Polub nas na Facebooku
Czytasz: Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Kobieta, która bierze leki

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Imupret N to lek polecany przede wszystkim tym osobom, które zmagają się przeziębieniem. Co znajduje się składzie leku? Jak działa i jak go przyjmować, aby lek zadziałał prawidłowo?

Imupret N to preparat roślinny, który stosowany jest w leczeniu przeziębienia. Lek ma postać tabletek. Jedna tabletka zawiera substancje czynne:

  • ziele skrzypu (Equisetum arvense L., herba)- 10,00 mg;
  • ziele krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L., herba) - 4,00 mg;
  • korzeń prawoślazu (Althaea officinalis L., radix) - 8,00 mg;
  • liście orzecha włoskiego (Juglans regia L., folium) - 12,00 mg;
  • ziele mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale F. H. Wigg., herba) - 4,00 mg;
  • kwiat rumianku (Matricaria recutita L., flos) - 6,00 mg;
  • kora dębu (Quercus robur L., Q. petraea (Matt.) Liebl., Quercus pubescens Willd., cortex ) - 4,00 mg.

Dodatkowo w skład leku wchodzą wapnia węglan, glukoza jednowodna, glukoza ciekła suszona rozpyłowo, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, wosk glikolowy Montana, powidon K25, powidon K30, olej rycynowy z pierwszego tłoczenia, szelak, dekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy , sacharoza, talk, sztuczne barwniki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E 171).

Imupret N (tabletki) – przeciwwskazania

Mimo że lek powstał na bazie całkowicie naturalnych substancji i związków, to nie każdy chory z przeziębieniem może po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniem do podania leku są uczulenie na jedną z substancji czynnych lub inny składnik leku. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej złożonych Compositae).

Lek nie może być podawany dzieciom poniżej drugiego roku życia. Imupret N nie jest wskazany również kobietom w ciąży oraz tym, które planują zajść w ciąże lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku decyzję o przepisaniu jakiegokolwiek leku może podjąć tylko lekarz.

Imupret N (tabletki) – dawkowanie

Lek Imupret N należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli specjalista nie określił schematu działania, chorzy powinni trzymać się  zasad zawartych w ulotce. Dawkowanie zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia choroby. Przy nasilonych objawach dzieci między 6 a 11 rokiem życia powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 5-6 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku i dorośli powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. W ich przypadku dobowa dawka nie powinna przekraczać 10-12 tabletek.

Lek należy stosować możliwie jak najkrócej. Jeśli po upływie 7 dni dolegliwości nie ustąpią lub znacznie się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

W przypadku pacjentów, u których objawy zaczęły ustępować zaleca się zmianę schematu przyjmowania leku. W przypadku dzieci między 6 a 11 rokiem życia zaleca się przyjmowanie jednorazowo jednej tabletki. Dzienna dawka nie powinna przekroczyć trzech tabletek. 

U starszych dzieci (powyżej 12 roku życia) i dorosłych zaleca się przyjmowanie jednorazowo dwóch tabletek. W ciągu doby nie mogą oni przyjąć więcej niż 6 tabletek. Tabletki przyjmuje się doustnie. Nie można ich dzielić ani rozgryzać. Lek należy popić szklanką wody.

Uwaga! Schemat dawkowania leku może być inny u tych osób, które zmagają się z niewydolnością nerek lub wątroby. W ich przypadku o zasadności stosowania leku może zdecydować tylko lekarz i tylko on może zalecić schemat przyjmowania leku.

Mimo że nie ma żadnych danych o zatruciach po przyjęciu zbyt dużej dawki leku, to nie należy przyjmować dawek podwójnych. Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny skonsultować się z lekarzem. Całkowity czas przyjmowania leku nie powinien być dłuższy niż 14 dni.

Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Imupret N (tabletki) – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że lek Imupret N może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki (także te wydawane bez recepty) powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że lek powstał na bazie roślin i może mieć wpływ na działanie innych preparatów ziołowych czy roślinnych. Podczas równoczesnego stosowania farmaceutyków zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.

Imupret N (tabletki) – działania niepożądane

Imupret N – tak samo, jak każdy inny lek – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście efekty uboczne przyjmowania leku zdarzają się rzadko i nie muszą wystąpić u każdego pacjenta. Do zgłaszanych działań niepożądanych należą zaburzenia przewodu pokarmowego, reakcje uczuleniowe (alergiczne).

U części pacjentów przetwory z kwiatów rumianku mogą wywoływać nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy przerwać kurację.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Esberitox N – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie? TVN zdrowie
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych.
Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?