Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem
menu
Polub nas na Facebooku

Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Getty Images

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Korzystanie ze słońca w odpowiednich godzinach i ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem to najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. Ale jaki właściwie jest ten najlepszy czas dla kąpieli słonecznych i które z kremów przeciwsłonecznych są zdrowsze dla  skóry? Tu sprawa nie jest już taka oczywista, dlatego pomocne będą wskazówki dermatologa.

Opalanie się – jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych?

Niezwykle istotna rzecz to jest produkcja i wzbudzanie syntezy witaminy D. Nie zapominajmy o tym. […] Aby rozbudzić syntezę witaminy D, potrzeba nam 15-20 minut i to około godziny 12:00. To jest ważne, ponieważ właśnie w tym czasie UVB działają pobudzając syntezę. Później już właściwie takiego czynnika nie mamy - tłumaczy dermatolog, Ewa Kaniowska.

Przebywanie na słońcu w samo południe może być więc korzystne, pod warunkiem, że nie trwa dłużej niż 20 minut. Jeśli zaś chcemy intensywnie się opalać, najbezpieczniej wyjść z cienia do godziny 11:00 lub około godziny 15:00. W czasie, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, lepiej schronić się pod parasolem czy drzewem.

Przeczytaj też: "Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Co ciekawe, jak mówi nasz ekspert, promieniowanie UVA i UVB z punktu widzenia dermatologa jest bardzo korzystne, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie wykorzystywane jest w różnego rodzaju leczniczych terapiach. Niemniej jednak - tak jak każdy inny lek -podane w nadmiarze, stanie się dla nas szkodliwe. Nasza eksperta zaznacza również, że lekarze dziś już nie mają żadnych wątpliwości, że UVA wpływa na powstawanie czerniaka.

Ochrona skóry przed słońcem – jakie filtry stosować?

Najlepszą opcją są filtry naturalne, czyli oparte na bazie cynku (ewentualnie z glinem). Dlaczego warto na nie postawić? Dermatolog zdradza nam, że pozbawione chemicznych składników produkty są znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizmu, a także dla środowiska. Nie ma dziś problemu, by dobrać naturalne kremy do opalania do odcienia swojej karnacji.

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV

Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

Najlepsze, co możesz zrobić dla skóry, to po prostu nie dopuścić do jej poparzenia. Jeśli jednak dojdzie do niego, staraj się jak najszybciej wyciszyć stan zapalny. W jaki sposób? Pomocne będą oczywiście preparaty apteczne – nasza specjalistka poleca te na bazie cynku i miedzi, a także takie, które w swoim składzie zawierają pantenol. Kojące działanie poczujesz też, gdy użyjesz żelu z aloesu lub kosmetyków, które zawierają wyciągi z tej rośliny. Dzięki temu, że aloes rośnie na pustyni, rewelacyjnie pielęgnuje skórę po promieniowaniu. Roślinę tę do pielęgnacji skóry zaleca się też ludziom po radioterapii.

Czy domowe, stare sposoby, o których prawdopodobnie opowiadała ci już babcia, też działają?

Domowe sposoby są niezwykle cenne. […] To są naturalne substancje, na przykład serwatka, która została przebadana i udowodniono, że ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Jest w niej bardzo dużo witamin z grupy B i biotyna – dodaje Ewa Kaniowska.

Przeczytaj też: Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Domowe sposoby na poparzenia

Zanim wybierzesz się do apteki po środki łagodzące oparzenia słoneczne, podrażnioną skórę ochłódź zimnymi okładami. Jak już wspomnieliśmy, przydatne będzie też posmarowanie oparzonego miejsca żelem z aloesu czy obłożenie go okładami z kefiru lub maślanki. Bardzo ważne jest także picie dużych ilości wody – chodzi o to, by nawilżać skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz.

Chcesz wiedzieć, czy suplementy diety, polecane osobom opalającym się działają? Posłuchaj całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
7
Polecamy
Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu
Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu TVN zdrowie
Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)
Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży) TVN zdrowie
Przebarwienia na skórze po opalaniu.
Dlaczego powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia na skórze po opalaniu. Dlaczego powstają i jak je usunąć? Dzień Dobry TVN
Jak opalić się na brązowo?
Sprawdzone sposoby
Jak opalić się na brązowo? Sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty