Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ocena zdrowia na podstawie czytania z tęczówki oka. Czy to działa?
menu
Polub nas na Facebooku

Ocena zdrowia na podstawie czytania z tęczówki oka. Czy to działa?

NAN

Fot: malkovkosta / fotolia.com

Irydologia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej polegająca na ocenie stanu zdrowia na podstawie wyglądu oka, a konkretnie jego tęczówki. Podzielona jest ona na pola, które umożliwiają irydologowi określenie funkcjonowania konkretnych narządów i układów.

„Ojcem” irydologii jest węgierski lekarz Ignaz von Peczely, który w XIX wieku opublikował książkę o 270 chorobach, które można zdiagnozować tylko poprzez patrzenie w tęczówkę oka. Według irydologów z oka można wyczytać zarówno przeziębienie, jak i poważniejsze choroby.

Irydologia – na czym polega?

Według irydologii tęczówka oka połączona jest z każdym organem ciała za pomocą nerwów. Dzięki temu źle funkcjonujący organ i wszelkie stany chorobowe widoczne są także w zmianach tęczówki. Na podstawie tzw. mapy oka ocenia się stan narządów – prawa tęczówka odpowiada organom znajdującym się po lewej stronie ciała, a lewa – tym po prawej. Według irydologów oko, a konkretnie jego tęczówka, jest swoistą mapą całego ciała – można w nim określić nie tylko przebyte i występujące choroby, schorzenia i objawy, ale także skłonności chorobowe. Warto jednak podkreślić, że irydologia to dziedzina medycyny alternatywnej, która według badań naukowych wykazuje brak trafności w stawianych diagnozach, co sprawia, że medycyna traktuje ją jako dziedzinę bezwartościową.

Jak wygląda badanie irydologiczne?

Badanie irydologiczne polega na ocenie tęczówki przy pomocy irydoskopu lub lampy szczelinowej. Każde z nich umożliwia powiększenie tęczówki (nawet kilkadziesiąt razy), a także rozjaśnienie jej, ułatwiając analizę oka i ocenę nawet najmniejszych zmian. Badanie irydologiczne jest bezbolesne i bezpieczne – trwa kilkanaście minut. Podczas badania irydolog wnikliwie ocenia wygląd oka, porównując go z mapami oczu, czyli polami na oku, które odpowiadają danym narządom i ich schorzeniom. W trakcie badania irydolog ocenia także umiejscowienie i kształt źrenicy, wygląd spojówki i biel gałki ocznej. Badanie poprzedzone jest wywiadem dotyczącym przebytych chorób, operacji, obecnych dolegliwości itp.

Zobacz także: Zapalenie tęczówki oka – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Podczas badania irydolog tworzy specjalną mapę, na której zaznacza dokładnie te obszary, w których widoczne są zmiany. Może ocenić konkretnie, czy dotyczą serca, jelit, mózgu, płuc czy też innych narządów organizmu. Tęczówka może wykazywać zmiany poprzez plamki, odbarwienia, nierówności, intensywność koloru i wiele innych. Na podstawie badania irydolog stawia diagnozę, którą może potwierdzić innymi badaniami, takimi jak badanie dna oka, bądź już dotyczącymi konkretnego narządu, np. badanie USG tarczycy. Po badaniu wykonujący je może wydać zalecenia dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia, a także konkretne działania umożliwiające osiągnięcie oczekiwanego stanu zdrowia.

Irydologia: kto może z niej skorzystać?

Irydologia to dziedzina niekonwencjonalna, z której może skorzystać praktycznie każdy.

Z założenia nie przeprowadza się badań irydologicznych u dzieci poniżej 4. roku życia – ich tęczówka nie jest w pełni wykształcona, a ponadto dzieci nie są w stanie wysiedzieć w bezruchu w trakcie przeprowadzania badania. Oprócz tego badaniu irydologicznemu poddawane są osoby, które cierpią na konkretne objawy, ale tradycyjne badania diagnostyczne i specjaliści nie są w stanie postawić diagnozy. Ponadto do irydologa przychodzą osoby, które od wielu lat leczone są na daną chorobę, a nie widać u nich poprawy stanu zdrowia, bądź mimo stosowanej terapii ich stan się pogarsza. Irydologia będzie przydatna również dla osób, którym tradycyjna medycyna odmówiła leczenia ich choroby. Badanie irydologiczne może być także traktowane jako wskazówka. Pokazując predyspozycje do pewnych schorzeń i chorób, umożliwia dobranie kuracji wzmacniającej i działań profilaktycznych, które pozwolą uniknąć choroby.

Irydologia a choroby

Aby postawić diagnozę, oprócz oceny zmian w tęczówce oka irydolog musi je także właściwie zinterpretować. Irydologia ocenia, czy konkretne zmiany są nabyte bądź wrodzone, a także czy dane objawy wskazują na obecną chorobę, czy taką, która dopiero się w organizmie rozwinie. Irydolog musi ponadto poddać analizie, czy zmiany nie dotyczą przebytych chorób, urazów bądź operacji.

Irydologia może pomóc wykryć:

  • toczące się w organizmie choroby,
  • występujące stany emocjonalne, np. depresje, nerwice,
  • złamania i zwichnięcia,
  • nerwobóle,
  • predyspozycje do konkretnych schorzeń i chorób,
  • zaburzenia układu odpornościowego,
  • niedobory żywieniowe,
  • zatrucie organizmu.

Zobacz także: Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Irydologia a medycyna konwencjonalna

Medycyna konwencjonalna ma powody, aby nie uznawać irydologii jako dziedziny pomocnej w leczeniu schorzeń i chorób człowieka. W wielu badaniach naukowych stwierdzono nieprawdziwość stwierdzanych diagnoz. W 2005 roku przeprowadzono test, w którym wzięło udział 110 osób, z czego 68 miało nowotwór. Irydolog mógł zaproponować u każdej chorej osoby 5 diagnoz. Niestety, po badaniu irydologicznym stwierdzono, że właściwą diagnozę postawiono tylko w 3 przypadkach.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
4
Polecamy
Sztuka czytania z oczu.
O jakich problemach zdrowotnych mówi tęczówka?
Sztuka czytania z oczu. O jakich problemach zdrowotnych mówi tęczówka? Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Irydologia - zastosowanie, technika badania i mapa irydologiczna oka
Irydologia - zastosowanie, technika badania i mapa irydologiczna oka TVN zdrowie
Zdrowe oczy.
Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia
Zdrowe oczy. Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty