Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa tabletka dzień po? Czy skutki uboczne są szkodliwe dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak działa tabletka dzień po? Czy skutki uboczne są szkodliwe dla zdrowia?

Kobieta w białym podkoszulku łyka tabletki wczesnoporonne

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Tabletka po należy do metod antykoncepcji awaryjnej. Jej działanie polega głównie na zapobieganiu owulacji lub zapłodnieniu. Środek może skutkować zmianami w endometrium, które znacznie utrudniają zagnieżdżenie się zarodka. Antykoncepcja awaryjna może zabezpieczyć jedynie przed ciążą ze stosunku, który odbył się przed zażyciem tabletki po.

Tabletkę po przyjmuje się po odbyciu niezabezpieczonego stosunku albo w przypadku nieskuteczności zastosowanej metody antykoncepcyjnej, w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży. Jej skuteczność przedstawiana jest jako odsetek unikniętych zapłodnień.

Działanie tabletek wczesnoporonnych

Najważniejsze przy stosowaniu tabletek po jest zażycie ich jak najszybciej, ponieważ wykazują one największą skuteczność w ciągu 24 godzin od stosunku. Dostępne na rynku tabletki awaryjne różnią się składem i czasem działania:

  • EllaOne - substancja aktywna w postaci octanu uliprystalu; tabletkę należy zażyć najpóźniej do 120 godzin, czyli 5 dni po stosunku; skuteczność tabletki spożytej w ciągu 24 h godzin od zbliżenia wynosi 97,9%;
  • Escapelle - substancja aktywna w postaci lewonorgestrelu; tabletkę należy zażyć najpóźniej do 72 godziny, czyli 3 dni od stosunku; skuteczność środka spożytego w ciągu 24 h godzin od zbliżenia osiąga 99%.

Działanie tabletki po polega na zatrzymaniu uwalniania komórki jajowej przez jajniki, zahamowaniu owulacji i wywołaniu zmian w błonie śluzowej macicy, które utrudniają zagnieżdżenie się zarodka. Nie przynoszą zamierzonego efektu, gdy doszło do implantacji zarodka - nie mają działania poronnego.

Zabrania się przyjmowania wyżej wymienionych preparatów wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym, chyba że w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki pojawią się wymioty. Należy wtedy przyjąć kolejną pigułkę.

Tabletka po - cena

Dostępne na polskim rynku tabletki po znacznie różnią się cenowo. Cena Escapelle waha się w granicach 35-55 zł, podczas gdy za ellaOne trzeba zapłacić od 90 do 120 zł. Pigułkę po będzie można kupić w aptece bez recepty tylko do 22 lipca.

Organizacja Women on Web zapewnia bezpłatną receptę na tabletkę po dla kobiet we wszystkich krajach europejskich, które chciałyby skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Zanim kobieta uzyska taką receptę elektroniczną, musi najpierw wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach online, a następnie wypełnić specjalny formularz. 

W Polsce takie rozwiązanie jest niemożliwe, ponieważ nasze apteki nie realizują recept elektronicznych. Dopuszczalne są jedynie oryginalne recepty papierowe opatrzone własnoręcznym podpisem lekarza.

Skutki uboczne stosowania tabletek po

Najczęściej występujący skutek uboczny doustnej antykoncepcji awaryjnej to zaburzenie cyklu miesięcznego, ale zazwyczaj tylko tego, podczas którego tabletka została spożyta. 

Mogą pojawić się krwawienia i plamienia acykliczne. Znaczna część kobiet doświadcza krwawienia miesiączkowego w przeciągu 7 dni od momentu zażycia tabletki po. Długość krwawienia nie ulega zmianie. Znacznie rzadziej mogą pojawić się wymioty, mdłości, biegunka, ból brzucha, ból i zawroty głowy. Zbyt częste przyjmowanie tabletek po może wywołać zaburzenia hormonalne.

Nie przedstawiono jak dotąd żadnej listy przeciwwskazań do stosowania tabletek po.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Jak często można zażywać tabletkę dzień po?

Tabletki dzień po można zażywać wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Dlatego też nie są one uznawane przez część specjalistów za metodę antykoncepcyjną. Wśród wskazań do zażycia tabletki dzień po wymienia się: gwałt, seks bez zabezpieczeń oraz nieskuteczność, awarię lub nieprawidłowe użycie danej metody, w tym:

  • błędne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, pominięcie zażycia kolejnych 3 bądź więcej dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych,
  • nieprawidłowe użycie prezerwatywy, czyli jej pęknięcie lub zsunięcie się,
  • pominięcie lub znaczne opóźnienie zażycia minipigułki, czyli jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej,
  • odbycie stosunku płciowego mimo trwania dni płodnych przy stosowaniu naturalnych metody antykoncepcji,
  • spóźnione przyjęcie iniekcji noretysteronu powyżej 14 dni,
  • spóźnione przyjęcie iniekcji estrogenu i progestagenu powyżej 7 dni,
  • zbyt późne wyciągnięcie z dróg rodnych kobiety prącia przy odbywaniu stosunku przerywanego, czyli ejakulacja w pochwie i w obrębie zewnętrznych narządów płciowych kobiety,
  • zbyt późne umieszczenie lub przedwczesne usunięcie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, takich jak pierścień,
  • oderwanie lub znaczne odklejenie się plastra antykoncepcyjnego,
  • uszkodzenie, za wczesne usunięcie kapturka naszyjkowego i dopochwowego,
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej i implantu antykoncepcyjnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
12
Polecamy
Antykoncepcja awaryjna po stosunku:
jakie metody zapobiegają ciąży?
Antykoncepcja awaryjna po stosunku: jakie metody zapobiegają ciąży? TVN zdrowie
Metoda Yuzpe – awaryjna antykoncepcja „po stosunku”
Metoda Yuzpe – awaryjna antykoncepcja „po stosunku” TVN zdrowie
Badacze:
"antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji".
Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji 
Badacze: "antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji". Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji  Dzień Dobry TVN
Czy można pozbyć się miesiączki?
Wszystko o antykoncepcji długoterminowej
Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty