Polub nas na Facebooku
Czytasz: Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii
menu
Polub nas na Facebooku

Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii

NAN

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Katar może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie i sprawiać spory dyskomfort. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się dolegliwości są inhalacje. Wdychanie aromatu olejków oraz roztworów leków pomoże w walce z katarem oraz innymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych.

Inhalacje na katar są sprawdzonym i cenionym sposobem na pozbycie się przykrej dolegliwości. Inhalacje można wykonać domowymi metodami (tzw. parówki), jak również profesjonalnymi inhalatorami lub nebulizatorami.

Inhalacje na katar: zioła

Aby zrobić inhalację, która pomoże w walce z katarem oraz poprawi nastrój i doda energii, warto spróbować mocy tradycyjnych ziół. To środki dostępne w niemal każdej aptece, sklepie zielarskim i drogerii. Niektóre z nich, jak suszony rumianek pospolity lub szałwia, znajdują się w kuchniach wielu osób.

Jeśli ktoś nie ma w domu inhalatora lub innego urządzenia, wystarczy, by wykorzystał garść suszonych ziół, miskę, ręcznik i gorącą wodę. Do niewielkiej miski należy wsypać garść suszonych ziół, najlepiej wspomnianego rumianku pospolitego, szałwii lekarskiej lub rozmarynu. Zioła zalewa się gorącą wodą. Następnie trzeba pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać kilka minut. Polega na wdychaniu pary wodnej nosem oraz wydychaniu powietrza ustami.

Ziołowe inhalacje na katar należy wykonywać kilka razy dziennie. Tego typu zabiegi zapewniają rozrzedzenie wydzieliny i udrożnienie zatkanego nosa. Ponadto zioła wykazują działanie odkażające, a także pomagają złagodzić podrażnienia skóry wokół nosa, która w czasie kataru jest zazwyczaj mocno podrażniona przez częste wycieranie chusteczkami.

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Inhalacje na katar olejkami eterycznymi

Szerokie grono lekarzy zaleca domowe inhalacje na katar z wykorzystaniem olejków eterycznych, które są, podobnie jak zioła, dostępne w wielu miejscach. Na uporczywy katar zaleca się inhalacje z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego, którego można dodać do ziołowej parówki, a nawet do kąpieli. Olejek eukaliptusowy jest od lat stosowany jako skuteczny środek w walce z katarem, przeziębieniem, anginą, chorobami zatok. Ma działanie bakteriobójcze oraz antywirusowe. Olejek zawarty w inhalacjach ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe. Ponadto wykazuje działanie napotne i przeciwgorączkowe. To nie koniec zalet olejku z eukaliptusa. Aerozol eukaliptusowy rozpylony w powietrzu oczyszcza je i zabija bakterie. Olejek z eukaliptusa wykazuje również silne działanie dezynfekujące. Do ziołowego naparu lub gorącej wody wystarczy dodać zaledwie kilka kropel.

Kolejnym olejkiem eterycznym, którego warto użyć do inhalacji, jest olejek sosnowy. Można go stosować jednocześnie wraz z olejkiem eukaliptusowym. Olejek sosnowy jest nie tylko skuteczny w leczeniu kataru, ale także bólu gardła, zatok i grypy. Wykazuje silne działanie wykrztuśne oraz antyseptyczne. Podobnie jak olejek eukaliptusowy, ułatwia oddychanie, udrażnia górne drogi oddechowe. Do inhalacji na katar wystarczy użyć kilka kropel.

Osoby borykające się z katarem powinny poznać działanie olejku z drzewa herbacianego. Jest on często stosowany nie tylko w leczeniu zalegającej wydzieliny w nosie, ale także uciążliwego kaszlu i zapalenia gardła. Nie mogą go jednak stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy.

W walce z katarem pomocny może okazać się olejek tymiankowy. Ten rodzaj olejku eterycznego znany jest z wysokiej skuteczności w walce z katarem, a także w leczeniu przeziębienia, zapalenia migdałków, zapalenia zatok oraz kaszlu. Podobnie jak w przypadku pozostałych olejków, do gorącej wody lub ziołowego naparu wystarczy dodać zaledwie kilka kropel. Z jego uzdrawiającego działania nie powinny jednak korzystać kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nadciśnienie.

Sól do inhalacji

Sól kuchenna, która przez wiele lat była wykorzystywana w domowych inhalacjach na katar, coraz częściej znajduje się w ogniu krytyki. Wśród wad tego środka znajduje się m.in. drażniące działanie na błonę śluzową. Bezpieczniejszą formą są inhalację z użyciem soli fizjologicznej, która nie podrażnia dróg oddechowych.

Inhalacje na katar dla dzieci i niemowląt

Jak informują lekarze, inhalacje w każdej możliwej postaci są zalecane zarówno niemowlętom, jak i starszym dzieciom. Ważne jest, aby przeprowadzać je w bezpieczny sposób i nie narazić dziecka na ewentualne oparzenia. W przypadku niemowląt warto zrezygnować z parowych inhalacji na rzecz nebulizatora. To urządzenie elektryczne jest alternatywą dla tradycyjnych inhalatorów. Nebulizatory zmieniają środki stosowane w inhalacji w delikatną mgiełkę. Inhalacja z użyciem nebulizatora trwa zazwyczaj nie dłużej niż 10 minut i powinna być powtarzana około 3 razy dziennie. Przed pierwszą inhalacją warto zasięgnąć porady pediatry, który wskaże właściwy środek do inhalacji (zaleci konkretny lek w formie roztworu albo sól fizjologiczną). Nie należy stosować olejków eterycznych u dzieci z alergią. 

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Polecamy
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić? 
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić?  Dzień Dobry TVN
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Po co i z czego wykonywane są inhalacje na ból gardła?
Po co i z czego wykonywane są inhalacje na ból gardła? TVN zdrowie
Inhalacje.
Najlepszy sposób na problemy z zatokami
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami TVN zdrowie
Komentarze (1)
Marca
inhalacje to super sprawa, naprawdę robią robotę i pomagają dziecku, dorosłym zresztą też. ja mam sprzęt, nebulizator, ma nawet końcówki dla niemowląt ze smokiem. super. i działa. a leków też jest b dużo do podawania przez inhalacje, więc każdy rodzic prędzej czy późńiej będzie musiał kupić sprzęt.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia