Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile trwa przeziębienie u dzieci, kobiet w ciąży i innych dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile trwa przeziębienie u dzieci, kobiet w ciąży i innych dorosłych?

Małe dziecko dmucha nos w chusteczkę, którą trzyma mu przy nosie jego mama.

Fot. Kyryl Gorlov / Getty Images

Przeziębienie trwa około 7 dni. Stosując właściwe leczenie, można wpłynąć na to, ile trwa przeziębienie. Przeziębienie u kobiet w ciąży może trwać dłużej ze względu na osłabienie układu odpornościowego i ograniczone możliwości terapeutyczne.

Przeziębienie jest zespołem objawów najczęściej wywołanym przez wirusy. Jest związane z nieżytem nosa, zapaleniem gardła lub zatok przynosowych. Choroba przeziębieniowa dotyka ludzi średnio od 2 do 4 razy w roku. Szczególnie częste są przeziębienia u dzieci.

Ile trwa przeziębienie i jak się objawia?

Objawy przeziębienia pojawiają się najczęściej w ciągu 2 dni od zakażenia i po 3–4 dniach osiągają największe nasilenie Na ogół objawy przeziębienia mijają samoistnie po 4–7 dniach, choć niektóre znikają szybciej, jak np. gorączka, a inne, jak katar, utrzymywać się mogą dłużej. Pierwsze objawy przeziębienia to: podwyższenie temperatury ciała, drapanie w nosie i gardle, kichanie. Kaszel najczęściej jest związany ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła i jej podrażnianiem. U dzieci częściej przy przeziębieniu pojawia się gorączka niż u dorosłych. Objawy przeziębienia na tle wirusowym obejmują również bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicia.

Zobaczcie koniecznie, jakie są domowe sposoby na przeziębienie w ciąży:

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6

Przeziębienie u kobiet w ciąży

Przeziębienie u kobiet w ciąży może utrzymywać się dłużej niż u innych osób. Wynika to z faktu, że kobiety w ciąży mają zdecydowanie osłabiony układ immunologiczny. Ponadto nie mogą stosować wielu leków wpływających na skrócenie objawów choroby. Jeśli jednak objawy są mocno nasilone przez dłużej niż 7 dni, konieczna jest konsultacja lekarska, a czasem wdrożenie antybiotyku. U kobiet w ciąży i dzieci częściej niż u pozostałej zdrowej populacji może dojść do nadkażenia bakteryjnego.

Ile trwa przeziębienie wirusowe a ile bakteryjne?

Przeziębienie wirusowe utrzymuje się zwykle 3–4 dni. Czasami pojedyncze objawy nie wymagające leczenia. Niewielki katar czy sporadyczny kaszel mogą utrzymać się do 7 dni. Niekiedy infekcje wirusowe mogą wywołać objawy występujące dłużej, jak uporczywy kaszel, mogący trwać nawet do 2 miesięcy. Jest to jednak pojedynczy przetrwały objaw, a nie pełnoobjawowe zakażenie. Zakażenie bakteryjne ma często większe nasilenie objawów klinicznych i utrzymuje się dłużej, powyżej 7 dni. Właściwe leczenie może skrócić czas trwania objawów klinicznych, jednak antybiotyki należy stosować przez co najmniej 7 dni, a niejednokrotnie przez 10. Zakażenia bakteryjne również mogą ustąpić samoistnie po około 10 dniach, jednak wiąże się to z ryzykiem powikłań.

Ile może trwać przeziębienie przy właściwym leczeniu?

Zakażenia bakteryjne wymagają antybiotykoterapii, która jeśli jest właściwie dobrana, powoduje poprawę już po 24 godzinach leczenia. W przypadku zakażeń wirusowych stosuje się wyłącznie leczenie objawowe poprzez podawanie leków przeciwgorączkowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykonywanie inhalacji czy stosowanie środków hamujących nadmierne wydzielanie z nosa. Brak jakichkolwiek działań powoduje, że objawy są nasilone, osłabiają organizm, zapalenie może się bardziej szerzyć, co wydłuża okres rekonwalescencji.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Jak leczyć oba schorzenia? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie grypy, a jak przeziębienia? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego.
Ile trwa i jakie daje objawy?
Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego. Ile trwa i jakie daje objawy? TVN zdrowie
Angina wirusowa u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Angina wirusowa u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty