Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o oczyszczacz powietrza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o oczyszczacz powietrza?

Kobieta, która czyścić oczyszczacz powietrza

Fot: Maryviolet / gettyimages.com

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które przydaje się przez cały rok. Zimą j jesienią pomaga pozbyć się groźnych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów, a także niweluje szkodliwe działanie smogu. Latem i wiosną wyłapuje alergeny, a w bardzo gorące dni zadziała jak klimatyzer. Jednak, aby urządzenie spełniało wszystkie te funkcje należy o nie właściwe dbać. Jak?

Urządzenia do oczyszczania powietrza cieszą się coraz większą popularnością. I dobrze, bo dzięki nim jesteśmy zdrowsi. Rzadziej chorujemy, mniej szkodzi nam smog, a alergie wziewne – w połączeniu z odpowiednią farmakologią – stają się mniej uciążliwe. Wysokiej jakości urządzenia pochłaniają też nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacze powietrza marki Sharp posiadają czujniki, które wychwytują je np. dym papierosowy i od razu neutralizują. Urządzenia reagują też na pył PM2,5, kurz, zmianę temperatury i wilgotności, światło oraz ruch. Do oczyszczania powietrza urządzenie wykorzystuje technologię Plasmacluster, wykorzystującą jony, naturalnie występujące w przyrodzie. Nowoczesna technologia zastosowana w oczyszczaczach marki Sharp sprawia, że usuwają one z powietrza aż 99,7 proc. drobnoustrojów oraz alergenów (zwierzęcych oraz roślinnych).

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet najlepsze urządzenie nie będzie działało prawidłowo, jeśli nie będzie czyszczone. Tylko dzięki regularnej konserwacji oczyszczacza możemy mieć pewność, że spełnia on swoje funkcje.

Jak czyścić oczyszczacz – filtry

Jednym z ważniejszych elementów w oczyszczaczu powietrza jest tzw. filtr wstępny. Filtr wstępny to najczęściej zewnętrzna, zdejmowana obudowa urządzenia z siateczką lub plastikowy element z siateczką, ukryty za przednim panelem. Jak go czyścić? Sposoby są dwa. Pierwszy wymaga zdjęcia filtra i przepłukania go pod bieżącą wodą. Drugi to odkurzanie. W czasie czyszczenia filtr może pozostać na swoim miejscu, do odkurzania najlepiej użyć końcówki z delikatnym włosiem. Aby urządzenie działało prawidłowo filtr wstępny należy czyścic raz w tygodniu. Pozostałe filtry, czyli węglowy i HEPA zaleca się odkurzać raz na 2-4 tygodnie. Oba filtry trzeba co pewien czas wymieniać. Zazwyczaj filtr HEPA wymaga wymiany po dwóch latach użytkowania, a węglowy po dziesięciu.

Więcej uwagi wymagają filtry wodne, które służą do odparowywania wody. Filtr jest wyposażony w specjalne "maty ewaporacyjne". Po odparowaniu wody osadza się na nich kamień, taki sam jak ten, który tworzy się na dnie czajnika. Taki filtr należy czyścić co 1-2 tygodnie. Jak to zrobić? Najlepiej użyć do tego kwasku cytrynowego lub octu, które skutecznie rozpuszczą kamień. Należy pamiętać, że szybkość z jaką kamień będzie się osadzał zależy od twardości wody.

Jak czyścić zbiornik i tacki nawilżacza?

Oczyszczacz to nie tylko filtry. Konserwacji wymagają także zbiornik i tacka nawilżacza, czyli ta część urządzenia, na której obraca się filtr wodny. To właśnie od tych dwóch elementów w dużej mierze zależy prawidłowe działanie filtra wodnego. Jeśli nie będziemy dbać o te części, zamiast świeżego powietrza po mieszkaniu będzie roznosiła się nieprzyjemna woń. Dlatego, aby urządzenie działało prawidłowo i służyło nam przez długie lata, zaleca się czyszczenie zbiornika i tacki raz w miesiącu.

Należy pamiętać, że woda w zbiorniku urządzenia nie powinna w nim stać dłużej niż jeden dzień. Jeśli akurat nie korzystamy z urządzenia lub funkcji nawilżania powietrza trzeba ją po prostu wylać. W przeciwnym razie zaczną się w niej namnażać bakterie, co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy powietrze jest wilgotne i urządzenie mimo pracy w trybie nawilżania nie wykorzystuje całej wody, najlepiej wyłączyć tę funkcję. Jeśli powietrze znów stanie się suche, można wrócić do trybu pracy z nawilżaniem.

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Polecamy
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem? TVN zdrowie
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? TVN zdrowie
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera
Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania