Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy penis boli i piecze. Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn 
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy penis boli i piecze. Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn 

Mężczyzna u lekarza

Fot: Pornpak Khunatorn / gettyimages.com

Infekcje intymne to nie tylko domena kobiet. Mimo że w przypadku panów nie zawsze dają wyraźne objawy, to zostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie infekcje intymne najczęściej występują u mężczyzn i jak ich uniknąć?

Seks bez zabezpieczenia, niewłaściwa higiena części intymnych czy skorzystanie z publicznej toalety może się skończyć infekcją intymną. W równym stopniu dotyczy to kobiet, jak i mężczyzn. Niestety wielu panów nie ma objawów lub całkowicie je lekceważy i przekazuje infekcję partnerce lub partnerowi.

Jakie infekcje intymne u mężczyzna występują najczęściej?

W przypadku mężczyzn infekcja najczęściej wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, ale nie tylko. Problemy mogą wywołać także grzyby czy wirusy. U mężczyzn najczęściej diagnozuje się:

Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas seksu (zarówna pochwowego, jak i analnego). Jeśli podczas stosunku doszło do drobnego urazu lub pojawiło się otarcie, chorobotwórcze patogeny mogą się przedostać do organizmu. Czasem zdarza się, że podrażnienia czy reakcję alergiczną, która otwiera drogę patogenom, wywołują środki plemnikobójcze, które znajdują m.in. w prezerwatywie. Przyczyną problemów może być także niewłaściwa higiena.

Kiedy penis boli i piecze

O rozwoju infekcji intymnej mogą świadczyć problemy z oddawaniem moczu (ból, pieczenie), świąd i pieczenie skóry wokół penisa, a także wysypka (zazwyczaj bardzo swędzi) czy wypełnione przezroczystym płynem pęcherze na penisie. U niektórych mężczyzn z infekcją podczas stosunku seksualnego pojawia się ból. 

Niestety, panowie muszą sobie zdawać sprawę, że infekcja intymna równie dobrze może przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma przestrzeganie podstawowych zasad higieny i nieignorowanie nawet najdrobniejszych, niepokojących sygnałów, które wysyła organizm. Jeśli leczenie zostanie wprowadzone zbyt późno może dojść do rozwoju stanu zapalnego w obrębie żołędzi i napletka, wtórnego zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia najądrza lub jądra oraz choroby Peyroniego (skrzywienie penisa, które praktycznie uniemożliwia osiągnięcie wzwodu).

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie męskiego układu rozrodczego:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

To się leczy!

Mężczyzna, który zauważył u siebie niepokojące objawy powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem - wenerologiem lub urologiem. Specjalista powinien pobrać wymaz z cewki moczowej lub zlecić badanie moczu, aby ustalić, co wywołało infekcję.

Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne lekarz powinien przepisać antybiotyk. Przy infekcjach grzybiczych chorym zaleca się stosowanie maści przeciwgrzybiczych - niektóre z nich, np. klotrimazol, są dostępne bez recepty). Aby leczenie było naprawdę skuteczne odpowiednie farmaceutyki powinien dostać także partner lub partnerka mężczyzny. W czasie kuracji należy zrezygnować z seksu.

Jak uniknąć infekcji?

Infekcję intymną najłatwiej można złapać podczas seksu. Dlatego tak ważne jest, aby panowie (zwłaszcza ci bardziej aktywni seksualnie) nie rezygnowali z prezerwatywy. Ale na tym nie koniec. Ogromne znaczenie ma także właściwa higiena części intymnych. Panowie, tak samo, jak panie, powinni stosować płyny do higieny intymnej i używać ich każdego dnia!

Zobacz także: Czy warto korzystać z żeli i chusteczek do higieny intymnej?

Kosmetyki tego rodzaju nie tylko myją, ale także działają antybakteryjnie, łagodzą podrażnienia i chronią przed nawrotami infekcji. Po płyn do higieny intymnej należy sięgać po każdym stosunku seksualnym. Mężczyzna powinien nie tylko dokładnie umyć, ale także osuszyć przyrodzenie. To bardzo ważne, ponieważ ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów czy wirusów. 

Panowie powinni także pamiętać o noszeniu luźnej bielizny, wykonanej z naturalnych materiałów. Jeśli przepływ powietrza jest zachowany i skóra może oddychać, to ryzyko rozwoju infekcji jest znacznie mniejsze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
5
Polecamy
Infekcja intymna a zdrowie partnera.
Czy on również wymaga leczenia?
Infekcja intymna a zdrowie partnera. Czy on również wymaga leczenia? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Infekcje intymne u kobiet.
Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć  TVN zdrowie
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko