Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć oparzenia słonecznego? Pierwsza pomoc
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć oparzenia słonecznego? Pierwsza pomoc

 Wykrzyknik na ramieniu kobiety wskazujący na opaloną skórę.

Fot. mabe123 / Getty Images

Oparzenia słoneczne to problem osób opalających się i spędzających czas w mocno nasłonecznionym miejscu. Objawy poparzenia słonecznego są charakterystyczne i wymagają stosownie do nasilenia promieniowania i uszkodzeń różnych środków.

Oparzenia słoneczne spowodowane są nadmierną i niewłaściwą ekspozycją na słońce. Świadomość osób korzystających z kąpieli słonecznych jest jednak coraz większa. Ponadto szeroka dostępność kosmetyków zapobiegających oparzeniom słonecznym wpływa na to, że najczęściej są łagodne. W związku z tym wystarczy zastosować jeden ze sposobów domowych. Szeroka gama maści, żeli, kremów, pianek czy innych środków na oparzenia słoneczne sprzyja ich leczeniu.

Polecamy: Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?

Czym są oparzenia słoneczne i jakie dają objawy?

Oparzenie słoneczne daje różny obraz w zależności od stopnia oparzenia. Może być to niewielkie zaczerwienienie skóry połączone ze świądem czy pieczeniem, jednak zdarzają się poważne obrzęki, pęcherze i gorączka. Objawy oparzeń słonecznych to przede wszystkim:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypka o różnym charakterze (sugerująca pewną nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne),
  • pęcherze,
  • podwyższona temperatura ciała,

  • pieczenie i ból skóry.

Oparzenie słoneczne nie musi wynikać z nieprzestrzegania zasad odpowiedniego opalania. Przyczyny oparzeń słonecznych to nie tylko niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych czy nieosłonięcie ciała przed promieniowaniem, ale również tendencja do takiego stanu. Zdecydowanie łatwiej oparzy się słońcem osoba o jasnej karnacji z jasnymi włosami.

Polecamy: Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zobaczcie, jakie są stopnie i rodzaje oparzeń. Nigdy nie wolno ich bagatelizować:

Zobacz film: Rodzaje i stopnie oparzeń. Źródło: 36,6

Co na oparzenia słoneczne?

Najłatwiej jest zapobiegać oparzeniom słonecznym. Konieczne jest stosowanie odpowiednich kremów do opalania. Nie wolno używać oliwki niedostosowanej do tego, gdyż dodatkowo można miejscowo wywołać oparzenia słoneczne. Znane są przypadki, kiedy kobiety smarowały się olejem, by szybciej się opalić. Skutkowało to poważnymi miejscowymi oparzeniami 2, a nawet 3 stopnia. Dlatego też dobór odpowiedniego filtru jest podstawą. Konieczne jest dostosowanie kremu do karnacji i natężenia promieniowania słonecznego. Zdecydowanie wyższą ochronę powinno się stosować podczas urlopów w ciepłych zakątkach świata. Można powiedzieć, że najskuteczniejszą pierwszą pomocą w oparzeniach słonecznych jest D-pantenol. Jest to lek, który wchodzi w skład wielu kremów i maści. Powoduje skuteczną regenerację komórek naskórka. Pozwala na przyspieszenie gojenia się ran, działa miejscowo przeciwzapalnie. Oparzenie słoneczne uszkadza skórę. W związku z tym D-pantenol wpływa odbudowująco na skórę i zmniejsza dolegliwości jak pieczenie czy świąd. Można jednak skorzystać z innych preparatów dostępnych w aptekach. Najważniejsze, by intensywnie nawilżały skórę.

Polecamy: Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zobacz film i sprawdź jak łagodzić oparzenia skóry:

Zobacz film:  Co robić po oparzeniu słonecznym? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Poza D-pantenolem dostępnych jest wiele skutecznych preparatów w formie kremów, maści czy pianek, które działają łagodząco, nawilżająco i regenerująco. Odpowiedni rodzaj preparatu dobiera się w zależności od stanu skóry. Na oparzenia słoneczne doskonale działa np. alantoina, ponadto kremy czy maści zawierające mentol bądź kwas hialuronowy. Dzięki nim naskórek będzie miał szansę szybko się zregenerować. Należy pamiętać, że oparzenie słoneczne jest stanem, w którym skóra jest bardziej podatna na zakażenia. W związku z tym należy dołożyć starań, by ją odpowiednio oczyszczać i stosować zasypki, pudry czy żele koloidowe, które na skórze tworzą warstwę ochronną, zapobiegając zabrudzeniom, wnikaniu bakterii, a także utracie wilgoci. Pomocne również mogą być okłady chłodzące na oparzone miejsca – są dobrym uzupełnieniem w leczeniu oparzeń słonecznych. Stosuje się je także, by złagodzić ból.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Jeśli oparzenia słoneczne objawiają się jedynie zaczerwienieniem i niewielkim obrzękiem, bolesnością czy tkliwością skóry, można zastosować domowe metody. Bardzo pomocne są okłady, jednak nie z kefiru, maślanki czy innych pochodnych mleka. Takie specyfiki mogą doprowadzić do reakcji alergicznej, ponieważ w obrębie oparzenia może dojść do nieprawidłowych zachowań układu immunologicznego. Najlepiej więc użyć okładu z ręcznika i chłodnej wody. Niektórzy polecają też stosowanie okładów z użyciem ogórka, naparu z kory dębu i z liści pokrzywy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
431
45
Polecamy
Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Maści, leki i domowe sposoby na oparzenia słoneczne TVN zdrowie
Czym smarować oparzenia słoneczne?
Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania
Czym smarować oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania TVN zdrowie
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty