Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?
menu
Polub nas na Facebooku

Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?

Różowa wstążka

Fot: noipornpan / gettyimages.com

Rak piersi to nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Niestety w Polsce chorych ciągle przybywa. U niektórych pacjentek rozpoznaje się wyjątkowo rzadką odmianę choroby. W ich przypadku dostęp do leczenia jest mocno ograniczony. Czy list otwarty, który właśnie trafił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o refundację dwóch leków, zmieni sytuację pacjentek?

Rodzajów raka piersi jest bardzo wiele. Jednym z rzadziej diagnozowanych jest hormonozależny raka piersi. Z takim nowotworem zmaga się m.in. Anna Puślecka, była dziennikarka TVN. Dziennikarka za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotnie informowała o swojej chorobie i walce z tym nierównym przeciwnikiem.

W jednym z ostatnich wpisów udostępniła list otwarty skierowany do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, w którym zwraca się z prośbą o objęcie refundacją leku, który może jej i innym pacjentom uratować życie.

Cena zdrowia i życia

Anna Puślecka ma 48 lat. O chorobie, czyli wyjątkowo rzadkim hormonozależnym raku piersi dowiedziała się w kwietniu tego roku podczas rutynowej kontroli.

Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze na 100% moich możliwości (to pokazuje też, jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską. Rybocyklib przedłuża życie, niestety miesięczna kuracja kosztuje 12 tys. złotych, a roczna to aż 144 tys. złotych!- czytamy w liście dziennikarki.

Petycję do ministra wystosowały także inne pacjentki. Proszą w niej resort zdrowia o refundację dwóch leków - Rybocyklib oraz Palbocyklib Ibrance. Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).

Zobacz film i dowiedz się co Anna Puślecka mówi o swojej chorobie i walce o zdrowie

Zobacz film: Anna Puślecka w DDTVN opowiedziała o walce z rakiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Palbocyklib to innowacyjny lek do stosowania u kobiet w leczeniu hormonozależnego, ujemnego pod względem HR+/HER 2, lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.


Co na to resort zdrowie?

W piśmie, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia czytamy, że:

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowia. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane.

Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB.

Rak piersi w Polsce

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi.

Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Zobacz także: Jak rozpoznać raka piersi?

Dobra zmiana

Od września na liście refundacyjnej znajdą się dwa nowe leki, które stosowane są w leczeniu raka piersi. Mowa o Kisqali i Ibrance. Oba farmaceutyki będą mogły stosować pacjentki, które zmagają się z HER-2 ujemnego raka piersi. Dodatkowo zmienią się wskazania do stosowania pertuzumabu, innego leku stosowanego w leczeniu nowotworów piersi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
8
Polecamy
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Anna Puślecka:
"Jeżeli obietnice Ministra okażą się prawdą, kobiety z rakiem piersi będą mogły dłużej i spokojniej żyć"
Anna Puślecka: "Jeżeli obietnice Ministra okażą się prawdą, kobiety z rakiem piersi będą mogły dłużej i spokojniej żyć" Dzień Dobry TVN
Coraz więcej Polek choruje na raka.
Dlaczego liczba zachorowań rośnie?
Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie? TVN zdrowie
Czy nowa terapia leczenia raka jajnika to przełom w walce z tym nowotworem?
Czy nowa terapia leczenia raka jajnika to przełom w walce z tym nowotworem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty