Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć nużycę w warunkach domowych?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć nużycę w warunkach domowych?

Kobieta, która przegląda się w lustrze

Fot: LittleBee80 / gettyimages.com

Nużeniec jest pasożytem, którego działania jest najczęściej widoczne przez zmiany na skórze twarzy. Istnieją sposoby na złagodzenie tych objawów w domowych warunkach. Skuteczne jest m.in. stosowanie ziół leczniczych.

Ludzie często poszukują domowych metod leczenia objawów wywołanych przez nużeńca, gdyż farmakoterapia może prowadzić do dużego osłabienia organizmu. Wiele sposobów na walkę z tym pasożytem polega na poprawie codziennych nawyków, szczególnie tych dotyczących higieny osobistej – zapobiega to rozprzestrzenianiu się nużeńca, a co za tym idzie rozwojowi choroby.

Domowe sposoby na leczenie nużeńca

Ważne jest, aby dbać o czystość powiek – należy często je przemywać, aby pozbywać się łoju, który jest często miejscem rozprzestrzeniania się pasożytów. Do najlepszych metod na dezynfekcję powiek należy przemywanie ich szamponem dla dzieci lub używanie specjalnie nasączonych chusteczek.

Poza tym ważna jest higiena twarzy – należy ją czyścić dwukrotnie w ciągu dnia. Najlepszym preparatem do tej czynności jest delikatny płyn bez mydła. Dzięki niemu ograniczona jest produkcja łoju. Ważne jest też, aby do dezynfekcji stosować olejki na bazie drzewa herbacianego, gdyż są one o wiele skuteczniejsze od tych na bazie oleju, także tego naturalnego. Olejek z drzewa herbacianego nie może być stosowany w czystej formie, zawsze należy go rozcieńczać innymi płynami, np. olejkiem makadamia. Tak wytworzoną mieszaninę należy nakładać na rzęsy każdego wieczoru przez około sześć tygodni. Należy zwracać uwagę na to, by nie dostawał się on do oczu. Należy także mieć pewność, że olejek nie przyniesie szkód – wiele osób jest wrażliwych na jego działanie.

Innymi skutecznymi sposobami są: regularne złuszczanie skóry twarzy oraz stosowanie innych preparatów odkażających, takich jak maści z antybiotykami, które są dostępne bez recepty. Przed ich użyciem należy jednak skonsultować to z okulistą, gdyż mogą one podrażniać oczy. Nużeńce i inne roztocza mogą chować się w pościeli, a więc nawet skuteczna terapia może w szybkim tempie powrócić. Aby temu zapobiec, należy wymienić lub wygotować pościel.

Zioła i metody naturalne

Kuracja tradycyjnymi lekami jest w większości przypadków bardzo długa, co może prowadzić do znacznego osłabienia układu odpornościowego. Alternatywnym sposobem na leczenie nużycy jest stosowanie mieszanek naturalnych składników. Jeżeli najpierw stosowało się terapię farmakologiczną, niezbędne jest zastosowanie kolejno odtruwającego i wzmacniającego zestawu ziół.

Odtruwający zestaw ziół składa się z korzenia mniszka, korzenia lubczyku, korzenia dzięgla, kłącza perzu, kłącza pięciornika, kłącza tataraku, owocu jarzębiny, owocu róży, owocu głogu, liści jagody czarnej, kwiatu wiązówki błotnej oraz ziela fiołka trójbarwnego.

Skład wzmacniającego zestawu ziół to z kolei: owoc jarzębiny, suszony owoc jeżyny, owoc głogu, owoc dzikiej róży, owoc bzu czarnego, porost islandzki, korzeń mniszka, liść czarnej porzeczki, ziele drapacza lekarskiego, liść szałwii oraz korzeń pięciornika.

Oba zestawy należy wsypać do oddzielnych toreb i rozpocząć leczenie od zestawu odtruwającego. Jednorazowe zastosowanie polega na wsypaniu do szklanki łyżeczki ziół i zalaniu jej wrzątkiem. Tak przygotowany napar można spożywać po 20 minutach. Czynność należy powtarzać trzy razy dziennie. Przez pierwsze dwa tygodnie należy stosować zestaw odtruwający, a następnie przejść do zestawu wzmacniającego.

Jeżeli wcześniej nie stosowało się żadnej metody farmakologicznej, można rozpocząć kurację ziołową. Polega ona na stosowaniu mieszanki ziół oraz wspomaganiu jej następującymi nalewkami.

  • nalewka bursztynowa – drobne okruszki surowca należy wsypać do słoika, a następnie zalać go 95% spirytusem; jego poziom powinien być 2-3 cm nad bursztynem; stworzoną nalewkę należy odstawić na minimum dwa tygodnie;
  • nalewka propolisowa – umieszczony w słoiku rozdrobniony propolis należy zalać 70% spirytusem, a następnie pozostawić na trzy tygodnie, co parę dni wstrząsając słoikiem; po upływie 3 tygodni można przelać nalewkę do butelki.

Skład właściwej mieszanki ziołowej to m.in. szałwia, lawenda, tatarak, tymianek, tysiącznik, krwawnik, mniszek, orzech włoski, borówka czernica, rumianek, mięta pieprzowa, babka lancetowata. Zastosowanie jest podobne do wyżej wymienionych mieszanek – łyżeczkę ziół należy zalać wrzątkiem, a następnie odstawić na ok. 20 minut. Następnie napar jest gotowy do spożycia – należy to robić trzy razy dziennie na 30 minut przed każdym posiłkiem.

Dodatkowo można nacierać zmiany skórne przygotowanym naparem przy pomocy płatka kosmetycznego lub stosować jako kilkuminutowy kompres na powieki. Dodatkowo należy stosować jedną z nalewek – jej dwadzieścia kropel na niewielką ilość wody, przez 7 dni, również trzy razy dziennie.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o pasożytach:

Zobacz film:  Co trzeba wiedzieć o pasożytach? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
9
Polecamy
Jak zrobić i wykorzystać olejek rumiankowy?
Jak zrobić i wykorzystać olejek rumiankowy? Dzień Dobry TVN
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego – jak z nich skorzystać?
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego – jak z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem?
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem? TVN zdrowie
Jak pozbyć się pasożytów z organizmu domowymi sposobami?
Jak pozbyć się pasożytów z organizmu domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (4)
Krakowianka
Gdzie to można kupić w ogóle?
Czytaj całość
Agcia
A chciałabyś mi powiedzieć jak to wyglądało w całości u ciebie badania i co po badaniu?
Czytaj całość
Monika
Do dermatologa zawsze warto się udać. A już najlepiej z gotowymi wynikami badań jeżeli masz duże podejrzenie, że to akurat to
Czytaj całość
Hanka
A takie domowe leczenie ma w ogóle jakąś skuteczność? Ja podejrzewam, że u mnie to w jakimś stopniu może być nużeniec. Jeśli da sie coś z tym zrobić w domu to skorzystam, jak nie to umówię się do dermatologa
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?