Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?
menu
Polub nas na Facebooku

Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?

dymiące kominy, smog

Fot.: marcar1976 / stock.adobe.com

Powietrze, którym oddychamy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli jest zanieczyszczone może przyczynić się do rozwoju alergii czy chorób płuc. Co szkodzi nam najbardziej? Przede wszystkim smog. Mimo że większość z nas ma świadomość zagrożenia, to walka z nim ciągle jest nierówna. Na szczęście, przynajmniej we własnym domu, może zniwelować negatywny wpływ smogu na zdrowie.

Smog niesie za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej każdego roku w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera blisko 50 tysięcy ludzi! Mimo ponurych statystyk Polskie miasta nadal znajdują się w gronie najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Czy faktycznie smogu trzeba się bać?

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Czym jest smog?

Powstanie smogu ma związek z działalnością człowieka. W jego skład wchodzą opary produkowane przez fabryczne, przemysłowe kominy oraz spaliny generowane przez samochody. Ale nie one są tu jednak najgroźniejsze!

Powietrze najbardziej zanieczyszczamy sami paląc zimą w domowych piecach czym popadnie lub węglem złej jakości. To tzw. niska emisja. Ale nie tylko. Nie bez znaczenia są same piece. Te stare i gorszej jakości, siłą rzeczy generują zdecydowanie więcej szkodliwych pyłów.

A czym jest smog? To przede wszystkim dwa rodzaje pyłów – PM 10 i PM2,5. Pierwszy z nich to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. W jego składzie może się znajdować benzoapiren, metale ciężkie dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył zawieszony w powietrzu PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc. Zdarza się, że trafiają także do krwiobiegu.

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Czy smogu trzeba się bać?

Mimo że powstawanie smogu to naturalne zjawisko, kontakt z nim może być niebezpieczny. W grupie największego ryzyka znajdują się małe dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Dlaczego smog jest taki niebezpieczny? Cząstki pyłu PM10 podczas oddychania mogą przedostać się do płuc i oskrzeli. Ich obecność w drogach oddechowych może powodować kaszel, zadyszkę, a także problemy z oddychaniem. To wszystko może doprowadzić do zaostrzenia innych chorób układu oddechowego, takich jak astma czy alergia. Zdarza się, że smog podrażnia oczy, przyczynia się do rozwoju zapalenia spojówek. Ale to nie koniec! Osoby, które są narażone na długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłów znacznie częściej mają problemy z sercem, są także bardziej narażone na zawał czy rozwój choroby nowotworowej!

Równie niebezpieczne są drobiny pyłu PM2,5. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mogą one znacząco skrócić średnią długość życia. Co gorsza, są one dużo mniejsze od cząsteczek pyłu PM10 i z większą łatwością przedostają do pęcherzyków płucnych, następnie do układu krążenia, a w konsekwencji atakują cały organizm.

Możesz to zmienić!

Sposobów na walkę ze smogiem jest kilka. Po pierwsze – wymiana pieca grzewczego na bardziej nowoczesny (np. gazowy). Jeśli jednak zostajemy przy klasycznym ogrzewaniu domu, warto zadbać, a to, co służy nam za opał było naprawdę dobrej jakości.

Po drugie – przy zakupie mieszkania warto wziąć obecność smogu pod uwagę. Groźne dla zdrowia pyły utrzymują się stosunkowo nisko, dlatego aby nie wpuścić smogu do mieszkania dobrze jest wybierać mieszkania na wyższych piętrach.

Po trzecie –zamienić samochód na komunikację miejską. Mimo że udział spalin w tworzeniu się smogu jest stosunkowo niewielki, to i tak warto zrezygnować z własnego samochodu. Zwłaszcza jeśli korzystamy z niego sami. Kilkanaście i kilkadziesiąt samochodów z tylko jednym pasażerem już robi różnicę.

Po czwarte - odświeżacz powietrza. Najlepiej marki Sharp, ale dlaczego? Technologia Plasmacluster pozwala do oczyszczenia powietrza wykorzystać jony, które naturalnie występują w powietrzu. Tym samym redukują one 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Co to oznacza w praktyce? Jony Plasmacluster usuwają z powietrza groźne pyły, kurz, a także nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacze powietrza Sharp KC-G sprawdzą się także jako wysokiej klasy klimatyzatory ewaporacyjne. Wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają, aby miało odpowiednią wilgotność. Czujnik temperatury stale ją mierzy i dopasowuje idealny poziom wilgotności powietrza, czujnik pyłu PM2.5 i kurzu po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
16
Polecamy
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary TVN zdrowie
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową? TVN zdrowie
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Mark
Smog to inaczej kara za grzech pychy chciwości zachłanności i egoizmu.
Czytaj całość
Fajna reklama nic za darmo. Taka dbałość o czyjeś zdrowie, a co się stało z odpowiedzialnością karną tych pomordowanych 50 tys. ludzi? Rozumiem, że jak rozjadę kogoś samochodem po pijaku to pójdę siedzieć na 10 lat, ale jak wywalam tony śmieci w powietrze to każdy pierdzi pod siebie ze śmiechu. Gdzie jest policja? Gdzie dzwonek do domu i kontrola tak żeby się w D***ch zagotowało? Nie! Lepiej Sharpy reklamować.
Czytaj całość
Jankolan
Żeby było smog to musi być też fog czyli mgła.
Czytaj całość
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania