Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak długo zostaje się w szpitalu po porodzie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak długo zostaje się w szpitalu po porodzie?

Fot: materiał partnera

Poród jest wielkim wydarzeniem w życiu całej rodziny. Choć przyjście dziecka na świat wiąże się z wielką radością, to konieczność pobytu w szpitalu zaraz po porodzie niejednokrotnie bywa źle odbierana przez świeżo upieczoną matkę. Ile trzeba być w szpitalu po porodzie? Liczba dób na oddziale zależy w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia obojga, a także od przebiegu narodzin.

Ile dni kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie?

Prywatne kliniki oferują ciężarnym specjalnie dostosowane do ich wymogów pakiety porodowe. W klasycznym modelu pobyt na oddziale po porodzie siłami natury nie jest dłuższy niż 2 doby. Kobieta przebywa początkowo na sali poporodowej, a następnie jest przewożona do pokoju dwuosobowego.

W pakiecie obejmującym cesarskie cięcie czas ten wydłuża się o jedną dobę. Jest to konieczne, ponieważ bezpieczeństwo matki i dziecka stawia się na pierwszym miejscu. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, matka może wrócić z noworodkiem do domu, ale powinna stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Wszystkie szczegóły są opisane na stronach internetowych klinik, np. https://porody.medicover.pl/.

Liczba dni, które kobieta musi spędzić w szpitalu po porodzie, zależy od placówki. Jeśli ciężarna rodzi w szpitalu publicznym, jest pewne, że pozostanie na oddziale co najmniej 3 dni, bo tego wymaga polski NFZ. Zasada ta zobowiązuje, jeżeli rozwiązanie nastąpiło siłami natury, a kobieta i noworodek mają się dobrze i nie stwierdzono konieczności pozostania dłużej. Czas pobytu zmienia się, gdy u ciężarnej zaplanowano zabieg cesarskiego cięcia. Po operacji musi ona pozostać w placówce 5-7 dni, w zależności od jej ogólnego samopoczucia. Czas ten praktycznie nie różni się od pobytu na oddziale w prywatnej placówce.

Najdłuższy pobyt w prywatnym szpitalu to 5 pełnych dób. Jest on proponowany w ramach pakietu Prestige, który zawiera wiele dodatkowych usług. Jego koszt sięga nawet dwudziestu tysięcy złotych. Jest tak drogi, ponieważ ciężarną umieszcza się w apartamencie porodowym, w którym ma ona warunki na najwyższym poziomie. Spędzenie w luksusie 5 dób jest obligatoryjne, ponieważ lekarz może zdecydować o wcześniejszym wyjściu do domu. Pobyt można też wydłużyć, jeśli są ku temu wskazania.

Zasady porodu w placówce prywatnej i państwowej

Sam przebieg porodu w placówce prywatnej nie odbiega od tego w placówce publicznej, jednakże matce i nowonarodzonemu malcowi proponuje się nieco inny rodzaj opieki. W placówce publicznej ciężarna nie może decydować, w jakiej sali będzie umieszczona po rozwiązaniu ani ile dni spędzi na oddziale. Prywatne kliniki dają przyszłej mamie możliwość wybrania pakietu, który będzie zgodny z jej osobistymi preferencjami. Jeśli ona i dziecko są zdrowi i czują się dobrze, mogą wyjść do domu niedługo po porodzie. Mimo że podobne zasady panują w placówkach publicznych, to mama i noworodek nie mogą opuścić placówki wcześniej, niż liczba wymaganych dni pobytu na oddziale. Jest to zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który zwraca jednostce finanse za poród.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
6
Polecamy
Poród domowy.
Prawdy i mity
Poród domowy. Prawdy i mity Dzień Dobry TVN
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków?
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków? TVN zdrowie
Jak rodzi się w Polsce?
Poród domowy, czy w szpitalu?
Jak rodzi się w Polsce? Poród domowy, czy w szpitalu? Dzień Dobry TVN
Jest to sytuacja komfortowa, jeśli nawet nie luksusowa.
O porodach domowych rozmawiamy z położną 
Jest to sytuacja komfortowa, jeśli nawet nie luksusowa. O porodach domowych rozmawiamy z położną  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie