Polub nas na Facebooku
Czytasz: Irydotomia laserowa – wskazania, przebieg, zalecenia po zabiegu?
menu
Polub nas na Facebooku

Irydotomia laserowa – wskazania, przebieg, zalecenia po zabiegu?

Kobieta podczas zabiegu okulistycznego

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z elementów uszkadzających nerw wzrokowy.

Irydotomia laserowa pozwala na uzyskanie lepszej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego w przebiegu jaskry zamkniętego lub zamykającego się kąta. Chorzy z tym schorzeniem narażeni są na utratę wzroku wskutek uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Przebieg jaskry i wskazania do wykonania irydotomii laserowej

Jaskra jest chorobą oka, która prowadzi (w pewnym uproszczeniu) do uszkodzenia włókien nerwowych w obrębie oka i nerwu wzrokowego. Większość przypadków tego schorzenia przebiega z podwyższeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP – ang. intraocular pressure). Ciecz wodnista, produkowana przez ciało rzęskowe, w warunkach prawidłowych przepływa swobodnie z tylnej do przedniej komory oka (czyli spoza tęczówki przez otwór źreniczny ku przodowi) i jest odprowadzana przez tak zwany kąt przesączania. Ze względu na lokalizację nazywany jest on kątem tęczówkowo-rogówkowym.

U chorych z jaskrą kąt ten ma często tendencję do zwężania się, zamykania, w jego okolicy tworzą się zrosty. Utrudnia to odpływ cieczy wodnistej i powoduje wzrost ciśnienia płynu w oku. Takie nadciśnienie jest przyczyną ucisku na włókna nerwowe i ich stopniowego zaniku. W efekcie początkowo dochodzi do upośledzenia widzenia obwodowego, a następnie nawet do utraty wzroku.

Czytaj takżeCzym różni się zaćma od jaskry? Czy jaskra to choroba dziedziczna?

Na czym polega irydotomia laserowa?

Irydotomia laserowa to zabieg, którego celem jest ułatwienie przepływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka i do kąta przesączania. Sposobem na osiągnięcie tego efektu jest operacyjne wytworzenie otworu w obwodowej (bliższej podstawie) części tęczówki. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego lasera Nd:YAG, który w miejscu swego działania rozrywa tkankę i powoduje stworzenie nowej drogi przepływu cieczy wodnistej. Dzięki temu może ona swobodnie przepływać do kąta przesączania i stamtąd być odprowadzana z oka. Po takim zabiegu ciśnienie wewnątrzgałkowe najczęściej stabilizuje się na normalnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej postaci jaskry i nie u wszystkich pacjentów można irydotomię laserową wykonać – ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Przebieg irydotomii laserowej

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie. Po zakwalifikowaniu do zabiegu chory zgłasza się do poradni okulistycznej wyposażonej w odpowiedni laser. Procedura wykonywana jest w pozycji siedzącej, z miejscowym znieczuleniem powierzchni oka przy pomocy kropli. Źrenica jest przed zabiegiem zwężana farmakologicznie. Lekarz uzyskuje wgląd w pole operacyjne dzięki zastosowaniu sprzężonej z laserem lampy szczelinowej (urządzenia optycznego pozwalającego na oglądanie struktur oka w powiększeniu). Aby dobrze zobrazować miejsce wykonania irydotomii i prawidłowo skierować promień lasera, na oko zakłada się specjalną soczewkę. W celu poprawienia obserwacji pomiędzy nią a powierzchnię rogówki nakłada się warstwę specjalnego żelu. Główny laser wyzwalający krótkie impulsy o wysokiej energii, które są wykorzystywane do wykonania zabiegu, wyposażony jest też w świecący stale laser pomocniczy. Służy on do prawidłowego skierowania („wycelowania”) urządzenia na miejsce, gdzie zostanie wykonany otwór. Do przeprowadzenia irydotomii laserowej wystarcza zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt impulsów (wyzwalanych w odpowiednim momencie przez okulistę przy pomocy pedału). Ponieważ promieniowanie lasera roboczego znajduje się poza zakresem widzialnym, nie dochodzi do olśnienia chorego rozbłyskami światła. Sam zabieg nie powoduje bólu i trwa kilka – kilkanaście minut. Otwór w tęczówce wykonuje się w miarę możliwości w takim miejscu, by był w warunkach normalnych przykryty powieką, nie powodował zaburzeń widzenia ani defektu kosmetycznego.

Czyj zajmuje się okulista? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się okulista? Źródło :Getty Images / iStock

Czytaj takżeCzy chorzy na jaskrę mogą uprawiać sport?

Powikłania po irydotomii laserowej

Powikłania po zabiegu irydotomii laserowej obejmują:

  • czasową bolesność lub pogorszenie wzroku związane z silnym zwężeniem źrenicy,
  • krwawienie w miejscu irydotomii,
  • stan zapalny oka,
  • krótkotrwałe podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • upośledzenie widzenia z powodu wytworzenia dodatkowej, położonej poza osią spojrzenia „źrenicy”.

U niektórych pacjentów zabieg może okazać się nieskuteczny lub uzyskany efekt nie jest trwały. W razie potrzeby irydotomię laserową można wykonać powtórnie.

Zalecenia dla chorych po zabiegu irydotomii laserowej

Chory po przeprowadzeniu irydotomii laserowej pozostaje przez pewien czas w poradni okulistycznej, by lekarz wykonujący zabieg mógł wstępnie ocenić jego skuteczność, ogólny stan pacjenta i ciśnienie wewnątrzgałkowe w operowanym oku. Kontrole takie powtarza się najczęściej po jednym i po trzech dniach, by ocenić ostateczny rezultat leczniczy wykonanej procedury. W zależności od uzyskanego efektu lekarz prowadzący w poradni jaskrowej podczas kolejnych wizyt określa nowe dawkowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe i precyzuje aktualne zalecenia dla chorego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
4
Polecamy
Trabekulektomia – wskazania, sposób wykonania, powikłania
Trabekulektomia – wskazania, sposób wykonania, powikłania TVN zdrowie
Na czym polega operacja jaskry?
Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja? TVN zdrowie
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie