Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa hipnoza? Co warto o niej wiedzieć i kiedy ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak działa hipnoza? Co warto o niej wiedzieć i kiedy ją stosować?

Kobieta siedzi z zamkniętymi oczami na fotelu do jej głowy zbliżają się dłonie

Fot: Hetizia / fotolia.com

Hipnoza była kontrowersyjną metodą, ale większość klinicystów zgadza się, że może stanowić skuteczną technikę terapeutyczną o szerokim zakresie zastosowania, w tym w bólach, lękach i zaburzeniach nastroju. Może również pomóc w zmianie nawyków, takich jak rzucenie palenia.

O hipnozie słyszymy często w filmach, ale jest ona z powodzeniem stosowana w realnym życiu w celu kontrolowania danego problemu zdrowotnego. Staje się coraz częściej jednym z elementów planowania terapeutycznego. Może być skuteczna u większości osób, z wyjątkiem tych, którzy są odporni na techniki transu hipnotycznego.

Hipnoza – co się nią leczy?

Mimo że hipnoza sceniczna i programy telewizyjne negatywnie wpłynęły na popularny obraz hipnozy, coraz większa liczba badań naukowych wspiera jej zalety w kontrolowaniu wielu problemów zdrowotnych, w tym bólu, depresji, lęku, fobii, utraty wagi, zaburzeń snu, czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Hipnoza może stworzyć bardzo zrelaksowany stan wewnętrznej koncentracji i skupić uwagę chorego na danym problemie. Technika może być dostosowana do różnych metod leczenia, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Można również nauczyć się samo-zahipnotyzowania i w domu zmniejszać przewlekły ból, poprawiać jakość snu lub łagodzić objawy depresji czy lęki. Kombinacja hipnozy i terapii poznawczo-behawioralnej może zmniejszyć zmęczenie u chorych poddawanych radioterapii. Jest szczególnie skuteczna w połączeniu z terapią poznawczą, dzięki czemu działa zarówno na świadome, jak i nieświadome myśli i wierzenia.

Hipnoza może nie być skuteczna we wszystkich przypadkach i może być nawet szkodliwa, zwłaszcza w procesie retrospekcji. Podświadomość jest magazynem wszystkich wspomnień. Podczas hipnozy otwiera się dostęp do przeszłych wydarzeń, które zostały całkowicie zapomniane. Ponieważ umysł pacjenta znajduje się w tak sugestywnym stanie, możliwe jest również tworzenie zniekształconych lub fałszywych wspomnień. Z tego powodu psychiatrzy muszą być bardzo ostrożni, kiedy badają przeszłość psychologiczną.

Zobacz film: Prawdy i mity na temat hipnozy. Źródło Dzień Dobry TVN

Co to jest hipnoza?

W prawidłowej nomenklaturze hipnoza odnosi się do stanu transu, a hipnotyzm odnosi się do aktu indukowania tego stanu i jego badania. Hipnotyzerem jest ktoś, kto wywołuje stan hipnozy, a hipnoterapeuta jest osoba, która wywołuje hipnozę w leczeniu chorób fizycznych lub psychicznych.

Hipnoza to zmiana sposobu, w jaki się odczuwa, postrzega, czuje, myśli i działa, pod wpływem sugestii kogoś innego. Jest to stan transu charakteryzujący się ekstremalnym rozluźnieniem. Sugestie hipnotyczne działają najlepiej, gdy zawieszona zostaje świadoma kontrola nad swoim zachowaniem. Z punktu widzenia etyki ważne jest, aby hipnotyzer był pewien, że nie osoba poddająca się terapii nie doświadczy żadnej nieprzyjemności podczas seansu.

Najczęstsze techniki hipnotyczne to:

  • Skupienie wzrokowe

Jest to metoda, która często pojawia się w filmach, gdy hipnotyzer przesuwa zegarek kieszonkowy przed oczami osoby hipnotyzowanej. Celem takiego działania jest doprowadzenie do skupienia się na obiekcie tak mocno, że zapomina się o wszelkich innych bodźcach. Metoda ta była bardzo popularna we wczesnych czasach hipnozy, ale dziś nie jest wykorzystywana, ponieważ nie działa na znaczną część populacji.

  • Szybkie komendy

Istotą tej metody jest przeciążenie umysłu nagłymi, stanowczymi poleceniami. Jeśli komendy są mocne, a hipnotyzer jest wystarczająco przekonujący, hipnotyzowany podda mu świadomą kontrolę nad sytuacją.

  • Postępujące odprężenie i obrazowanie

Jest to najczęściej stosowana przez psychiatrów metoda hipnozy. Mówiąc do osoby powolnym, kojącym głosem, hipnotyzer stopniowo wywołuje pełny relaks i koncentrację.

  • Utrata równowagi

Utratę równowagi wywołuje się przy użyciu wolnego, rytmicznego kołysania. Rodzice od dawna kładą niemowlęta spać za pomocą tej metody.

Zanim hipnotyzerzy wprowadzą osobę w pełny trans, testują swoją gotowość i zdolność do zahipnotyzowania. W zależności od stanu psychicznego i osobowości cały proces może trwać od kilku minut do ponad pół godziny.

Zobacz film: Każdy może zostać hipnotyzerem? Źródło Dzień Dobry TVN

Jak działa hipnoza?

Pierwszym elementem hipnozy jest sugestia. Drugim – skupienie uwagi, dzięki któremu można skutecznie wyłączyć własne myśli. Trzecim elementem hipnozy jest relaks osiągany poprzez ćwiczenia relaksacyjne. Osoba poddająca się tej metodzie poproszona zostaje o odprężenie się od stóp do głów, pozwalając mięśniom stopniowo czuć się coraz bardziej swobodnie. Należy koncentrować się tylko na głosie hipnotyzera i zwracać uwagę na wszelkie myśli, które mogą zakłócać relaks. Obraz jest czwartym kluczem do sukcesu sesji hipnotycznej. Hipnotyzerzy proszą o wyobrażenie sobie, że zmierza się w dół po schodach lub zjeżdża się windą. Rozpoczyna się odliczanie, a gdy osoba hipnotyzowana dociera do najniższego poziomu, zasypia. Przed zakończeniem sesji podąża się z powrotem do góry, w odwrotnej kolejności liczenia i następuje wybudzenie.

Zobacz film: Hipnoza a odchudzanie. Źródło Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
4
Polecamy
Czy terapia behawioralna może pomóc dzieciom z autyzmem?
Czy terapia behawioralna może pomóc dzieciom z autyzmem? Dzień Dobry TVN
Jak działa hipnoza?
Co to jest hipnoza regresyjna?
Czy hipnoza na odchudzanie to dobry pomysł?
Jak działa hipnoza? Co to jest hipnoza regresyjna? Czy hipnoza na odchudzanie to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Jak stosować mindfulness każdego dnia?
Na czym polega medytacja uważności?
Jak stosować mindfulness każdego dnia? Na czym polega medytacja uważności? TVN zdrowie
Autohipnoza – czym jest, czemu służy i jak ją osiągnąć?  
Autohipnoza – czym jest, czemu służy i jak ją osiągnąć?   TVN zdrowie
Komentarze (1)
Marek B
Temat marginalizowany w mediach ze zrozumiałych względów, przecież ...telewizja to HIPNOZA MEDIALNA - dość chamska zwłaszcza w zakresie reklam lub zbyt łopatologiczna w zakresie polityki, a w obszarze zdrowia - po prostu NIEWYGODNA - TEMAT TABU. Dlaczego nie zaprosicie do programu autorytetów z tytułami profesorów i docentów lub chociażby stosujących hipnozę w pracy na co dzień np. w anestezjologii, psychoterapii, leczeniu bólu przewlekłego. To nie jest XIX wiek , a niestety w Polsce jest ten temat klasyfikowany jako niepoważny. Wielka szkoda bo hipnoza to wspaniałe narzędzie do rozwoju osobistego i sportowego, także działania w polityce i mediach.
Polska zaściankowość i tendencja do manipulowania informacjami przez media wyrządzają największą szkodę w zakresie jej propagowania także w procesie nauczania. Wbrew pozorom literatura naukowa zwłaszcza anglojęzyczna jest bardzo bogata i nikt nie kwestionuje naukowych publikacji na temat hipnozy i jej roli w psychoterapii zaburzeń fizjologicznych......Proszę nie spłycać tematu do poziomu brukowca......to po prostu nieprofesjonalne z punktu widzenia i odbiorcy i dziennikarza.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty