Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dotlenić organizm? Domowe sposoby 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dotlenić organizm? Domowe sposoby 

relax

Fot: Getty Images Hero Images

Właściwe dotlenienie narządów jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Sposoby na to, aby dotlenić organizm, są nie tylko bardzo proste, lecz także tanie. Kilka łatwych do wdrożenia, domowych metod wystarczy, by znacząco podnieść jakość swojego życia.

Specjaliści uważają, że właściwe dotlenienie organizmu jest ważne dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na przeróżne choroby. Uważają oni, że podłożem większości schorzeń jest niewłaściwe dotlenienie komórek. Jedną z osób podzielających tę opinię jest m.in. Otto Wartburg.

Objawy niedotlenienia

Zanim przejdziemy od tego, jak dotlenić organizm, warto omówić objawy, które doskwierają osobom z niewłaściwym natlenianiem komórek. Pierwszym symptomem niedotlenienia organizmu jest najczęściej ciągłe zmęczenie i ospałość. Pojawia się permanentne wyczerpanie, zaburzenie koncentracji, zły nastrój oraz kłopoty ze snem. Niewłaściwy poziom tlenu w organizmie prowadzi także do obniżenia przemiany materii, a co za tym idzie – do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Niedotlenienie znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Pojawiają się również problemy z ciśnieniem krwi. Bardzo często stanowi też przyczynę anemii, cechującej się osłabieniem, szybkim męczeniem się, bladością skóry, a także słabymi włosami i paznokciami. Osoby cierpiące na anemię częściej zapadają na infekcje, cierpią na zaburzenia rytmu serca oraz krwawienie z nosa. Brak odpowiedniej ilości tlenu w organizmie wpływa negatywnie na cerę, która staje się matowa i szara.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Jak się dotlenić?

Właściwe dotlenianie mózgu pozwala na zachowanie świetnego samopoczucia oraz zdrowia. W tym celu powinno się regularnie spacerować. Przechadzki nie tylko wpływają pozytywnie na poziom tlenu w organizmie, lecz także poprawiają kondycję. Warto raz na jakiś czas wybrać się na wycieczkę do lasu lub za miasto. Ważne jest wyrobienie w sobie codziennego nawyku wychodzenia z domu. Dobrą metodą są ćwiczenia aerobowe, które podnoszą tętno. Sprawdzi się również np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze oraz aerobik. Na dotlenienie organów znaczący wpływ ma też regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wskazane jest to w ciągu dnia i przed pójściem spać – w ciepłe noce powinno się spać przy uchylonym lub otwartym oknie. Kolejnym ważnym aspektem w dotlenianiu organizmu jest nauka prawidłowego oddychania. Wielu z nas oddycha za płytko, lepiej jednak się wyprostować i wciągać powietrze powoli, głęboko. Warto nauczyć się oddychania przeponą, gdyż pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu. Specjaliści zalecają unikanie używek oraz nadmiaru stresu w celu prawidłowego przyswajania tlenu.

Dieta na właściwe dotlenienie organizmu

Domowe sposoby na dotlenienie organizmu to nie tylko aktywność fizyczna i właściwe techniki oddychania. Warto zwrócić uwagę także na dietę, która wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych elementów orgazmu i przyjmowanie tlenu przez komórki. Kluczowym składnikiem odżywczym, który należy włączyć do diety, są kwasy omega-3 i omega-6, poprawiające półprzepuszczalność błon komórkowych. Powinno się spożywać ryby (łososia, makrelę, sardynki, śledzie) oraz owoce morza. Wartościowe są również: siemię lniane, produkty sojowe, awokado, orzechy (główne migdały i pestki dyni), jajka i mięso. Do diety warto włączyć oleje, np. sojowy, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, z pestek winogron oraz sezamowy. Niezbędnym składnikiem odżywczym jest żelazo, zawarte m.in. w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, natce pietruszki, szpinaku i jarmużu. Aby zwiększyć jego wchłanianie, należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość witaminy C, B12, kwasu foliowego, oraz miedzi. Specjaliści sądzą, że produktem pozytywnie wpływającym na przyswajanie tlenu jest pokrzywa.

Tlenoterapia – dotlenianie organizmu tlenem

Niektórzy podają tlenoterapię jako świetny sposób na dotlenienie organizmu. Zabieg polega na wdychaniu czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dociera on do wszystkich komórek i nasyca je. Warto jednak zaznaczyć, że to postępowanie lecznicze, które najczęściej wykorzystuje się do leczenia m.in. stanów zapalnych czy niewydolności oddechowej. Nie stanowi ona dobrej metody natlenienia organizmu osób zdrowych. Specjaliści uważają, że domowe sposoby na dotlenienie w zupełności wystarczą. Dowiedziono, że nadmiar tlenu może nawet uszkodzić narządy i tkanki, a także wywołać niedotlenienie mózgu. Z komór oraz barów tlenowych należy korzystać pod okiem specjalisty, zgodnie z jego zaleceniem.

Zobacz jak smog wpływa na nasze włosy: 

Zobacz film: Wpływ smogu na włosy Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu”
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu” Dzień Dobry TVN
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Głodówka, która przedłuża życie?
Czy warto pościć dla zdrowia?
Głodówka, która przedłuża życie? Czy warto pościć dla zdrowia? TVN zdrowie
Jak obniżyć tętno?
Co robić gdy jest za wysokie?
Jak obniżyć tętno? Co robić gdy jest za wysokie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty