Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czysta kuchnia, czyli jak często myć lodówkę?
menu
Polub nas na Facebooku

Czysta kuchnia, czyli jak często myć lodówkę?

lodówka

Fot. AndreyPopov / Getty Images

Lodówka jest najważniejszym punktem kuchni - dzięki niej możemy przechowywać żywność, czyli zarówno produkty, jak i gotowe dania. Jak powinno się sprzątać lodówkę, by była przyjazna naszym potrawom? W końcu brudna lodówka sprawia, że żywność szybciej traci świeżość...

Lodówka powinna być zadbana i czysta. Dzięki temu dłużej nam posłuży - żywność w niej nie będzie przesiąkała przykrymi zapachami, nie będą mnożyć się bakterie, a mykotoksyny pochodzące z pleśni nie będą nam zagrażać. Jak zadbać o lodówkę?

Przede wszystkim - przegląd i mycie. Lodówkę powinno się sprzątać raz w tygodniu przy okazji robiąc przegląd zawartości. Produkty stare, przeterminowane lub zepsute powinny zostać szybko usunięte, aby nie namnażały się w nich szkodliwe bakterie, m. in. salmonelli lub gronkowca. Przypominamy, że mykotoksyny, które wytwarza pleśń są bardzo szkodliwe dla zdrowia i praktycznie niemożliwe do usunięcia - nie giną nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Właśnie dlatego powinno się wyrzucić cały produkt, nawet jeśli pleśń występuje tylko na jego części.

Mycie lodówki

Aby porządnie umyć lodówkę należy ją wyłączyć z prądu i opróżnić. Do mycia świetnie sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń lub woda z octem w równych proporcjach. Z lodówki należy wyjąć także wszystkie ruchome części, jak półki czy szuflady. Można je umyć w zmywarce lub po prostu osobno. Bardzo ważne jest, by na sam koniec wytrzeć lodówkę do sucha. 

Czym myć lodówkę? Ściereczką lub gąbką do mycia naczyń - idealnie sprawdzą się do przecierania w końcu nie tak bardzo zabrudzonych powierzchni. Na sam koniec należy sprawdzić stan otworu odpływowego w lodówce - jeśli się zapcha zacznie zbierać się woda. 

Po udanym sprzątaniu warto poukładać produkty w lodówce tak, aby jak najdłużej zachowały swoją świeżość: Zasady przechowywania żywności w lodówce. Systemy wspierające świeżość.

UWAGA! Do lodówki nie wkładamy mokrych produktów, gdyż będzie to sprzyjało rozwojowi pleśni.

Fot. Sharp SJ-PX830F

Fot. Sharp SJ-PX830F

Lodówki No frost przyzwyczaiły nas do tego, że nie musimy ich rozmrażać, w związku z tym wydaje nam się, że nie wymagają tak częstego czyszczenia, jak tradycyjny sprzęt. Nic bardziej mylnego - o każdą lodówkę należy dbać i każdą należy często sprzątać. A jaka lodówka będzie dla nas najlepsza w kontekście czystości?

Bardzo polecane są inteligentne sprzęty marki Sharp wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, która niszczy bakterie obecne również w powietrzu krążącym w naszej chłodziarce. System Plasmacluster Ion emituje jony, które pomagają usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, 99% wirusów i 97% zarodników pleśni unoszących się w powietrzu, gwarantując, że dłużej pozostanie ono świeże.

Lodówki Sharp wyposażono w technologie Adapti Zone i Adapti Lift czy rozwiązania konstrukcyjne EasyMotion czy SpaceSaverDoor. Dzięki nim możemy regulować możemy szerokość lub wysokość półek lub zrezygnować z niepotrzebnej przestrzeni redukując pojemność lodówki, co pozwoli nam obniżyć rachunki za energię. Warto wspomnieć, że pięciodrzwiowa chłodziarko-zamrażarka SJ-PX830F posiada specjalną komorę Flexi Room do schładzania ciepłych dań.

Fot. Sharp SJ-PX830F

Jak już wspomnieliśmy przechowywane w odpowiednich warunkach produkty dłużej zachowują świeżość i wartości odżywcze. W chłodziarkach Sharp dba o to system Hybrid Cooling, czyli system chłodzenia hybrydowego, który ogranicza wysuszanie przechowywanych produktów dzięki schładzaniu ich wilgotnym, zimnym powietrzem. Odpowiednie ustawienie nawiewów oraz specjalna płyta zainstalowana na tylnej ścianie chłodziarki sprawiają, że powietrze równomiernie rozchodzi się po komorze. Dodatkowo system No Frost Airflow chroni wnętrze lodówki przed nadmierną wilgocią. Przechowywane produkty nie tylko zachowują świeżość i kolorystykę, ale też wartości smakowe.

Lodówki Sharp wyposażone są w oświetlenie TwinLED, a ich wnętrze zobaczymy na innowacyjnym panelu LCD. Co ciekawe poziom hałasu generowany przez nowoczesne chłodziarki Sharp to tylko 36dB. Dla porównania to szum jaki możemy zastać w czytelni biblioteki.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
131
9
Polecamy
Jak rozmrozić lodówkę?
Jak rozmrozić lodówkę? TVN zdrowie
Kiedy lód w kostkach może być szkodliwy dla zdrowia?
Kiedy lód w kostkach może być szkodliwy dla zdrowia? TVN zdrowie
Rozmrażanie lodówek – tradycyjnych, no frost i z funkcją automatycznego odszraniania
Rozmrażanie lodówek – tradycyjnych, no frost i z funkcją automatycznego odszraniania Dzień Dobry TVN
Czyszczenie pralki octem i sodą – jakie są odpowiednie proporcje?
Czyszczenie pralki octem i sodą – jakie są odpowiednie proporcje? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
anka
reklam scharpa w każdym aetykule
Czytaj całość
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?