Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości

NAN

Fot: Alex Ishchenko / stock.adobe.com

Katar u niemowlaka jest często występującą dolegliwością. Jego przyczyn należy upatrywać przeważnie w infekcji wirusowej. Mimo to zawsze warto skonsultować się z pediatrą, gdy u niemowlaka pojawi się katar.

Katar doskwiera niemowlęciu zazwyczaj przez tydzień. W zwalczaniu tej dolegliwości u małych dzieci pomocne są zwłaszcza domowe rozwiązania, jak inhalacje, nawilżanie, udrożnianie nosa. W tym czasie rodzice mogą skorzystać także ze specjalistycznych sposobów. Nie leczy się go jednak antybiotykami. 

Katar u niemowlaka - objawy

Katar u niemowlaka przebiega najczęściej bez gorączki. Mimo to dziecku towarzyszy gorsze samopoczucie. Staje się rozdrażnione, markotne i płaczliwe. Może mieć kłopoty z zaśnięciem, płytki sen i często się budzić. Pojawia się zazwyczaj brak apetytu i odmowa ssania piersi. Katar może generować trudności z przełykaniem. Z nosa wydobywa się wydzielina (jej kolor i konsystencja zależą od przyczyny kataru), która podrażnia skórę twarzy. Dziecku dokucza kichanie. Pojawić się może sapka, czyli trudności z oddychaniem.

Częstym powikłaniem kataru jest zapalenie zatok i infekcja uszu niemowlaka, która nieleczona może przerodzić się w zapalenie ucha. Gardło, nos i ucho środkowe niemowląt położone są blisko siebie. Nieusunięta z nosa wydzielina może spłynąć do ucha, w którym zasycha i tworzy pożywkę dla bakterii.

Katar u niemowlaka - przyczyny

Katar u niemowlaka spowodowany jest głównie przenoszoną drogą kropelkową infekcją wirusową. Wydzielina z nosa jest wtedy przezroczysta, niekiedy o szarym zabarwieniu i wodnista. Rzadziej przyczyną kataru u niemowląt jest infekcja bakteryjna. Wówczas wydzielina z nosa jest gęsta, w kolorze żółtym lub zielonym. W niektórych przypadkach katar u niemowlaka stanowić może konsekwencję zanieczyszczonego powietrza. Z kolei długo utrzymującą się dolegliwość warto skonsultować z alergologiem, gdyż oznaczać może jeden z objawów uczulenia.

Zobacz także: Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka trwa przeważnie 7 dni. Zaleca się konsultację z pediatrą, który pomoże w wyborze najlepszej metody leczenia. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli katar utrzymuje się ponad tydzień i towarzyszą mu takie objawy, jak gorączka, niepokój, przeciągający się płacz i duszności.

Co na katar u niemowlaka?

Na katar u niemowlaka stosuje się bezpieczne dla dziecka zalecone przez specjalistę środki. Nie leczy się go antybiotykami. Zwalczając tą dolegliwość warto wykorzystać też domowe sposoby.

Pomocne w osłabieniu kataru są inhalacje, które udrażniają zatkany nos, zmniejszają obrzęk błon śluzowych, a w konsekwencji ułatwiają spływanie wydzieliny. Warto zakupić specjalny inhalator, ale można też przygotować inhalację w domu, co jest bardzo proste. Do naczynia z gorącą wodą dodaje się kilka kropel olejku eterycznego albo napar z rumianku czy szałwii. Naczynie należy podstawić dziecku w bezpiecznej odległości od twarzy. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza - doskonale sprawdzają się przeznaczone do tego urządzenia, które włącza się trzy razy dziennie na 10-15 minut. Podobny efekt daje położenie wilgotnego ręcznika na ciepłym grzejniku lub wstawienie pod kaloryfer naczynia z wodą. Suche powietrze nasila wysuszenie śluzówki nosa i gardła, a w konsekwencji zaostrza objawy. Temperatura panująca w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 21°C.

Dziecko można zabierać na krótkie spacery, żeby pooddychało świeżym i chłodnym powietrzem, co obkurczy błonę śluzową nosa. Rodzice powinni pamiętać by nie przegrzewać dziecka i ubierać go odpowiednio do pogody. Podczas kataru przebiegającego bez gorączki wolno kąpać dziecko w ciepłej wodzie nie dłużej niż przez 10 minut. Wilgoć i para rozrzedzają wydzielinę z nosa i ułatwiają jej usunięcie.

Podstawą w leczeniu kataru u niemowlaka jest udrożnienie nosa. Stosuje się w tym celu podawany wprost do nosa roztwór soli morskiej, który można kupić w formie jednorazowych pojemniczków. Do nosa niemowlaka należy wpuścić 2 krople soli, po czym osuszyć nadmiar uprzednio przygotowaną chusteczką higieniczną. Dobrym sposobem jest rozpylanie wody morskiej w sprayu raz do każdej dziurki nosa. Dziecko będzie lżej oddychało, gdy wokół nosa nałoży się maść majerankową. Obrzęk nosa może ustąpić także po zastosowaniu (najlepiej do 3 dni) kropli z ksylometazoliną. Przydatna w czyszczeniu nosa dziecka jest gumowa gruszka lub nabyty w aptece aspirator. Pod żadnym pozorem nie należy do tego celu stosować patyczków higienicznych, ponieważ uszkadzają one błonę śluzową.

Zobacz także: Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania

Nie zaszkodzi też oklepywanie pleców. Zalecaną pozycją jest położenie dziecka brzuchem na kolanach rodzica, z głową poniżej reszty ciała. Poklepywać należy otwartą, wypukłą dłonią.

Jeśli dziecko ma katar, matka nie powinna rezygnować z karmienia piersią. Naturalny pokarm bogaty jest w przeciwciała, które pomogą szybciej uporać się z uciążliwą dolegliwością. Dziecko będzie lżej oddychać, gdy położy się je na brzuchu (wówczas wydzielina łatwiej spływa z nosa), ale nie należy go tak układać do snu.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje.
Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć? TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na katar u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży
Domowe sposoby na katar u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia