Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji nosa?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji nosa?

Makalish/getty images

Opuchlizna po operacji to jeden z naturalnych objawów wynikających z naruszenia tkanek. Zazwyczaj zanika samoistnie w ciągu 2–6 tygodni. Niekiedy jednak może świadczyć o poważniejszych powikłaniach, którym towarzyszą inne objawy. Co oznacza opuchlizna po operacji?

Opuchlizna po operacji wiąże się z naruszeniem struktur tkanek i jest naturalną reakcją organizmu. Zazwyczaj znika sama w ciągu 2–6 tygodni. W zależności od miejsca, w którym występuje, może towarzyszyć jej niewielki ból. Opuchlizna po operacji nosa występuje wraz z miejscowym zasinieniem w obrębie rany. Niekiedy jednak wynika ze stanu zapalnego, do którego dochodzi wraz z pooperacyjnymi powikłaniami. Nieleczona infekcja lub stan zapalny mogą doprowadzić do szeregu pooperacyjnych powikłań, dlatego bardzo ważna jest dokładna obserwacja zmiany i w razie potrzeby konsultacja z lekarzem.

Czas gojenia i rekonwalescencja po operacji nosa

Operacja nosa, a właściwie plastyka przegrody nosa, to zabieg dość powszechny. Niekiedy wynika z czynników estetycznych, jednak może być wskazaniem medycznym. W dziedzinie otolaryngologii operacja nosa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym. Skrzywienie przegrody to problem wielu osób. Nieprawidłowe ustawienie przegrody może być wynikiem urazu mechanicznego lub złego wykształcenia się nosa w życiu płodowym lub noworodkowym. Skrzywiona przegroda nie tylko może prowadzić do niewłaściwego ustawienia nosa, ale niesie szereg innych konsekwencji, takich jak: bóle głowy, problemy z oddychaniem, uczucie zapchanego nosa bez względu na porę roku, czy też częste infekcje.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja prostowania przegrody, polegająca m.in. na modelowaniu lub całkowitym usunięciu chrząstki. Zabieg jest prosty, ale rekonwalescencja bywa uporczywa dla pacjenta. Najważniejsze są pierwsze 2 doby, podczas których pacjent może odczuwać ból głowy i nosa oraz zatykanie uszu. Normalnym objawem jest również obrzęk, który utrzymuje się minimum 3 tygodnie po zabiegu. Miejscowo może pojawić się mały krwiak. Rekonwalescencja trwa ponad 3 tygodnie. W tym czasie pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza laryngologa.

Obok plastyki przegrody równie popularnym zabiegiem jest polipektomia, czyli usuwanie polipów z nosa. To bardzo prosty i jednocześnie szybki zabieg, polegający na wycięciu zmian za pomocą endoskopu. Całość przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie polipów to problem, z którym mierzy się wiele dojrzałych osób. Polipy skutecznie uniemożliwiają swobodne oddychanie przez nos przy jednoczesnej wzmożonej produkcji wydzieliny ropnej. Dodatkowo u chorych, u których wykryto polipy, obserwuje się zmianę barwy głosu.

Czym jest obrzęk i dlaczego się pojawia?

Opuchlizna po operacji powstaje jako naturalna reakcja organizmu na przerwanie struktur tkanek. Ponadto w tzw. przestrzeni pozanaczyniowej dochodzi do gromadzenia się uciekającej z naczyń krwionośnych nadmiernej ilości płynów, które odpowiadają za miejscowe powiększenie się objętości skóry. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia wewnątrz naczyń. W niektórych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z obrzękiem na tle zapalnym, w naczyniach powstają ogniska. Niewielka opuchlizna wokół rany pooperacyjnej nie jest groźna i wiąże się z procesem gojenia. Jeśli jednak towarzyszy jej miejscowy ból, a nawet gorączka, być może mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym, który powinien być skonsultowany z lekarzem.

Jak zminimalizować opuchliznę po operacji?

Opuchlizna po operacji nosa lub innych miejsc na ciele zazwyczaj utrzymuje się do kilku tygodni, po czym stopniowo sama znika. Jeśli wynika z przeprowadzonej niedawno operacji, należy przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmując przepisane lekarstwa. Bardzo ważna po operacji jest higiena nosa, która pozwoli na szybsze gojenie się rany. Niewskazane wówczas są gorące kąpiele, wysiłek fizyczny, przebywanie na słońcu. Pacjenci, u których wraz z opuchlizną po operacji nosa powstał ropień, powinni niezwłocznie skonsultować się z laryngologiem. Jeśli mamy do czynienia z łagodnym obrzękiem, wówczas warto sięgnąć po ogólnodostępne w aptece preparaty w formie okładów lub maści. Oprócz właściwości zmniejszających obrzęki mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli opuchlizna w dotyku jest ciepła, warto miejscowo stosować schłodzone w lodówce kompresy żelowe, które złagodzą stan zapalny i zmniejszą obrzęk.

Jeśli mamy do czynienia z opuchlizną po operacji haluksów, żylaków czy stawu skokowego, należy unieść kończyny powyżej poziomu serca. Niewskazane jest również długie chodzenie, a nawet siedzenie z opuszczonymi nogami.

Zobacz film: Operacja plastyczna nosa.

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Jarosław Miłoński, Piotr Pietkiewicz, Jurek Olszewski, Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych w materiale używanym. Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych we własnym materiale, „Otolaryngologia Polska”, t. 65, 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
5
Polecamy
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania TVN zdrowie
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie