Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak masować plecy? Wskazówki dla początkujących
menu
Polub nas na Facebooku

Jak masować plecy? Wskazówki dla początkujących

Kobieta, która ma masowane plecy

Fot: NKS_Imagery / gettyimages.com

Różnice w tym, jak masować plecy kobiecie, a jak mężczyźnie, są nieznaczne. Anatomia grzbietu obu płci nie odbiega od siebie strukturalnie, jednak masaż pleców należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby masowanej. Techniki i efekty masażu dla obu płci są tożsame.

Kiedy i jak masować plecy, najlepiej doradzi fizjoterapeuta lub profesjonalny masażysta, jednak dzięki podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii człowieka można samodzielnie sprawić partnerowi odprężenie mięśni pleców i przynieść ulgę od codziennych stresów.

Kiedy i jak masować plecy?

Najbardziej popularne, szczególnie wśród europejczyków, są egzotyczne masaże pleców w orientalnym otoczeniu i specyficznej atmosferze gabinetu, które wzmacniają efekty odprężenia psychofizycznego. Relaks mięśniowo-powięziowy można również uzyskać w domowych warunkach, przestrzegając podstawowych zasad prowadzenia masażu przy pomocy klasycznych chwytów.

Masaż pleców to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, dlatego musi być całkowicie bezpieczny. Objawy bólu, wybroczyny podskórne, zasinienia, tzw. zakwasy mięśniowe czy podrażnienia naskórka świadczą o uszkodzeniu tkanek, czyli niewłaściwym prowadzeniu masażu pleców.

Masaż grzbietu musi być dostosowany do wieku, budowy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Ogólnymi przeciwwskazaniami są m.in.:

 • rozsiane ropne i zapalne zmiany skóry pleców,
 • nowotwory,
 • choroby kardiologiczne z zatorami żylnymi,
 • menstruacja,
 • świeże stany po urazach kręgosłupa,

Jak prawidłowo masować plecy?

Masaż pleców obejmuje cały gorset mięśniowy grzbietu, górne partie pośladków i linię poziomą bioder, obręcz barkową i kark.

Klasyczny masaż pleców trwa ok. 30 minut. Wszystkie chwyty wykonuje się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej, tzn. w stronę serca lub najbliższych węzłów chłonnych, czyli od dolnych lub centralnych partii mięśni do górnych lub bocznych. O tym, jak masować plecy, wskazuje w szczególności siła nacisku stosowanych technik. Intensywność masażu zależy od stanu napięcia mięśni i ich progu wrażliwości na ból i bodźce zewnętrzne.

Dobry masaż powinien balansować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt mocny zabieg zwiększa ryzyko uszkodzenia tkanek i wzmocnienia napięcia mięśni.

Zobacz film i dowiedz wszystkiego o masażu:

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak masować plecy kobiecie?

Plecy kobiety wydają się być bardziej delikatne i wrażliwe na dotyk, dlatego należy dostosować siłę nacisku do masy ciała i tkanki tłuszczowej. Poza tym powinno stosować się kolejność technik:

 • głaskanie – to ruch rozpoczynający i kończący masaż pleców, można też nim przeplatać poszczególne techniki. Głaskanie to lekkie i umiarkowane przesuwanie wewnętrznej i grzbietowej strony dłoni wzdłuż i w poprzek pleców; głaskanie powinno być płynne, o dużym zasięgu, w ciągłym kontakcie ze skórą osoby masowanej;
 • rozcieranie – wykonuje się kciukami, nasadami dłoni i pięściami. Ruch o charakterze niewielkiej średnicy kolistych i głębokich przesunięć wzdłuż i w poprzek pleców o tempie bardziej intensywnym wywiera większy nacisk na tkanki pleców;
 • ugniatanie – wykonuje się w miejscach najbardziej umięśnionych z ominięciem okolic kostnych. Ugniatanie jest najprzyjemniejszym etapem masażu, znacznie pobudza krążenie i rozbija napięte włókna mięśniowe. Ruch wykonuje się, łapiąc jak największą masę mięśniową całą dłonią;
 • oklepywanie – jest energicznym uderzeniem w tkanki miękkie grzbietu. Najsilniejsze oklepywanie to karatowe, czyli krawędzią dłoni, a najłagodniejsze łóżeczkowe, czyli dłonią ułożoną na kształt łódki. Podczas oklepywania omija się okolice kostne i obszar nerek;
 • wibracja – to najbardziej wyczerpująca technika dla masażysty, którą wykonuje się płasko ułożoną ręką lub przy pomocy aparatów wibracyjnych odciążających masażystę i wywołujący ten sam efekt.

Jak masować plecy mężczyzny?

Gorset mięśniowy pleców mężczyzny jest z reguły bardziej rozbudowany i silniejszy, jednak panowie również wykazują mniejszą tkankę tłuszczową niż kobiety, co oznacza, że dostęp do brzuśców mięśni pleców jest bardziej bezpośredni. Techniki i przebieg masażu pleców mężczyzn nie wykazują znacznych różnic, z wyjątkiem siły, jaką należy włożyć do uzyskania efektów odprężenia i relaksu mięśniowego.

Jak masować plecy kobiety w ciąży?

Okres ciąży powszechnie uznawany jest za przeciwwskazanie do masażu, jednak nie jest to bezwzględnie zakazane. Kiedy jednak brzuch ciążowy zaczyna rosnąć, niesie za sobą fizjologiczne zmiany w ciele kobiety – zmienia się środek ciężkości ciała przyszłej mamy, zwiększa się przodopochylenie miednicy, pogłębia się lordoza lędźwiowa i kifoza piersiowa, a mięśnie w odcinku lędźwiowym są znacznie napięte.

Masaż pleców kobiety w ciąży można bezpiecznie prowadzić w przypadku, kiedy:

 • kobieta przebywa w pozycji leżącej na boku, pozycji siedzącej lub półsiedzącej;
 • stosuje się delikatne głaskanie, rozcieranie i ugniatanie;
 • unika się intensywnych ruchów szczególnie okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz obszaru szyi i jej dużych naczyń krwionośnych;
 • kierunek ruchów i płynność technik masażu nie ulega zmianom;
 • masaż pleców wykonywany jest przed snem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
407
40
Polecamy
Jak zrobić masaż pleców?
Techniki, chwyty i akcesoria
Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria TVN zdrowie
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?