Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile powinno spać dziecko w ciągu dnia bądź w trakcie nocy w zależności od wieku?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile powinno spać dziecko w ciągu dnia bądź w trakcie nocy w zależności od wieku?

Dziecko, które śpi

Fot: yaoinlove / gettyimages.com

To, do jakiego wieku dziecko śpi w dzień, jest bardzo indywidualną sprawą. Czasami jednak drzemki w ciągu dnia powodują, że dziecko gorzej śpi w nocy. Należy też przestrzegać godzin snu dziecka.

Każde dziecko ma inny tryb dnia. Uzależnione jest to od funkcjonowania rodziców. Jednak mimo pewnych preferencji u dzieci, warto starać się pomóc dziecku w uregulowaniu trybu dnia. Stabilizacja i rutyna brzmią nudno, jednak jest to bardzo ważny czynnik wpływający korzystnie na rozwój dziecka. To, ile śpi dziecko, zależy od jego wieku. W pierwszym roku życia czas snu i ilość drzemek u dziecka zmienia się z miesiąca na miesiąc. Wraz z rozwojem dziecka zmniejsza się ilość godzin snu, jak również ilość drzemek w ciągu dniach.

Ile śpi noworodek?

Noworodek właściwie głównie śpi. Czas czuwania osiąga często maksymalnie 30 minut. Nie bez powodu mówi się, że noworodek tylko je i śpi. W ciągu doby przesypia bowiem 16–18 godzin. Średnio śpi po 3 godziny. Co 2–4 godziny noworodek budzi się na karmienie. W pierwszym miesiącu życia nie należy się cieszyć, gdy dziecko przesypia całą noc. W ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecka konieczne jest regularne budzenie dziecka do karmienia w nocy.

Ile powinno spać miesięczne i dwumiesięczne dziecko?

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia dziecko określa się niemowlęciem. Mimo iż okres ten obejmuje czas do ukończenia przez dziecko 1. roku życia, to jednak nie jest on jednolity. Wraz z rozwojem dziecka wydłuża się czas czuwania kosztem snu i zmniejsza się ilość drzemek w ciągu dnia. W drugim miesiącu życia niemowlęcia śpi ono około 15–17 godzin na dobę. Jest to czas, gdy można pozwolić dziecku na spanie w nocy.

Liczba godzin snu w kolejnych miesiącach

3-miesięczne dziecko śpi około 15 godzin na dobę. Nadal ma około 5 drzemek w dzień. W nocy 3-miesięczne dziecko przesypia około 10 godzin. 5-miesięczne niemowlę ma już mniej drzemek w ciągu dnia. Zazwyczaj ograniczają się one do 3 drzemek po około godzinie. W 6. miesiącu życia dziecka ilość godzin snu niemowlęcia jest podobna i utrzymuje się tak aż do 9. miesiąca. Później dziecko drzemie średnio dwa razy w ciągu dnia po godzinie, a w nocy około 11 godzin.

Sen po ukończeniu pierwszego roku

Roczne dziecko śpi około 14 godzin, przy czym 11 w nocy i 3 w ciągu dnia. Do końca drugiego roku życia ilość snu w ciągu dnia zmniejsza się. Dziecko zazwyczaj ma króciutkie dwie drzemki w ciągu dnia, a częściej po prostu jedną drzemkę trwającą 1–2 godziny. W nocy powinno zacząć spać po 11 godzin nieprzerwanie, choć jest to tylko teoria. Nie każde 2-letnie dziecko śpi w nocy.

Drzemki i pora spania przedszkolaka

Aktualnie nie ma obowiązku leżakowania w przedszkolu. Są dzieci, które nadal chcą mieć jedną drzemkę w ciągu dnia, lecz częściej dziecko powinno spać po prostu w nocy. Dla regeneracji dziecka konieczne jest 10–13 godzin snu. Przy czym bardzo istotne, by zachowane zostały również zasady działania zegara biologicznego. To, o której dziecko powinno chodzić spać, jest bardzo istotną kwestią. Dziecko nie powinno kłaść o 24:00 i spać do 10:00. Ważne, by dzieci chodziły spać około 20:00.

Co robić, gdy dziecko nie chce spać w dzień?

Naturalnie po ukończeniu 2. roku życia może zaniknąć potrzeba drzemek w ciągu dnia u dziecka. Tym bardziej, jeśli rodzice zauważają, że dziecko ma bardzo duży problem z zasypianiem wieczorem ze względu na ogromne zregenerowanie sił przy popołudniowej drzemce. Nie należy na siłę zabraniać dziecku spać. Jeśli chce, należy mu to umożliwić. Jeśli jednak w takim wieku dziecko nie chce spać w ciągu dnia, nie należy go do tego zmuszać. Brak drzemki w ciągu dnia może przyczynić się do łatwiejszego zasypiania wieczorem i twardszego, lepiej regenerującego snu.

Co zrobić, aby dobrze spać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać? Źródło: Stylowy Magazyn.

W pierwszym roku życia drzemki są bardzo ważne. Ograniczenie dziecku drzemek w ciągu dnia powoduje, że staje się ono zmęczone i ma paradoksalnie coraz większy problem z zaśnięciem. Czasami drzemki w ciągu dnia utrzymują się u dzieci przez wiele lat. Co prawda, istnieją doniesienia mówiące o tym, że popołudniowe drzemki zmniejszają jakość nocnego snu i zaburzają rytm dobowy, jednak niektóre dzieci przez długie lata, a nawet w wieku dorosłym, odczuwają potrzebę popołudniowych, krótkich drzemek. Nie ma więc sztywnej granicy wieku, do jakiego dziecko śpi w dzień.

Czy dziecko powinno spać samo?

Dziecko jak najbardziej powinno spać samo bez względu na wiek. W okresie noworodkowym i niemowlęcy zwiększa się ryzyko śmierci łóżeczkowej w przypadku spania z rodzicami. Dziecko od pierwszych dni powinno być odkładane do łóżeczka. Jeśli łóżeczko znajduje się w innym pokoju niż łóżko rodziców, konieczne jest posiadanie elektronicznej niani, która wykryje ruchy i płacz dziecka. Zaleca się, by łóżeczko nie znajdowało się bezpośrednio przy łóżku mamy, ponieważ odzwyczajenie dziecka od spania w jednym pomieszczeniu może być później trudne. Dużym błędem jest branie dziecka do łóżka rodziców i uczenie go wspólnego spania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
427
44
Polecamy
Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć?
Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć? Dzień Dobry TVN
Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, a może za mało?
Ile śpi niemowlę?
Zobacz nasze zestawienie!
Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, a może za mało? Ile śpi niemowlę? Zobacz nasze zestawienie! Dzień Dobry TVN
Samodzielne zasypianie jest kompetencją ważną ze względów zdrowotnych, jak i rozwojowych
Samodzielne zasypianie jest kompetencją ważną ze względów zdrowotnych, jak i rozwojowych TVN zdrowie
Ile śpi noworodek?
Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci
Ile śpi noworodek? Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia