Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jabłczan magnezu – dlaczego ta postać magnezu jest szczególnie polecana?
menu
Polub nas na Facebooku

Jabłczan magnezu – dlaczego ta postać magnezu jest szczególnie polecana?

lek

Fot. HAKINMHAN / Getty Images

Magnez to jeden z najbardziej znanych pierwiastków występujących w przyrodzie. Dla organizmu człowieka jest niezbędny, ponieważ warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Dostępny w różnych postaciach, ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy, kostny oraz dokrewny. Jego najlepiej przyswajalną formą jest jabłczan magnezu – preparat stosowany w terapii chronicznego zmęczenia.

Jabłczan magnezu to połączenie magnezu i kwasu jabłkowego – naturalnego kwasu obecnego w ludzkim organizmie. Stanowi on składnik enzymów biorących w syntezie ATP, a tym samym w produkcji energii. Jego połączenie z magnezem niesie wiele korzyści, ponieważ wzmacnia organizm i niweluje oznaki zmęczenia. W sklepach internetowych można kupić jabłczan magnezu w proszku i w tabletkach doustnych.

Magnez i kwas jabłkowy – przyswajalność

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków dla człowieka, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę większości układów. Jako budulec elementów błon komórkowych i tkanek jest wsparciem dla serca, kości i mózgu. Ponieważ bierze udział w ponad trzystu różnych przemianach metabolicznych, ma znaczący wpływ na poprawę wydolności organizmu w trakcie wysiłku fizycznego. Odpręża, uspokaja, łagodzi skurcze mięśni u sportowców i kobiet w ciąży. Jego połączenie z kwasem jabłkowym tworzy najlepiej przyswajalną formę tego pierwiastka.

Kwas jabłkowy, nazywany także hydroksybursztynowym, jest organicznym związkiem chemicznym występującym w owocach. W organizmie występuje naturalnie – jest składnikiem wielu enzymów niezbędnych do produkcji ATP i energii. Jego postacią zjonizowaną jest jabłczan.

Połączenie magnezu i jabłczanu w jedną całość niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ czyni ten związek jeszcze bardziej wartościowym i bogatszym w cenne dla zdrowia właściwości. Przyswajalność jabłczanu magnezu jest zdecydowanie wyższa niż magnezu w innych preparatach.

Jak działa jabłczan magnezu?

Jabłczan magnezu jest preparatem o unikalnej kompozycji, ponieważ łączy w sobie dwa związki ważne dla organizmu, dzięki czemu jego działanie jest wzmocnione. Substancja ta działa na organizm w następujący sposób:

  • działa wspomagająco w zaburzeniach rytmu serca,
  • pobudza komórki mięśniowe i dodatkowo je koi,
  • uwalnia mięśnie od skurczy, nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego,
  • łagodzi migrenowe bóle głowy,
  • obniża poziom „złego” cholesterolu, a podnosi „dobry”,
  • wzmaga produkcję śliny,
  • niweluje objawy zgagi,
  • kontroluje wydzielanie soku żołądkowego,
  • poprawia perystaltykę jelit,
  • uspokaja i odpręża,
  • pomaga zasnąć osobom borykającym się z bezsennością,

Magnez jest pierwiastkiem niwelującym oznaki zmęczenia. Działa relaksująco i pomaga ukoić skołatane nerwy. W połączeniu z kwasem jabłkowym, który dostarcza organizmowi energii, działanie magnezu jest spotęgowane. To sprawia, że jabłczan magnezu jest skutecznym preparatem w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o magnezie:

Zobacz film: Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Preparaty z jabłczanem magnezu

Preparat można kupić w sklepach internetowych i w punktach sprzedaży odżywek dla sportowców. Jest dostępny w dwóch formach: jabłczan magnezu w proszku lub tabletkach. Jest to suplement diety, więc nie należy do traktować jako leku. Przechowuje się go w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, z dala od światła słonecznego. Powinien być stosowany zgodnie z ulotką przygotowaną przez producenta. Dawkowanie jabłczanu magnezu ogranicza się do jednej tabletki dziennie lub jednej szklanki płynu składającego się z ¼ łyżeczki proszku i wody.

Skutki uboczne jabłczanu magnezu

Suplementy z jabłczanem magnezu rzadko powodują skutki uboczne. Przedawkowanie tego preparatu może powodować wystąpienie biegunki, mdłości lub osłabienia siły mięśniowej. Dla osób z niewydolnością nerek problemem może być wydalenie tego związku. W takich sytuacjach powinno się zażyć środki moczopędne, które pomogą w jego usunięciu.

Jabłczan magnezu a interakcje z innymi lekami

Preparaty magnezowe, takie jak jabłczan, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Szczególną ostrożność w ich stosowaniu należy zachować, gdy przyjmuje się:

  • antybiotyki, np. chinolony, nitrofurantoinę i tetracyklinę, ponieważ jabłczan magnezu może osłabiać ich wchłanianie (najlepiej zażyć go dwie godziny po przyjęciu leku);
  • środki moczopędne sprzyjające niedoborom magnezu;
  • blokery kanałów wapniowych i leki na nadciśnienie tętnicze, ponieważ zażywanie ich razem z magnezem może skutkować zawrotami głowy, nudnościami i zatrzymaniem płynów w organizmie;
  • w czasie stosowania hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ jej rolą jest zapobieganie utracie magnezu, więc dodatkowa suplementacja może prowadzić do przedawkowania.

Przed zakupem jabłczanu magnezu warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
90
Polecamy
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu.
Jak doping wpływa na zdrowie kobiety?
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu. Jak doping wpływa na zdrowie kobiety? Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Cytrynian magnezu – wskazania, przeciwwskazania, działanie, preparaty i dawkowanie
Cytrynian magnezu – wskazania, przeciwwskazania, działanie, preparaty i dawkowanie TVN zdrowie
Mleczan magnezu – przyswajalność, dawkowanie i skutki uboczne
Mleczan magnezu – przyswajalność, dawkowanie i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty