to przyczepność do skóry.

Zobacz także: Zakwasy po treningu – czy to dobrze, czy źle? Co robić i jak sobie z nimi radzić? 

Po nałożeniu plastra należy lekko, ale energicznie pocierać taśmę od środka do końców, aby aktywować klej. Nie wolno trzeć od końców do środka, ponieważ końce mogą wówczas odkleić się od skóry. Plastry do kineziotapingu zaczynają działać po godzinie od aplikacji. W tym czasie nie wolno brać prysznica ani pływać. Po treningu, prysznicu lub basenie taśmy można delikatnie wycierać ręcznikiem. Gdy krawędzie zaczynają odchodzić od skóry, zawijać się lub łuszczyć, można je przyciąć nożyczkami. Osoby, które nie wiedzą, jak nakleić plastry kinesiotaping, powinny skorzystać z pomocy specjalisty.

Taśmy do kinesiotapingu – jak je usuwać?

Wiedza o tym, jak naklejać plastry rehabilitacyjne, to nie wszystko, ponieważ równie ważne jest ich prawidłowe usuwanie. Nie wolno odklejać taśmy nagłym pociągnięciem, ponieważ można w ten sposób uszkodzić skórę. Plastry najłatwiej można usunąć po 5 dniach, ponieważ wtedy zaczynają się złuszczać komórki skóry, co ułatwia odklejanie. Skórę należy naciągnąć nad jednym końcem taśmy, przykładając do niej całą dłoń, po czym odciągnąć końcówkę plastra od skóry. Taśmę trzeba ciągnąć delikatnie pod kątem ok. 180° w kierunku przeciwnym do przyklejania. Po odklejeniu każdego fragmentu taśmy trzeba przekładać dłoń i napinać kolejne fragmenty skóry. Usunięcie taśmy może ułatwić wtarcie w nią olejku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
293
75
Polecamy
Czym jest kinesiotaping, kiedy i jak go nakładać?
Czym jest kinesiotaping, kiedy i jak go nakładać? Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Plastry rozgrzewające – działanie i stosowanie.
Ile kosztują plastry rozgrzewające?
Plastry rozgrzewające – działanie i stosowanie. Ile kosztują plastry rozgrzewające? TVN zdrowie
Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry.
O czym warto pamiętać?
Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry. O czym warto pamiętać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty