Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?

Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?

Różowa wstążka

Fot: noipornpan / gettyimages.com

Rak piersi to nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Niestety w Polsce chorych ciągle przybywa. U niektórych pacjentek rozpoznaje się wyjątkowo rzadką odmianę choroby. W ich przypadku dostęp do leczenia jest mocno ograniczony. Czy list otwarty, który właśnie trafił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o refundację dwóch leków, zmieni sytuację pacjentek?

Rodzajów raka piersi jest bardzo wiele. Jednym z rzadziej diagnozowanych jest hormonozależny raka piersi. Z takim nowotworem zmaga się m.in. Anna Puślecka, była dziennikarka TVN. Dziennikarka za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotnie informowała o swojej chorobie i walce z tym nierównym przeciwnikiem.

W jednym z ostatnich wpisów udostępniła list otwarty skierowany do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, w którym zwraca się z prośbą o objęcie refundacją leku, który może jej i innym pacjentom uratować życie.

Cena zdrowia i życia

Anna Puślecka ma 48 lat. O chorobie, czyli wyjątkowo rzadkim hormonozależnym raku piersi dowiedziała się w kwietniu tego roku podczas rutynowej kontroli.

Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze na 100% moich możliwości (to pokazuje też, jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską. Rybocyklib przedłuża życie, niestety miesięczna kuracja kosztuje 12 tys. złotych, a roczna to aż 144 tys. złotych!- czytamy w liście dziennikarki.

Petycję do ministra wystosowały także inne pacjentki. Proszą w niej resort zdrowia o refundację dwóch leków - Rybocyklib oraz Palbocyklib Ibrance. Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).

Palbocyklib to innowacyjny lek do stosowania u kobiet w leczeniu hormonozależnego, ujemnego pod względem HR+/HER 2, lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.

Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Co na to resort zdrowie?

W piśmie, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia czytamy, że:

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowia. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane.

Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB.

Rak piersi w Polsce

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi.

Zobacz także: Jak rozpoznać raka piersi?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
8
Polecamy
Nie pytam o rokowania. Nie chcę wiedzieć, ile czasu mi zostało Anna Puślecka o walce z rakiem piersi
Nie pytam o rokowania. Nie chcę wiedzieć, ile czasu mi zostało Anna Puślecka o walce z rakiem piersi Dzień Dobry TVN
Anna Puślecka walczy z nowotworem, ale nie zamierza rezygnować ze szpilek i kobiecości!
Anna Puślecka walczy z nowotworem, ale nie zamierza rezygnować ze szpilek i kobiecości! Dzień Dobry TVN
Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie?
Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie? TVN zdrowie
NFZ będzie refundował operację profilaktycznego usunięcia piersi pacjentkom z grupy ryzyka
NFZ będzie refundował operację profilaktycznego usunięcia piersi pacjentkom z grupy ryzyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy temperatura prania ma znaczenie?
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany