Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile papierosów wypalamy, wdychając smog?Jak wyglądają płuca po oddychaniu smogiem?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile papierosów wypalamy, wdychając smog?Jak wyglądają płuca po oddychaniu smogiem?

płuca, papieros

Fot.: Matthias Tunger / Getty Images

Smog atakuje nasz układ oddechowy. Najbardziej narażone są, podobnie jak w przypadku palenia papierosów, płuca. Coraz częściej obserwuje się pojawianie się nowotworów płuc u osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Powodem jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

W Polsce wdychanie smogu jest nieuniknione, a tak samo szkodliwe jak palenie papierosów. Powstały nawet specjalne kalkulatory przeliczające stężenie szkodliwego benzo[a]pirenu na liczbę wypalonych papierosów. Dane są szokujące: mieszkańcy Krakowa wypalają 10 papierosów dziennie, Warszawy prawie 4, Dąbrowy Górniczej 6, Wrocławia prawie 5, Zakopanego prawie 12, a Katowic 7. Te liczby szokują, zwłaszcza, że o szkodliwości palenia mówi się bardzo dużo (zobacz Źródło 1).

Co powoduje i co zawiera dym tytoniowy? 

Głównym składnikiem uzależniającym jest w papierosach nikotyna. Poza nią papierosy zawierają substancje smołowate, czyli: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren, obecny również w smogu), nitrozaminy, aceton (trujący rozpuszczalnik), arsen (trutka na szczury), metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a jest to zaledwie część substancji toksycznych, które tam znajdziemy.

Dym z papierosów jest rakotwórczy, powoduje także choroby płuc i układu krążenia. W rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza, a po 9 miesiącach od ostatniego papierosa regenerują się rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc. Palenie przytępia także odczucia zapachowe i smakowe.

Co ciekawe najnowsze badania dowodzą, że dym tytoniowy blokuje zdolność płuc do regeneracji, czyli przyczynia się do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zdaniem WHO czwartej największej przyczyny zgonów na świecie. W Polsce na chorobę obturacyjną cierpi około dwóch milionów osób, a umiera z jej powodu około 15 tys. rocznie (zobacz Źródło 2).

Paląc papierosy i wdychając smog nie dajemy naszym płucom odpocząć nawet, gdy sezon grzewczy się zakończy. Latem płuca mają szansę odpocząć nieco od zanieczyszczeń i częściowo się zregenerować. Płuca palacza nie mają takiej możliwości. 

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Smog - jak sobie pomóc?

Smog zawiera pyły zawieszone w powietrzu: PM10 oraz PM2,5, które przedostają się do naszych płuc lub do krwiobiegu (mowa to o cząstkach PM2,5, które są na tyle małe, że z pęcherzyków płucnych przedostają się do krwi). Nagromadzenie toksyn powoduje kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Przyczynia się także do zwiększenia podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzenia alergii (jak astma, katar sienny, zapalenie spojówek). Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że w samej stolicy z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera co roku około 3 tys. mieszkańców. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci są zatrzymanie akcji serca, zawał, udar mózgu albo rak płuc – u osób, które nigdy nie paliły papierosów (zobacz Źródło 3).

W walce ze smogiem pomóc nam mogą oczyszczacze powietrza. Najnowsze oczyszczacze Sharp z serii KC-G posiadają szósty zmysł i same dobierają program pracy w zależności od stopnia zanieczyszczeń w powietrzu. Usuwają także nieprzyjemne zapachy, kurz, roztocza, a także - dym papierosowy. Oczywiście palenie najlepiej jest rzucić, aby nie przeciążać swoich płuc, a nie liczyć na skuteczne działanie oczyszczacza powietrza. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że papierosy nałogowo pali około 9 mln osób. Z powodu biernego palenia co roku umiera w Polsce około 2000 osób. Blisko połowa palaczy w naszym kraju pali dłużej niż 20 lat. Na świecie co 6 sekund umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych nikotyną (zobacz Źródło 4).

Płuca palacza

Płuca palacza starzeją się dwu- czy nawet trzykrotnie szybciej od płuc osoby niepalącej. Statystycznie każdy wypalony papieros skraca życie o 8–11 minut. Palaczowi grożą: zawał serca, rozedma płuc, nowotwory (krtani, płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), zgaga, tzw. twarz nikotynowa, infekcje górnych dróg oddechowych, udar mózgu, zaćma, zmniejszona potencja, spadek płodności, astma, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Ponieważ w smogu również znajdują się toksyczne substancje obecne w papierosach można założyć, że mieszkańcom zanieczyszczonych regionów grozi dokładnie to samo, co palaczom. Znane wszystkim zdjęcia czarnych płuc to fotografie mogące przedstawiać nie tylko płuca palacza, ale i osoby wdychającej smog. Dlatego tak ważne są maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza, zwłaszcza dla tych najmłodszych. Organizmy dzieci i kobiet ciężarnych są wyjątkowo narażone na negatywnie oddziaływanie smogu oraz bierne palenie.

Sposoby na oczyszczenie płuc

Decydując się na oczyszczenie płuc musimy przede wszystkim wyeliminować przyczynę - rzucić palenie (ze smogiem póki co rozstać się nie możemy) oraz zainwestować w maskę antysmogową i oczyszczacz powietrza. Za usuwanie z krwi szkodliwych substancji odpowiedzialna jest wątroba, którą jaką pierwszą należy wspomóc w procesie oczyszczania organizmu.

W diecie oczyszczającej powinny znaleźć się:

  • rozmaryn (zwiększa cyrkulację powietrza w płucach i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, co poprawia kondycję dróg oddechowych), 
  • pieprz cayenne ( neutralizuje toksyczne związki, poprawia ukrwienie płuc), 
  • tymianek (działa wykrztuśnie), 
  • pokrzywa, dziurawiec, koper włoski (działają odtruwająco na organizm). 

Dodatkowo polecane są: 

  • imbir (działa rozgrzewająco, pobudza wydalanie śluzu z płuc), 
  • chrzan (zwalcza infekcje dróg oddechowych), 
  • suszone morele (zawierają beta-karoten, który wspomaga pracę układu oddechowego), 
  • awokado, cytryna, grejpfrut (działanie antyoksydacyjne), 
  • ananas (wspomaga budowę nowych komórek) 
  • picie dużej ilości wody, która pomaga usuwać nikotynę z organizmu.

Zalecane jest spożywanie posiłków z kaszą jaglaną, picie wody z cytryną na czczo, wprowadzenie do menu dużej ilości warzyw i owoców. Wysiłek fizyczny również jest wskazany - poprawi ukrwienie organizmu i wydolność płuc.

Oczyszczacz powietrza

Najnowsza generacja oczyszczaczy powietrza Sharp KC-G działa bez ingerencji człowieka. Inteligentne oczyszczacze same dobierają tryb pracy do sytuacji - wyposażone są w sześć czujników, dzięki którym nawilżają powietrze, uruchamiają się automatycznie, przechodzą w stan czuwania, gdy nie wykrywają ruchu, a także eliminują brzydkie zapachy, roztocza, kurz. Sharp od lat doskonali opatentowaną technologię Plasmacluster, dzięki której oczyszczacz usuwa z powietrza 99,9 proc. szkodliwych substancji. Dzięki takiej ochronie na długo możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu.

Źródła

1. https://www.omnicalculator.com/health/benzoapyrene

2. https://smoglab.pl/czas-rzucic-palenie-papierosy-smog-zabojcze-polaczenie-grozi-rozwojem-pochp/

3. https://sojp.wios.warszawa.pl/

4. http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/palenie-tytoniu-w-liczbach/


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
3
Polecamy
Płuca palacza – jak wyglądają?
Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc
Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc TVN zdrowie
Jak zacząć detoks papierosowy?
Jak zacząć detoks papierosowy? TVN zdrowie
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu Dzień Dobry TVN
Komora normobaryczna - sposób na zdrowie, relaks i urodę
Komora normobaryczna - sposób na zdrowie, relaks i urodę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?