Polub nas na Facebooku
Czytasz: HSV (Herpes simplex), czyli wirus opryszczki pospolitej – leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

HSV (Herpes simplex), czyli wirus opryszczki pospolitej – leczenie

NAN

Fot.: Cherries / stock.adobe.com

Wirus opryszczki pospolitej (HSV) najczęściej wywołuje objawy na ustach. Terapia polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych, jednak nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Herpes simplex pozostaje w uśpieniu po ustąpieniu objawów.

HSV (Herpes simplex) to wirus opryszczki pospolitej. Jest to choroba wywołana przez typ 1. lub typ 2. tego drobnoustroju. Wirus wnika przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, wywołuje pierwotną wiremię u osób niemających wcześniej styczności z wirusem. Następnie wędruje do neuronów czuciowych, zasiedlając odpowiednio zwój trójdzielny (HSV-1) i zwoje nerwów rdzeniowych S2–S5 (HSV-2). Tam pozostaje w postaci utajonej, by w sprzyjających warunkach ponownie wywołać objawy zakażenia.

Przyczyny opryszczki

Po pierwotnym zakażeniu wirus opryszczki pozostaje w tzw. uśpieniu w zwojach nerwu trójdzielnego i rdzeniowych S2–S5, w zależności od typu wirusa. Przyczyny powodujące wznowienie objawów opryszczki to:

  • stres,
  • wychłodzenie organizmu,
  • miesiączka,
  • niedożywienie lub niedobory pokarmowe,
  • osłabienie,
  • infekcja bakteryjna,
  • opalanie i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.

Warto zaznaczyć, że niekiedy opryszczka pojawia się samoistnie bez określonej przyczyny.

Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek – zarówno objawowy, jak i bezobjawowy. Wirus jest obecny w różnych wydzielinach, dlatego zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorym, np. pocałunki, stosunek płciowy. Istnieje wysokie ryzyko zakażeń okołoporodowych, a także zakażenia płodu od matki.

Wirus opryszczki u dzieci

Zakażenie wirusem HSV-1 pojawia się najczęściej już w dzieciństwie. Obecność wirusa HSV-1 nie jest czynnikiem protekcyjnym przed zakażeniem HSV-2. Typ 2. opryszczki przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Rzadko zdarza się przeniesienie tego typu wirusa okołoporodowo.

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Objawy zakażenia HSV

Wirus HSV może wywołać zarówno objawy zakażenia pierwotnego, jak i zakażenia nawrotowego w przypadku reaktywacji wirusa. Obie sytuacje kliniczne charakteryzują się obecnością osutki pęcherzykowej. W miejscu, w którym ma pojawić się zmiana skórna, często występują objawy prodromalne – ból, mrowienie, świąd. Niedługo później obserwuje się grudkę, przekształcającą się dość szybko w pęcherzyk. Ostatnie stadium zmiany skórnej to krostka, rzadziej owrzodzenie lub nadżerka.

Zakażenie pierwotne, czyli u osób niemających wcześniej styczności z wirusem, charakteryzuje się dość dużą dynamiką zmian, które mają tendencję do zlewania się. Zakażenia nawrotowe są z reguły łagodniejsze, a zmiany skórne są pojedyncze i mniejsze. Wykwitom skórnym może towarzyszyć regionalne powiększenie węzłów chłonnych.

Wirus HSV może mieć następujące obrazy kliniczne:

  • opryszczka jamy ustnej i gardła,
  • opryszczka narządów płciowych,
  • opryszczka narządu wzroku,
  • opryszczka skóry,
  • zakażenie mózgu.

Opryszczka jamy ustnej i gardła

Zakażenie pierwotne może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej wywołane jest przez wirusa HSV-1. U małych dzieci na ogół przebiega pod postacią ostrego zapalenia błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej. Objawia się nagłym początkiem, wysoką gorączką, uogólnionym złym samopoczuciem, bolesnością i obrzękiem dziąseł, jadłowstrętem, a także pęcherzykami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Mogą tworzyć się również bolesne owrzodzenia. W ślinie wirus obecny jest co najmniej 3 tygodnie. U dorosłych częściej występuje pod postacią ostrego zakażenia gardła i migdałków, charakteryzując się wysoką gorączką, objawami grypopodobnymi i pęcherzykami w obrębie migdałków i tylnej ściany gardła. Mogą one pękać, tworząc owrzodzenia. Rzadziej zmiany wywołane są typem 2. wirusa.

Postać nawrotowa zakażenia to opryszczka na ustach, tzw. opryszczka wargowa. Największa ilość wirusa występuje w ciągu pierwszych 24 godzin. Objawy utrzymują się nawet do 5. dni.

Opryszczka narządów płciowych

Najczęściej dotyczy typu 2. wirusa HSV w przypadku zakażeń nawrotowych. Jednak w postaci pierwotnego zakażenia około 50% przypadków może być wywołana przez wirusa HSV-1. Postać pierwotna to liczne pęcherzyki na zewnętrznych narządach płciowych i w ich okolicach. Zakażenia nawrotowe lokalizują się u mężczyzn głównie na prąciu, a u kobiet na wargach sromowych.

Inne postaci opryszczki

Rzadko zdarza się opryszczka atakująca narząd wzroku, a konkretnie spojówkę, rogówkę lub powieki. Zmiany wywołane przez Herpes simplex niekiedy lokalizują się na skórze innych okolic ciała niż twarz i narządy płciowe. Jeśli do tego dojdzie, jest to najczęściej wynik wtarcia skażonego materiału w daną okolicę skóry. Opryszczkowe zapalenie mózgu wiąże się z dużą śmiertelnością, zaburzeniami świadomości, funkcji poznawczych, a nawet z drgawkami. Jest to postać występująca głównie po uszkodzeniu bariery krew – mózg w przebiegu różnych patologii.

Leczenie opryszczki

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia się z wirusa HSV. Po ustąpieniu objawów nadal pozostaje on w postaci utajonej. Ponadto nie zmniejsza się ryzyko zakażenia innych osób ani częstość nawrotów zakażeń.

U osób z obniżoną odpornością, w postaciach pierwotnych i czasem nawrotowych wirusa, z rozsianymi zmianami, można zastosować leczenie przeciwwirusowe acyklowirem lub walacyklowirem. Leki te powinny być stosowane ogólnoustrojowo. W zakażeniach narządów płciowych lub błon śluzowych można przyjmować je doustnie. W zakażeniu mózgu podawane są dożylnie.

Acyklowir jest lekiem bezpiecznym dla dziecka, można go więc stosować w ciąży. Istnieje wiele preparatów zawierających ten lek w formie maści lub żelu do stosowania miejscowego. Nie są one jednak skuteczne w przypadku zakażeń narządów płciowych.

Zobacz film: Czy można stosować antybiotyki przy chorobach wywołanych wirusami? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
12
Polecamy
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na ustach – przyczyny uciążliwej dolegliwości
Opryszczka na ustach – przyczyny uciążliwej dolegliwości TVN zdrowie
Opryszczka na penisie – jak można się zarazić?
Jak ją rozpoznać?
Opryszczka na penisie – jak można się zarazić? Jak ją rozpoznać? TVN zdrowie
Komentarze (1)
M9
Miałem z tym problem. Typ 1 od dziecka, jak tylko pamietam… Po znalezieniu na to sposobu zapomniałem aż do dzisiaj.., oglądałem stare zdjęcia gdzie mam „febrę” i sobie o tym przypomniałem. Mój sposób - Odkryłem że u mnie działa Oxycort… jak tylko poczuję swędzenie - delikatne psikam oxycortem i albo „wykwit” znika /wchłania się albo jeśli jest większy wysusza się i zmienia w strupek, który odpada. Absolutnie nie można tego dotykać rękoma. Tylko wysuszenie i oxycort. Po 40 latach wróciłem do tematu… co ja z tym przeżyłem ilu lekarzy próbowało mi pomóc… a każde lekarstwo tylko pogarszało sprawę….
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty