Polub nas na Facebooku
Czytasz: Implantacja zarodka – kiedy zachodzi i czy jest odczuwalna?
menu
Polub nas na Facebooku

Implantacja zarodka – kiedy zachodzi i czy jest odczuwalna?

komórki

Fot. ClaudioVentrella / Getty Images

Implantacja zarodka to kolejny etap zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do implantacji, tym samym kobieta nie będzie w ciąży. Ważne, by implantacja odbyła się w jamie macicy, a nie np. w jamie brzusznej czy jajowodzie.

Moment poczęcia dziecka to moment zapłodnienia. Polega na tym, że męska komórka płciowa (plemnik) łączy się z żeńską komórką płciową (komórką jajową). W wyniku tego połączenia dochodzi do powstania zygoty zawierającej wszystkie genetyczne informacje dotyczące przyszłego dziecka. Najczęściej zachodzi to w części bańkowej jajowodu. Zapłodniona komórka jajowa transportowana jest do dalszych części jajowodu i podlega podziałom komórkowych. Pierwszy podział następuje około dobę po zapłodnieniu. W ciągu kilku dni dochodzi do przekształcania się zygoty w morulę, a następnie w blastocystę. Dopiero ta ostatnia struktura zagnieżdża się w jamie macicy.

Implantacja zarodka – kiedy następuje?

Implantacja zarodka to zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Polega na tym, że blastocysta wnika w błonę śluzową przedniej bądź tylnej ściany macicy. Najczęściej do implantacji dochodzi w 8. dobie po zapłodnieniu, zdarza się też w 7. dobie. Ogólnie uznaje się, że implantacja zarodka następuje pomiędzy 8. a 12. dniem po zapłodnieniu. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie objawy kliniczne.

W tym stadium komórki ułożone są w określony sposób i tworzą odpowiednie listki zarodkowe.

Co jest konieczne, by doszło do implantacji?

Szansa na implantację zapłodnionej komórki wynosi około 50%, jeśli wszystko jest w porządku. Właściwy przebieg implantacji uwarunkowany jest odpowiednio dużym stężeniem progesteronu, wydzielanego w jajniku przez powstające w sytuacji zapłodnienia ciałko żółte. Po implantacji błona śluzowa ulega dalszym przemianom, tworząc doczesną.

Objawy implantacji zarodka

Implantacja zarodka nie zawsze daje objawy. Często pierwszym objawem ciąży jest dopiero brak miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego.

Zdarza się, że w wyniku implantacji zarodka w ukrwionej błonie śluzowej dochodzi do krwawienia. Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj niewielkie i następuje w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Tym samym trwa też bardzo krótko. Nie każda kobieta obserwuje krwawienie po implantacji. Większość nie ma żadnych objawów. Niektóre kobiety w pierwszym cyklu po zapłodnieniu mają niewielkie plamieniem w dniach, kiedy spodziewają się miesiączki, a właściwie na dzień czy dwa wcześniej. To, ile trwa krwawienie po implantacji, jest osobniczo zmienne.

Po implantacji kobieta może odczuć zmęczenie, senność, obrzęk i ból w okolicy sutków, a nawet niewielkie nudności czy wymioty. Są to jednak bardzo rzadko obserwowane objawy, kobieta rzadko kojarzy je z ciążą.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Implantacja zarodka w macicy a temperatura

Kobiety obserwujące swój cykl i prowadzące kalendarzyk miesiączkowy mogą szybciej dostrzec niektóre objawy ciąży. Jednym z nich jest podwyższenie temperatury ciała, co jest objawem współistniejącym z owulacją. Nie jest to objaw swoisty, lecz zawsze pojawiający w czasie owulacji. Po owulacji temperatura spada. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, utrzymuje się podwyższona przez cały czas.

Implantacja zarodka a ból podbrzusza

Ból podbrzusza może pojawić się po implantacji zarodka wraz z plamieniem implantacyjnym. Jest zdecydowanie słabiej nasilony niż w przypadku miesiączki. Utrzymujący się ból podbrzusza na wczesnym etapie ciąży zawsze powinien budzić niepokój, gdyż może być wynikiem skurczów macicy i poronienia zagrażającego.

Implantacja po in vitro

Każda z par w czasie procedury in vitro chciałaby jak najszybciej wiedzieć, czy próba była udana. Jednak u kobiet po in vitro pierwsze objawy ciąży są jeszcze mniej swoiste niż u kobiet naturalnie zapłodnionych. Zmęczenie, dolegliwości pokarmowe, tkliwość piersi czy wahania nastroju są raczej efektem stosowanej hormonoterapii.

Implantacja zarodka nie jest absolutnie odczuwalna. Po transferze zarodka metodą in vitro testy powinno robić się po 2 tygodniach od dokonania transferu. Natomiast w przypadku naturalnych prób poczęcia testy najlepiej wykonać po pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
452
38
Polecamy
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia?
Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania Dzień Dobry TVN
Jak dochodzi do zapłodnienia?
Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu
Jak dochodzi do zapłodnienia? Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu Dzień Dobry TVN
Zapłodnienie – jak, kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia?
Objawy
Zapłodnienie – jak, kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia? Objawy TVN zdrowie
Jakie są objawy dni płodnych?
Jak je dokładnie policzyć?
Jakie są objawy dni płodnych? Jak je dokładnie policzyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty