Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hyzop lekarski – ziele o wielu zastosowaniach. Jakie ma działanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Hyzop lekarski – ziele o wielu zastosowaniach. Jakie ma działanie?

NAN

Fot: npls / fotolia.com

Hyzop (hizop, izap) lekarski to niewielkich rozmiarów krzew z rodziny jasnotowatych. Zawiera olejki eteryczne i może być używany jako przyprawa i składnik różnych dań. Posiada wiele leczniczych właściwości – wywar z ziela hyzopu ma działanie moczopędne i wykrztuśne.

Hyzop lekarski, zwany także józefkiem lub józefką, w średniowieczu wykorzystywany był w celach leczniczych. Najlepsze warunki do jego uprawy występują w Afryce, skąd pochodzi. Można spotkać go także w Polsce.

Czym jest hyzop lekarski i gdzie go spotkać?

Hyzop lekarski jest krzewem o niewielkich gabarytach. Zazwyczaj osiąga wysokość 20–30 cm, jednak sprzyjające warunki rozwojowe mogą sprawić, że urośnie aż do metra. Ma sztywne łodygi oraz wąskie i spiczaste liście. Ziele to w okresie od lipca do października wypuszcza drobne niebiesko-fioletowe kwiaty.

Hyzop wywodzi się z Afryki Północnej, z terenów dzisiejszej Algierii i Maroka. Występował także na Kaukazie, w południowej i środkowej Europie oraz w zachodniej Azji – w Iranie i Turcji. Rozprzestrzenił się po świecie, zahaczając także o Amerykę Północną. Obecnie ziele hyzopu jest dosyć często spotykane na wielu szerokościach geograficznych, zwłaszcza przy drogach i w ogrodach.

Jak uprawiać hyzop?

Przy uprawie hyzopu lekarskiego wskazane jest wykorzystanie nasłonecznionego miejsca, chociaż sprawdzi się także lekko zacienione. Ziele powinno być wysiewane prosto do gleby na głębokość do 1 cm.

Najlepsza do uprawiania ziela hyzopu jest wapienna, sucha i skalista gleba o czynniku pH 5–7,5. Jednak z powodzeniem wyrośnie także na każdym innym podłożu, pod warunkiem że będzie ono bogate w azot. Przy upływie starszych roślin zalecane jest uzupełnianie gleby nawozami azotowymi, zwłaszcza wiosną.

Roślina rozmnaża się z nasion wysianych do gleby na kilka tygodni przed nadejściem ciepłych dni wiosny. Wzrost hyzopu następuje w ciągu 2–3 tygodni od wysiewu. Zaleca się zbieranie go w okresie od kwietnia do lipca. Może być rozmnażany także przez odnóżki i podział korzenia.

Hyzop lekarski – właściwości

Zarówno liście, jak i kwiaty oraz łodygi hyzopu lekarskiego zawierają bogactwo niezwykle aromatycznych olejków eterycznych. Roślina jest także źródłem antyoksydantów. Ma działanie wykrztuśne i oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny – sprawdzi się w tym celu zwłaszcza w postaci herbaty z dodatkiem miodu. Działa także bakteriobójczo, przeciwzapalnie, moczopędnie i wiatropędnie. Ogranicza również pocenie.

Ziele hyzopu wspiera pracę układu pokarmowego. Reguluje procesy trawienne, działa stymulująco na ruchy perystaltyczne jelit i wspomaga wydzielanie soku żołądkowego. Wzmaga apetyt, ale również pomaga zmniejszyć uczucie sytości.

Hyzop lekarski – zastosowanie

Już starożytni Rzymianie wykorzystywali właściwości smakowe hyzopu i przygotowywali z niego wino. W średniowieczu zakonnicy przyprawiali różne sosy i zupy wyciągami z tego zioła.

Ze względu na występujące w hyzopie olejki aromatyczne jest on lubiany przez pszczoły. Pobierają one nektar z kwiatów i wytwarzają ciekawie pachnący miód. Wyciąg z hyzopu lekarskiego stosowany jest w likierach i przy produkcji niektórych wód kolońskich.

Wykorzystywany jest również w medycynie. Wspomaga leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego i zwalcza biegunki. Poprzez działanie wykrztuśne wspomaga leczenie infekcji gardła, ale także działa pomocniczo w zwalczaniu grypy, przeziębień i anginy. Może być stosowany także jako płukanka.

Ziele hyzopu stosowane jest w leczeniu grzybicy stóp. Pomaga łagodzić dolegliwości związane z kontuzjami i trudno gojącymi się ranami. Działa pomocniczo przy leczeniu zapaleń układu moczowego. Hyzop wykazuje także działanie zmniejszające ból w schorzeniach artretycznych i reumatycznych.

Osoby w podeszłym wieku mogą stosować hyzop lekarski przy problemach nierozdzielnie związanych z wiekiem, powinny jednak zasięgnąć w takim przypadku opinii lekarza, zwłaszcza jeśli przyjmują lekarstwa lub cierpią na przewlekłe choroby. W przypadku dzieci warto skonsultować leczenie hyzopem z lekarzem pediatrą.

Hyzop ma także inne, oprócz leczniczego, zastosowanie. Sprawdza się doskonale jako przyprawa do różnego rodzaju zup, sosów, dań warzywnych i marynat. Liście i kwiaty hyzopu stanowią interesujący dodatek do mięsa (np. jako farsz), także drobiowego. Sprawdzą się także jako składnik sałatek warzywnych oraz owocowych, z powodu charakterystycznego posmaku nieco zbliżonego do smaku mięty. W celach relaksacyjnych pomoże wypicie herbaty z ziela hyzopu połączonego z melisą i miętą.

Hyzop lekarski – przeciwwskazania

Ziele hyzopu, zwłaszcza przyjmowane w nadmiarze, może wywołać niepożądane efekty. Jego zbyt duże ilości powodują drgawki oraz krwawienia z dróg rodnych. Dlatego też zabronione jest długotrwałe stosowanie wysokich dawek hyzopu przez kobiety w ciąży – ziele może spowodować poronienie.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
212
4
Polecamy
Nawłoć czyli polska mimoza.
Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu 
Nawłoć czyli polska mimoza. Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu  Dzień Dobry TVN
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Kocimiętka nie tylko dla kotów.
Właściwości i działanie rośliny
Kocimiętka nie tylko dla kotów. Właściwości i działanie rośliny TVN zdrowie
Cząber – co to jest, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znajduje zastosowanie
Cząber – co to jest, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znajduje zastosowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby