Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hipoplazja – na czym polega i kiedy może do niej dojść?
menu
Polub nas na Facebooku

Hipoplazja – na czym polega i kiedy może do niej dojść?

NAN

Fot: rocketclips / stock.adobe.com

Hipoplazja związana jest ze zmniejszeniem się liczby komórek danego narządu, co wpływa na jego zbyt słabe wykształcenie się, a co za tym idzie odpowiada też za jego upośledzone funkcjonowanie. Morfogeneza organu (niedostateczne wykształcenie się) może być związana z zespołem wad wrodzonych lub nabytych.

Hipoplazja, a w jej konsekwencji morfogeneza, wiąże się głównie z czynnikami genetycznymi. Może wystąpić także jako powikłanie po ciąży lub wada nabyta. Dotyka zarówno narządów wewnętrznych, jak i głowy, kończyn i szkliwa.

Hipoplazja i jej rodzaje

Hipoplazja może objawiać się w wielu formach i dotyczyć różnych organów, stąd wyróżnia się m.in.:

  • małogłowie (mikrocefalię),
  • hipoplazję kończyn (mikromelię) i niedorozwój palców (hipodaktylię),
  • hipoplazję jąder u mężczyzn i jajników u kobiet,
  • hipoplazję tarczycy,
  • hipoplazję żuchwy, języka, warg i małżowin usznych,
  • hipoplazję nerwu wzrokowego,
  • hipoplazję płuca,
  • hipoplazję szkliwa,
  • hipoplazję serca lewego lub prawego.

Część wad, które są wynikiem niedorozwoju danego organu, nie tylko zagraża zdrowiu, ale także życiu. Przykładowo hipoplazja lewego lub prawego serca u noworodka wymaga opieki kardiochirurgicznej i operacji, bez których dziecko nie ma szans na przeżycie.

Hipoplazja móżdżku

Móżdżek znajduje się z tyłu głowy, między dwoma półkulami mózgu. Jest to organ, który otrzymuje i analizuje wiele informacji z innych ośrodków mózgu, decydując, które mięśnie należy uruchomić, a które pozostawić w stanie spoczynku. Odpowiada za zachowanie równowagi i ruchy gałek ocznych, koordynację ruchową oraz planowanie ruchów i napięcie mięśniowe.

Hipoplazja móżdżku występuje w zespole Dandy’ego-Walkera, któremu towarzyszy kompleks wrodzonych zaburzeń tyłomózgowia z niedorozwojem móżdżku. Zaburzenie powstaje jeszcze życiu płodowym – w 3 lub 4 miesiącu po zapłodnieniu. Jego przyczynami mogą być czynniki genetyczne, infekcje wewnątrzmaciczne u matki, a także zaburzenia krążenia mózgowego u płodu. Zespół charakteryzuje niedorozwój lub całkowity brak tzw. robaka móżdżku, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Hipoplazja jest zwykle częściowa i dotyczy robaka lub jednej z półkul, a objawy zaczynają być widoczne, kiedy dziecko wchodzi w etap wykonywania większej ilości ruchów wymagających płynności i precyzji wykonania. W związku z niedorozwojem móżdżku występują zaburzenia w nauce siadania i przyjmowania pionowej postawy. Obserwuje się także zaburzenia mowy i opóźnienie rozwoju psychomotorycznego.

Hipoplazja nerki

Wiele z wad nerek i układu moczowego jest w stanie wykryć badanie ultrasonograficzne, które przeprowadza się już między 18 a 20 tygodniem ciąży. Jedną z nich jest hipoplazja nerki. W niektórych przypadkach jest wyizolowana, ale niekiedy wynika z zespołu wad wrodzonych.

Objawia się mniejszym rozmiarem narządu, który mimo to jest zbudowany poprawnie i prawidłowo działa, ale nie jest tak wydajny, jak jego zdrowy odpowiednik. Ponieważ schorzenie w postaci jednostronnej hipoplazji nie powoduje żadnych charakterystycznych objawów, często wykrywane jest zbyt późno. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i kondycji w jakiej znajduje się zdrowa nerka. Niekiedy u dorosłych osób konieczne jest usunięcie chorego narządu, pod warunkiem, że zdrowa nerka jest na tyle silna, że przejmie funkcje obu. Obustronny niedorozwój nerek jest w zasadzie niemożliwy do wyleczenia. Osoby dotknięte tego rodzaju hipoplazją muszą być pod stałą kontrolą lekarza, ponieważ jest to stan zagrażający życiu i prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Hipoplazja zatok czołowych i szpiku

Jednym z rzadziej spotykanych schorzeń jest hipoplazja zatok czołowych. To zaburzenie w rozwoju przestrzeni pneumatycznych, które nie są w stanie poprawnie funkcjonować. Jeżeli upośledzenie zatoki nie powoduje żadnych dolegliwości, nie ma konieczności skomplikowanego leczenia. W niektórych przypadkach stan ten sprzyja jednak powstawaniu infekcji i wówczas konieczna jest konsultacja laryngologiczna i rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Hipoplazja szpiku oznacza z kolei zanik jednej lub kilku z jego funkcji. Szpik jest tym miejscem w zdrowym organizmie człowieka, w którym z komórki macierzystej (na skutek jej podziału) wytwarzają się wszystkie inne rodzaje komórek krwi. Przez tzw. niedokrwistość aplastyczną dochodzi do uszkodzenia komórki, a co za tym idzie – do obniżenia liczby tych, które z niej powstają. Właśnie w wyniku tego schorzenia dochodzi do hipoplazji szpiku, która może objawiać się: niedoborami erytrocytów (niedokrwistością) lub białych krwinek (neutropenią, która powoduje zwiększoną podatność na zakażenia i stany gorączkowe) czy obniżeniem poziomu płytek krwi (trombocytopenią, małopłytkowością, czyli skłonnością do krwawień i wybroczyn na skórze i błonach śluzowych). Wada wymaga leczenia przyczyny, czyli niedokrwistości aplastycznej, co często wiąże się z koniecznością przeszczepu szpiku. Nie zawsze daje ona satysfakcjonujące rezultaty.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
13
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest aplazja?
Aplazja szpiku kostnego – przyczyny i objawy
Czym jest aplazja? Aplazja szpiku kostnego – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Zespół Edwardsa – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania
Zespół Edwardsa – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby