Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile może trwać biegunka u dziecka? Jakie domowe sposoby leczenia zastosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile może trwać biegunka u dziecka? Jakie domowe sposoby leczenia zastosować?

NAN

Fot: Fotolia / fotolia.com

Biegunka u dziecka może być wywołana przez różne, najczęściej niegroźne przyczyny. Czasami jednak niesie ona ze sobą ryzyko odwodnienia i wymaga hospitalizacji. Powodem do obaw może być nawracająca lub przewlekła biegunka.

Biegunka u 10-miesięcznego, półtorarocznego czy dwuletniego dziecka zawsze dostarcza tyle samo zmartwień rodzicom. Często jednak bywa niegroźna i wystarczy podać w domu odpowiednie leki. Warto jednak wiedzieć, kiedy niezwłocznie udać się do lekarza, aby zapobiec groźnym powikłaniom, które niesie ze sobą odwodnienie.

Biegunka u dziecka – jakie mogą być jej przyczyny?

Biegunkę u dziecka rozpoznaje się, gdy wystąpią co najmniej trzy wodniste stolce na dobę. Są bardzo liczne przyczyny wystąpienia biegunki – od zupełnie niegroźnych, takich jak przejadanie się słodyczami, przez problemy z trawieniem i zakażenia wirusowe, aż po groźne infekcje bakteryjne. Dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie, ile może trwać biegunka u dzieci. O przyczynach biegunki najczęściej można wnioskować na podstawie jej przebiegu.

Domowe sposoby leczenia, gdy wystąpi biegunka u dziecka

Leczenie biegunki, gdy nie występują niepokojące objawy, warto rozpocząć od domowych sposobów. Przy każdym rodzaju biegunki zaleca się przede wszystkim podawanie probiotyków, które uzupełniają florę jelitową i zmniejszają czas trwania biegunki. Pomocne mogą być także zioła. Bezpieczny dla dzieci rumianek łagodzi skurcze brzucha i działa przeciwbakteryjnie. Skutecznym ziołem na nieżyty jelit jest również piołun, jest on jednak bardzo gorzki i podanie go dziecku może być problematyczne.

Zobacz także: Domowe sposoby na biegunkę u dzieci i dorosłych – jak się pozbyć rozwolnienia?

W przypadku wystąpienia biegunki warto zadbać o odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy podawać dziecku lekkostrawne potrawy i zrezygnować z posiłków o dużej zawartości błonnika, takich jak surowe warzywa i owoce. Zamiast tego dobrze jest karmić je pokarmami o dużej zawartości skrobi – chlebem, sucharkami, krakersami czy paluszkami oraz gotowanymi warzywami – ziemniakami, marchewką, selerem lub pietruszką. Ponadto istnieją artykuły spożywcze, które są pomocne przy nieżytach jelit – kisiele i galaretki, siemię lniane, gotowane jabłka, jagody i aronia. Bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku choremu na biegunkę odpowiednią ilość płynów.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie biegunki. Źródło: 36,6

Jakie leki można podać dziecku choremu na biegunkę?

Obecnie uważa się, że nie należy podawać leków zatrzymujących umiarkowaną biegunkę, ponieważ jest ona stanem fizjologicznym umożliwiającym oczyszczenie organizmu z czynników, które ją wywołały – zatruć, alergenów, bakterii i wirusów. Dobrze jest podawać probiotyki, które skrócą czas trwania biegunki oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu. Można również zastosować lek Smecta, który powleka błony śluzowe jelit i łagodzi przebieg choroby.

Biegunka u dzieci – kiedy są powody do obaw?

Biegunkę u dzieci należy zawsze konsultować z lekarzem, kiedy trwa ona dłużej niż trzy dni oraz towarzyszą jej następujące objawy:

  • ostra biegunka,
  • uporczywe wymioty (istnieje ryzyko odwodnienia),
  • sygnały świadczące o odwodnieniu (wysuszona skóra i śluzówki, przyspieszony oddech bądź akcja serca),
  • obecność krwi lub śluzu w kale,
  • wysoka gorączka,
  • silne bóle brzucha,
  • ospałość.

Ostra biegunka u dzieci

Ostra biegunka u dzieci najczęściej ma charakter wirusowy bądź bakteryjny. Ze względu na ryzyko odwodnienia często konieczna jest hospitalizacja. Leczenie szpitalne na ogół polega na nawadnianiu dziecka. Dodatkowo wykonywane są badania, między innymi posiew z kału, dzięki którym można ustalić przyczynę i podjąć stosowne leczenie. Najczęstszym źródłem ostrych biegunek w Polsce są zakażenia pałeczką salmonelli.

Zobacz także: Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?

Przewlekła bądź nawracająca biegunka u dziecka

Przewlekła biegunka u dzieci najczęściej świadczy o zaburzeniach we florze jelitowej dziecka lub niewykrytych alergiach pokarmowych, choć czasem jej przyczyną może być trudność z uporaniem się z bakterią, która dostała się do układu pokarmowego dziecka. W tym przypadku niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, która pomoże określić przyczynę zachorowania oraz przebieg leczenia. Przypadki przewlekłej biegunki powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.

Biegunka z krwią lub ze śluzem u dziecka

Obecność krwi i śluzu w stolcu dziecka nie zawsze świadczy o tym, że dzieje się coś groźnego, jednak powinna być skonsultowana z lekarzem. Śluz w stolcu jest sygnałem, że nastąpiło podrażnienie jelita, a okazjonalne pojawienie się krwi może być wywołane pęknięciem drobnych naczyń krwionośnych. Jednak jeśli śluz lub krew pojawiają się w każdym stolcu kilka razy w ciągu dnia oraz gdy występuje wysoka gorączka i bóle brzucha, należy jak najszybciej udać się na pogotowie.

Zielona biegunka u dziecka

Zielony kolor stolca u dziecka, szczególnie w pierwszych dobach, nie jest powodem do obaw. Jest to tzw. stolec przejściowy. Może też występować u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub innymi pokarmami. Jednak jeśli towarzyszy mu biegunka, gorączka bądź w kale obecna jest krew, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Szczepionki zalecane u dzieci. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
9
Polecamy
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Rozwolnienie – przyczyny biegunki, rodzaje i sposoby jej zatrzymania
Rozwolnienie – przyczyny biegunki, rodzaje i sposoby jej zatrzymania TVN zdrowie
Biegunka u niemowlaka.
Jak wygląda?
Jak pomóc dziecku?
Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia