Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?

Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: ambrozinio / fotolia.com

Przyszłe mamy często borykają się z problemem, jak spać w ciąży, aby się wyspać i nie zaszkodzić dziecku. Niezalecane jest spanie na brzuchu lub plecach. Zdecydowanie najwygodniejsza jest pozycja na lewym boku z poduszką pod brzuchem.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży nie jest łatwe, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy brzuch jest już całkiem spory. Zdecydowanie najlepsze dla dziecka i przyszłej mamy jest spanie na lewym boku. Sprawdza się ono zwłaszcza wtedy, gdy kobiecie dokuczają bóle pleców. Pod ugiętą prawą nogę należy podłożyć poduszkę lub dwie, aby była ona nieco wyżej. Drugą poduszkę można podłożyć pod brzuch – zamiast zwykłych poduszek kobiety używają niekiedy specjalnej poduszki węża, która jest do kupienia w sklepach z artykułami dla niemowląt. W takiej pozycji ułatwiony jest przepływ krwi do łożyska. Ponadto wspomaga ona pracę nerek, dzięki czemu zapobiega obrzękom rąk, stóp i kostek.

Spanie na prawym boku w ciąży nie jest wskazane, ponieważ macica naciska wówczas na żyłę główną dolną znajdującą się po prawej stronie kręgosłupa, przez co utrudnione jest krążenie krwi i dostarczanie substancji odżywczych do łożyska. W wyniku tego przyszłej mamie mogą dokuczać zawroty głowy, mroczki przed oczami, słabe samopoczucie czy omdlenia. Spanie na prawym boku w ciąży może powodować słabsze dotlenienie rozwijającego się w brzuchu dziecka.

Spanie na brzuchu w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, jest raczej niemożliwe. W początkowym etapie ciąży można bez obaw spać na brzuchu, ponieważ macica zapewnia rozwijającemu się dziecku odpowiednio dużo przestrzeni i jest schowana za spojeniem łonowym. Duży brzuch w trzecim trymestrze nie pozwala na przyjęcie takiej pozycji, poza tym naciskanie całym ciałem na brzuch może być niewygodne dla dziecka i prowokować bolesne kopnięcia w żebra czy pęcherz moczowy.

Spanie na plecach w ciąży także nie jest wskazane. Macica z płodem uciska wtedy na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną, która jest odpowiedzialna za odpływ krwi z dolnej części ciała. Skutki spania na plecach w ciąży to przede wszystkim bóle pleców, trudności z oddychaniem oraz zakłócenia krążenia krwi i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Taka pozycja do spania w ciąży może być przyczyną wystąpienia hemoroidów i spadku ciśnienia krwi. Lepiej więc unikać spania na wznak w ciąży już od pierwszego trymestru.

Oczywiście nie ma możliwości, aby w ciągu nocy nie zmienić pozycji. Kobieta nie musi się martwić, jeśli rano obudziła się np. na plecach, ale od razu powinna ułożyć się ponownie na lewym boku.

Jak najlepiej spać w ciąży?

Wiadomo już, że najlepszą pozycją do spania w ciąży jest leżenie na lewym boku. Jednak nie tylko pozycja jest ważna, ponieważ ciąża powoduje szereg dolegliwości, które mogą utrudniać nocny spoczynek. Wiele kobiet zastanawia się, jak spać, zwłaszcza w 9. miesiącu ciąży. Dużym problemem jest wówczas konieczność częstego wstawania w nocy, aby oddać mocz. Można tę niedogodność nieco zminimalizować poprzez ograniczenie spożycia płynów przed snem. W ciągu dnia zalecane są duże ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu, natomiast wieczorem należy zachować umiar.

Wygodna pozycja do spania w ciąży jest ważna, ale równie istotne jest odpowiednie łóżko. Najlepszy dla ciężarnej kobiety jest twardy materac, na którym odpoczywa kręgosłup, a brzuch ma odpowiednie podparcie. W przypadku pojawienia się problemów ze snem, warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • przed spaniem skorzystać z ciepłej, relaksującej kąpieli,
  • dobrze przewietrzyć pomieszczenie przed spaniem, a w nocy pozostawić uchylone okno,
  • wieczorem nie spożywać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, które mogą spowodować zgagę i utrudniać zaśnięcie,
  • wypijać przed snem ciepłe mleko – znajdujący się w nim aminokwas (tryptofan) wywołuje senność.

W przypadku pojawienia się kurczów łydek, warto skontaktować się z lekarzem, który zleca badania pod kątem niedoboru magnezu, potasu lub wapnia.

Sen ułatwiany jest także przez systematyczny wysiłek, poprawiający krążenie i minimalizujący ryzyko wystąpienia skurczów łydek. Nie wolno ćwiczyć wieczorem, ponieważ towarzyszący aktywności fizycznej skok adrenaliny może utrudniać zasypianie. W miarę możliwości warto ograniczyć stres i napięcie, w czym pomaga np. czytanie lekkich książek czy drzemka w ciągu dnia.

W przypadku dużych problemów ze snem należy poradzić się lekarza. Niektóre kobiety cierpią w tym czasie na bezsenność, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje stres. Wówczas dobrym rozwiązaniem są drzemki w ciągu dnia, które znacznie zmniejszają zmęczenie i ułatwiają zaśnięcie wieczorem. Jeśli przyczyną problemów jest depresja lub zaburzenia kardiologiczne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?