Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o włosy niskoporowate - czego używać? Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o włosy niskoporowate - czego używać? Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości

Kobieta z pięknymi dlugimi włosami

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Włosy niskoporowate, choć uznawane są za względnie zdrowe, wymagają specjalnej pielęgnacji. Kosmyki są trudne w stylizacji i łatwo je przeciążyć nieodpowiednimi kosmetykami, np. na bazie protein. W ich pielęgnacji stosuje się produkty zawierające keratynę, aloes oraz zioła. Olejowanie włosów można wykonać takimi preparatami, jak: olej kokosowy, babassu, arganowy lub masło shea.

Porowatość włosów to sposób, w jaki układają się ich łuski. Rozróżnia się 3 rodzaje porowatości kosmyków: wysoko-, średnio- i niskoporowate. Ostatnie z nich uznawane są za włosy względnie zdrowe. Kosmyki niskoporowate są gładkie i lśniące, jednak oporne na stylizację i łatwo je przeciążyć nieodpowiednimi kosmetykami.

Włosy niskoporowate - charakterystyka

Niskoporowate to określenie na włosy o względnie dobrej kondycji. Ich łuski są gładkie i ściśle do siebie przylegają, przez co trudniej wchłaniają wodę, a co za tym idzie dłużej schną po myciu. Włosy niskoporowate zwykle nie puszą się, ani nie kręcą i nie falują pod wpływem wilgoci. Kosmyki są również trudne w farbowaniu, gdyż składniki farb fryzjerskich gorzej w nie wnikają. Włosy o niskiej porowatości są gładkie i lśniące, choć odporne na stylizację. Niskoporowate kosmyki często mylone są z włosami koloryzowanymi, ponieważ farba skutecznie wygładza ich łuski, dlatego wyglądają na mniej zniszczone.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate są w stosunkowo dobrej kondycji, co wcale nie oznacza, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki dobrze reagują na maseczki i odżywki, np. na bazie aloesu, ziół czy oleju kokosowego. Włosy łatwo przeciążyć, dlatego do ich codziennej pielęgnacji najlepiej stosować delikatne szampony i lekkie odżywki z minimalną ilością składników, bez silikonów. Szampon do włosów z SLS, czyli mocno oczyszczającym detergentem, należy stosować tylko raz na jakiś czas, aby skutecznie umyć skórę głowy oraz kosmyki z pozostałości kosmetyków myjących. W czasie mycia nie należy szarpać włosów, a jedynie delikatnie masować skórę głowy. Wytworzona piana z szamponu, w czasie spłukiwania sama umyje pozostałe kosmyki. Spanie z mokrymi włosami powoduje ich uszkodzenia i łamliwość, dlatego przed snem rozsądniej jest wysuszyć kosmyki suszarką.

Zobacz film i dowiedz się skąd się biorą problemy z włosami

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Jak stylizować włosy niskoporowate?

Kosmyki o niskiej porowatości są oporne na stylizację, co oznacza, że ułożeniu ich czy pokręceniu lokówką, dość szybko wracają do pierwotnego kształtu. Aby efektywnie wymodelować włosy, wystarczy układać je na szczotce, ciepłym nawiewem suszarki, który otworzy łuski włosów. Na zakończenie stylizacji wystarczy użyć chłodnego strumienia powietrza, który zamknie otworzone wcześniej łuski, dzięki czemu fryzura utrzyma się nieco dłużej. Do kręcenia włosów można zastosować wałki, które nakręca się na wilgotne pasma i zdejmuje dopiero po ich całkowitym wyschnięciu. Fryzurę wystarczy utrwalić mocnym lakierem lub żelem.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych - jakie kosmetyki wybierać?

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepiej stosować kosmetyki, które zawierają takie składniki, jak: aloes, zioła oraz keratynę. Kosmyki dobrze reagują również ma odżywcze masełka, np. masło shea, kakaowe, mango oraz cupuacu, które zawierają w sobie duże ilości witaminy E oraz cennych fitosteroli roślinnych. Na włosy niskoporowate można także stosować kosmetyki, takie jak: szampon, maska czy odżywka do włosów z dodatkiem oleju kokosowego, palmowego, arganowego lub babassu, które sprawdzają się też do zabiegu olejowania. W przypadku, gdy po zastosowaniu określonego preparatu, włosy będą oblepione i ciężkie, należy zaprzestać jego stosowania.

Włosy niskoporowate a proteiny

Proteiny, czyli mikroskopijne cząsteczki białka, to częsty składnik kosmetyków do włosów. Są one odpowiedzialne za odbudowywanie zniszczeń kosmyków a także tworzenie na ich powierzchni warstwy ochronnej. Proteiny sprawdzają się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, czyli bardzo zniszczonych, łamliwych i słabych. W przypadku kosmyków o niskiej porowatości cząsteczki te powodują ich nadmierne przesuszanie i kruchość.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Olejowanie włosów to szybki sposób na regenerację i odżywienie każdego rodzaju kosmyków, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni olej. Włosy niskoporowate dobrze reagują na pielęgnację olejem kokosowym, arganowym, palmowym oraz babassu, a także roztopionym masłem shea. Substancję rozprowadza się na suchych włosach, mniej więcej od poziomu szyi po końcówki, omijając jedynie skórę głowy. Olej nosi się na włosach przez ok. 1 godzinę, a następnie zmywa dobrym szamponem. Kleista substancja zwykle usuwa się po drugim myciu głowy. Olejowanie włosów należy wykonywać nie częściej niż raz lub 2 razy w tygodniu, aby nadmiernie nie obciążyć kosmyków.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o włosy

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
207
22
Polecamy
Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate – jak określić porowatość włosów i jak dbać o poszczególne rodzaje?
Włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate – jak określić porowatość włosów i jak dbać o poszczególne rodzaje? TVN zdrowie
Porowatość włosów - określanie porowatości, domowe sposoby
Porowatość włosów - określanie porowatości, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak wybrać najlepszy szampon zwiększający objętość włosów?
Poradnik
Jak wybrać najlepszy szampon zwiększający objętość włosów? Poradnik Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – zalecenia i najczęstsze błędy
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – zalecenia i najczęstsze błędy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty