Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jądro ogoniaste – jak wpływa na nasze zachowanie i nastrój?
menu
Polub nas na Facebooku

Jądro ogoniaste – jak wpływa na nasze zachowanie i nastrój?

Mózg - koncept.

Fot. mik38 / Getty Images

Jądro ogoniaste może odgrywać ważną rolę w stanach depresyjnych, lękowych czy po prostu pesymistycznym podejściu do życia. Jako jednemu z jąder podstawy przypisuje się mu również wpływ na czynności ruchowe i emocjonalne.

Jądro ogoniaste to jedno z jąder podstawy, czyli skupisk istoty szarej kresomózgowia. Leżą poza korą mózgową, a ich uszkodzenie daje objawy w postaci chorób układu ruchowego. Jądra podstawy zlokalizowane są w centralnej części ośrodkowego układu nerwowego, natomiast takie struktury jak jądro ogoniaste są w obu półkulach. Do jąder podstawy zalicza się także jądro półleżące, skorupę i gałkę bladą.

Jądro ogoniaste – co to jest?

Jądro ogoniaste to struktura o wydłużonym kształcie, przypominająca rogalik. Posiada głowę, trzon i ogon. Głowa połączona jest z jądrem półleżącym i skorupą. Dany obszar określa się w anatomii mianem prążkowia. Do jąder podstawy docierają włókna glutaminergiczne z kory mózgu, włókna pobudzające za pośrednictwem kwasu glutaminowego ze wzgórza, jak również włókna dopaminergiczne z istoty czarnej o działaniu hamującym lub pobudzającym, zależnie od receptorów.

Czym jest istota szara? Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Istota szara. Źródło: 36,6

Jakie funkcje pełni jądro ogoniaste?

Jądra podstawne poprzez współpracę z wieloma częściami mózgu. Tworzą pewnego rodzaju pętlę neuronalną, przez co wpływają na aktywność ośrodków w korze mózgu. W szczególności podkreśla się wpływ jąder podstawy na aktywność ruchową, choć oczywiście przypisuje się im również pośrednią rolę w procesach myślowych, emocjonalnych, poznawczych. W przypadku pojawienia się zaburzeń w zakresie jąder podstawy, w tym jądra ogoniastego, może dojść przede wszystkim do zaburzeń ruchowych, a mianowicie pojawienia się drżeń, ruchów mimowolnych, zaburzeń napięcia mięśni. Dlatego też łączy się takie choroby jak choroba Parkinsona czy pląsawica Huntingtona właśnie z zaburzeniami jąder podstawy.

Jądro ogoniaste a pesymistyczne podejście do życia

Okazuje się, że jądro ogoniaste może mieć zasadniczy wpływ na nastrój. Otóż stymulacja jądra ogoniastego u zwierząt doświadczalnych powodowała, że koncentrowały się minusach a niżeli na plusach danej sytuacji, często rezygnując z konkretnych działań. Okazywało się, że zwierzęta te wykazywały zdecydowanie wyższy poziom stresu i niepokoju niż pozostałe. Dalsze prowadzone badania pozwoliły wysnuć hipotezę, że zwierzęta, które mają intensywnie stymulowane jądro ogoniaste, mimomimo iż zrezygnowały z niektórych działań, to przede wszystkim unikały nieprzyjemnych sytuacji. Dajmy na to, jeśli zwierzę miało zbliżyć się po coś do jedzenia, jednak podejście do tej przekąski wiązało się z ochlapaniem go wodą, to te ze stymulowanym jądrem ogoniastym zrezygnowały z danej przekąski, by nie narazić się na nieprzyjemności. 

Przekłada się to na teorie, że jądro ogoniaste pośredniczy w podejmowaniu racjonalnych, opłacalnych decyzji. Jednak nie można zapominać, że należy to interpretować również w taki sposób, że aktywność jądra ogoniastego predysponuje do depresyjnych zachowań. Generuje bowiem skupianie się na niekorzystnych skutkach danego działania i unika szukania pozytywów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
3
Polecamy
Jądro soczewkowate – co to jest, jakie pełni funkcje?
Jądro soczewkowate – co to jest, jakie pełni funkcje? TVN zdrowie
Jądra podkorowe – anatomia i fizjologia.
Za co odpowiadają w mózgu?
Jądra podkorowe – anatomia i fizjologia. Za co odpowiadają w mózgu? TVN zdrowie
Co to jest cyklofrenia?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia.
Co to jest cyklofrenia? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia. Dzień Dobry TVN
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego.
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie