Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dochodzi do powstania podwójnej macicy? Objawy, leczenie oraz wpływ na płodność
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dochodzi do powstania podwójnej macicy? Objawy, leczenie oraz wpływ na płodność

Macica

Fot: kateryna konscience photo library / gettyimages.com

Podwójna macica to wada rozwojowa występująca u kobiet. Nie daje żadnych dolegliwości i często bywa wykrywana przypadkowo w trakcie badania USG. Przez obecność podwójnej macicy mogą pojawić się poważne problemy związane z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej.

Podwójna macica to wada, która powstaje na poziomie organogenezy w życiu płodowym. W warunkach normalnych macica tworzy się z dwóch oddzielnych przewodów, które zrastają się ze sobą w pojedynczy narząd z pustą przestrzenią wewnątrz. W przyszłości narząd ten posłuży zarodkowi do zagnieżdżenia się i będzie pełnił funkcje ochronne. U niektórych płodów zdarza się, że dwa przewody nie łączą się ze sobą, a każdy z nich tworzy oddzielny narząd. Może się zdarzyć, że jednocześnie występuje podwójna pochwa i macica. Wady nie są zbyt częste.

Zdarza się, że kobieta przez długi czas nie jest świadoma macicy podwójnej. Chociaż wada nie uniemożliwia zajścia w ciążę, często jest przyczyną trudności w zapłodnieniu i bywa wykrywana, dopiero gdy para bezskutecznie starająca się o dziecko rozpoczyna szczegółowe badania. Niekiedy podwójna macica jest przyczyną poronień i trudności w donoszeniu płodu.

Podwójna macica a ciąża

Wiele kobiet przez bardzo długi czas nie zdaje sobie sprawy z wady, ponieważ podwójna macica nie zaburza przebiegu cyklu miesiączkowego, nie powoduje również większych problemów w życiu seksualnym. W wielu przypadkach każda macica ma odrębną szyjkę, zdarzają się również warianty z podwójną pochwą (pochwa może być pojedyncza, ale przedzielona jest łącznotkankową przegrodą). Tylko w niektórych przypadkach pojawiają się objawy kliniczne. Często są one mało charakterystyczne i tylko na ich podstawie niemożliwe jest postawienie rozpoznania. Mogą jednak skłaniać kobietę do konsultacji ginekologicznej. Dopiero dzięki dokładnym badaniom diagnostycznym specjalista może wskazać jako przyczynę nieprawidłowości podwójną macicę. Spotykane objawy to nietypowe bóle menstruacyjne, a także wzmożone krwawienie miesięczne (zmiany hormonalne cyklu miesięcznego wpływają na śluzówkę obu narządów, zatem w każdej z dwóch macic złuszcza się błona śluzowa, co jest przyczyną bardziej obfitego krwawienia).

Konsultacja ginekologiczna oraz wczesne postawienie diagnozy jest szczególnie istotne w przypadku kobiet, które chcą mieć dziecko. Patologia przyczynia się do utrudnienia zajścia w ciążę, a także pojawia się również problem donoszenia ciąży. W związku z tym ginekolodzy stosują metody zwiększające szansę zapłodnienia, ale również wzmacniające utrzymanie ciąży. Podwójna macica może być bowiem przyczyną przedwczesnego porodu, jak również nietypowego ułożenia dziecka. Zdarzają się również sytuacje, kiedy kobiety z podwójną macicą prowadzą normalne życie seksualne, zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci w terminie.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Diagnostyka podwójnej macicy

Czasami rutynowe badanie ginekologiczne jest w stanie wykazać wadę. Palpacyjnie ginekolog może stwierdzić obecność dwóch szyjek macicy. W badaniu oburęcznym jego uwagę zwraca nieprawidłowy kształt narządu. Wątpliwości w trakcie badania z reguły są przyczyną poszerzenia diagnostyki. Podstawowym badaniem obrazowym jest ultrasonografia (USG). Fale dźwiękowe umożliwiają zobrazowanie narządów wewnątrz jamy brzusznej i nie stanowią zagrożenia dla ewentualnego płodu. Drugim badaniem, jakie może być wykonane, jest znacznie dokładniejszy rezonans magnetyczny. Polega na zastosowaniu fal radiowych, które odzwierciedlają narządy wewnętrzne. Do USG i rezonansu nie jest wymagane od pacjentki specjalne przygotowanie. Jedyną czynnością zalecaną jest wcześniejsze przyjęcie płynów, aby wypełnił się pęcherz moczowy, gdyż to ułatwia obrazowanie. Ilość płynów i czas, jaki musi minąć między ich wypiciem a badaniem, określa lekarz.

Kolejne badanie to histerosalpingografia. Do przeprowadzenia diagnostyki konieczne jest podanie środka kontrastowego przez szyjkę macicy do jamy macicy. W czasie rozchodzenia się barwnika wykonywana jest seria zdjęć rentgenowskich, które obrazują kształt i rozmiar macicy.

Leczenie podwójnej macicy

Jeżeli nie ma wyraźnych objawów (a zwykle nie obserwuje się dolegliwości), w zasadzie nie jest konieczne żadne postępowanie terapeutyczne. W pojedynczych przypadkach można dokonać operacyjnego scalenia rozdwojonej macicy. Wskazania do zabiegu są bardzo nieliczne, jednakże zakłada się, że takie postępowanie może pomagać w utrzymaniu ciąży. W związku z tym, że podwójne macice są z reguły mniejsze niż pojedynczy organ, podczas ciąży kobieta powinna zostać otoczona szczególną uwagą, gdyż istnieje większe ryzyko powikłań ciążowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Macica dwurożna – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Macica dwurożna – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!