Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci?

zabawki

Fot. Robert Daly / Getty Images

Zabawki dzieci to siedlisko bakterii, wirusów i drobnoustrojów. W pluszakach gnieżdżą się roztocza, na gryzaczkach bakterie i grzyby... A wszystkim tym bawią się nasze dzieci, które często biorą zabawki do buzi. Najmłodsi nie wiedzą jeszcze, że higiena jest bardzo ważna. Jak im pomóc? Jak myć zabawki dzieci żeby były czyste?

Małe dzieci poznają świat poprzez dotykanie i wkładanie różnych rzeczy do buzi. Każda mama o tym wie i każda z cała pewnością dba o to, aby zabawki, którymi bawią się maluchy, były czyste. Zabawki, bez względu na to, gdzie były - czy tylko w domu, czy w torebce, samochodzie, a może na placu zabaw czy w żłobku - muszą być dokładnie umyte. Oto kilka prostych rad, jak łatwo wyczyścić ulubione sprzęty dziecka.

Duże, drewniane lub grające zabawki

Duże zabawki, te na baterie czy z drewna można umyć gąbką lub ściereczką  namoczoną w wodzie z mydłem lub w wodzie z odpowiednim detergentem przeznaczonym do mycia zabawek dla dzieci. Dla zwolenników domowych środków czystości świetnie sprawdzi się użycie sody: do ¼ szklanki sody dodajemy ¼ szklanki ciepłej wody.

Warto mieć małą szczoteczkę lub szczoteczkę do zębów, aby dokładnie wyszorować wszystkie zakamarki zabawki. Po umyciu wodą z mydłem lub sodą dobrze jest wymienić wodę i przetrzeć zabawkę jeszcze raz - tym razem samą wodą, żeby dokładnie zmyć użyty detergent. Zabawkę wycieramy do sucha!

Gumowe i plastikowe zabawki

Gumowe i plastikowe zabawki należy myć ciepłą wodą z mydłem lub z dodatkiem specjalnego, ekologicznego i przeznaczonego dla dzieci detergentu. Można to zrobić w dużej misce z wodą, wannie, zlewie. W ten sposób umyte zabawki należy osuszyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Gryzaki, wedle zaleceń producenta, można wygotowywać lub przelewać wrzątkiem.

Najskuteczniejszym sposobem mycia zabawek (i dla mam najłatwiejszym) jest jednak mycie ich w zmywarce! Model zmywarki Sharp QW-GD54R443X-DE został wyposażony w systemy AquaGlide oraz Stemsafe. Pierwsze z rozwiązań, AquaGlide, zapewnia idealnie precyzyjne, wielokierunkowe zmywanie dzięki strumieniowi wody, który może być skierowany ku górze w celu dokładnego umycia podłużnych naczyń (takich jak szklanki czy butelki dla niemowląt) lub w dół – aby uzyskać dodatkową siłę zmywania naczyń ułożonych na dolnym koszu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się także przy myciu zabawek.

Zmywarki Sharp mają szerokie spektrum rozwiązań, m.in. zmywanie higieniczne czy szybkie, filtr antybakteryjny Microban czy opcja AutoDoor – funkcja automatycznie uchylająca drzwi po cyklu zmywania. 

Zabawki pluszowe

W pluszowych zabawkach mieszkają... roztocza! To mikroskopijne pajęczaki mierzące 0,3 mm, niewidoczne gołym okiem. Nie są niebezpieczne, ale ich nagromadzenie (a zwłaszcza ich odchodów) może powodować alergie. Roztocza znajdują się w całym domu - żywią się martwym naskórkiem, lubią wilgotne i ciemne miejsca. Zwykle najwięcej ich znajdziemy w sypialni, gdzie zamieszkują pościel, materac, koce i poduszki. Jeśli twoje dziecko śpi z pluszakiem - w nim również znajdziemy całe mnóstwo roztoczy. Dlatego pluszowe zabawki należy prać. 

Bardzo ważna jest do tego odpowiednia pralka, która usunie zanieczyszczenia, pasożyty, bakterie oraz wirusy z zabawek, a także ubrań dziecka i pozostałych domowników. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na oferowane programy. Marka Sharp, z modelem pralki ES-FC6122W2 zadbała, by pluszaki oraz ubrania po praniu były wolne od alergenów oraz bakterii, w tym także roztoczy. Znajdziemy w niej między innymi programy: antyalergiczny, codzienny, delikatny, eco, koszule, mix, odzież sportowa, pranie ręczne, pranie wstępne, syntetyki, szybki 15 min, wełna, bawełna. W funkcjach dodatkowych warto zwrócić uwagę na AllergySmart, specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. 

Pralka marki SHARP

Fot: SHARP / Pralka ES-FC6122W2

Ilość roztoczy w domu zmniejszy także oczyszczacz powietrza. Modele Sharp, wyposażone w technologię Plasmacluster skutecznie usuwają nie tylko zanieczyszczenia powietrza, ale i alergeny, w tym roztocza kurzu domowego właśnie.

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu?
Kilka wskazówek jak zaoszczędzić
Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić TVN zdrowie
Pierwszy rok w przedszkolu?
Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami TVN zdrowie
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Jak prać ubranka dla noworodka?
"Chodzi o to, żeby zabić bakterie i roztocza"
Jak prać ubranka dla noworodka? "Chodzi o to, żeby zabić bakterie i roztocza" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?